Vánoční zvyky v anglicky mluvících zemích

Zajímá vás, jak se slaví Vánoce jinde ve světě? Oslava Vánoc, vánoční tradice, zvyky a pokrmy jsou v každém státu odlišné. Vánoce v anglicky mluvících zemích se podobají v několika zvyklostech.

Vánoce, nekrásnější svátky v roce, se slaví rozdílným způsobem nejen po celém světě, ale také v jednotlivých rodinách. Ať už na** Vánoce** přináší dárky Ježíšek nebo Santa Claus, jedno je jisté, tyto svátky přináší do našich srdcí lásku, pohodu a porozumění. Pojďme se společně podívat, jaké jsou vánoční zvyky a tradice v anglicky mluvících zemích (Velká Británie, USA, Austrálie, Kanada).

Vánoce ve Velké Británii

Velká Británii je země, ve které jsou tradice a zvyky velmi důležité. Na rozdíl od českého Ježíška zde rozdává dárky Father Christmas (Otec Vánoc). Father Christmas je zahalený do dlouhého kabátu červené nebo zelené barvy a dárky dětem nadělí do punčochy připevněné na krbu. V Anglii jsou tradiční vánoční punčochy nebo také prázdné povlaky od polštářů, které jsou zavěšeny na rozích postele. Také v Anglii před Vánocemi přichází doba, kdy děti píší dopisy plné svých přání. Dopisy se hodí do krbu a tak se pak mohou dostat až na Severní pól. Angličané také posílají více vánočních přání než lidé kdekoliv jinde na světě.

Oslava Vánoc – 24. prosinec

Celý tento den bývá většinou rodina pospolu. Na Štědrý den se schází všichni členové rodiny a přátelé u svařeného vína a sladkých dobrot. Domy Angličanů bývají ozdobeny jmelím, které přináší štěstí. Věnce ze jmelí jsou také doplněny břečťanem a cesmínem. Ten, kdo si pod jmelí stoupne, může být políben. Po setmění obcházejí malí koledníci společně se svými rodiči město a zpívají vánoční koledy. Za odměnu dostávají sladkosti.

Oslava Vánoc – 25. prosinec

Nejdůležitějším dnem Vánoc je u nás Štědrý večer. Děti se mohou po celý den těšit na to, až uslyší zvoneček a rozsvítí se strom s dárky. V Anglii se dárky rozdávají až 25. prosince ráno (Christmas day – Vánoční den). Father Christmas zde má na Štědrý večer úkol roznést dárky všem hodným dětem. Když si ráno celá rodina rozbalí dárky, přichází čas na přípravu slavnostní hostiny. Slavnostní oběd začíná přípitkem a rozlomením christmas crackers (papírová tuba, ve které je schovaný malý dárek). Na oběd se připraví pečený krocan s kaštanovou nádivkou a zeleninou. Jako dezert se podává švestkový puding polévaný Brandy, sladké koláče s kandovaným ovocem. Na svátečním stole najdete také různé paštiky, koláče a rybí polévky. 25. prosince si také mnoho Angličanů nenechá ujít projev královny Aležběty II.

Oslava Vánoc – 26. prosinec

Toto datum je zde známé jako** Boxing day**. Říkáte si proč právě Boxing day? Je to nejspíš tím, že se na tento den v minulosti otevíraly kasičky z kostelů a peníze byly rozděleny mezi chudé.

Vánoční pudink

Typický je také Vánoční pudink. Ve Vánočním pudinku je ukrytá mince a ten, kdo ve svém pudinku tuto minci objeví, může v dalším roce očekávat hodně štěstí. Na to jak tento pudink chutná jsou různé názory. K představě o tom, jaký je ten tento pudink, vám může pomoci recept z 19. století. K přípravě tohoto pudinku budete potřebovat: ¾ kg sušených švestek, ¼ kg rozinek, 30 dkg strouhanky, 20 dkg mouky, 9 vajec, skleničku brandy, ¼ kg směsi oříšků s perníkem. Vše se smíchá dohromady s 30 dkg hovězího loje. Směs se vaří 6 hodin a poté se nalije do formy a nechá se ztuhnout.

Vánoce ve Spojených státech amerických

Co se týče dárku, je příprava v USA doopravdy pečlivá. Obchodníci v tomto předvánočním období mají skutečné žně. Už ode dne díkuvzdání, který je na konci listopadu, začínají Američané nakupovat dárky pro své rodiny, přátele, kolegy a sousedy. Americké Vánoce znamenají také velkou výzdobu. Všechny domy se zde rozzáří pod stovky žárovek a také na zahradě mnohých domů můžeme vidět různé vánoční dekorace. Vánoční svátky zde probíhají stejně jako v Anglii. Nejdůležitější den je Christmas day – 25. prosince, kdy děti ráno pod vánočním stromem rozbalují dárky. Poté přichází čas na slavnostní oběd a pečeného krocana.

Santa Claus

Pro americké děti je určitě nejdůležitější osobou Vánoc Santa Claus. Jméno Santa Claus pochází z holandského pojmenování pro svatého Nicholase (Sintaklass). Holandští imigranti svého svatého Nicholase přiváží do USA už v 17. století. Ale až v roce 1809 se tato postava stává slavnou a to především díky spisovateli Washingtonu Irvingovi. Svatý Nicholas se objevuje v jeho knize, kouří dýmku, létá v kočáru bez sobů a především roznáší dětem dárky. Ze svatého Nicholase později vznikl Santa Claus a tato postava byla nejvíce rozšířena reklamní kampaní společností Coca Cola. Manažeři společnosti řešili problém nízkého prodeje nápoje v zimním období. Hlavní postavou zimní kampaně společnosti se tak stává Santa Claus v červeném obleku. Santa Claus se také neobejde bez svých saní a 9 sobů.

Vánoce v Austrálii

K našim Vánocům patří neodmyslitelně sníh. V Austrálii je tomu jinak. Vánoční svátky se zde slaví v létě a teploty běžně dosahují 30 stupňů. V Austrálii žiji velké množství křesťanů a tak zde Vánoce patří mezi velmi důležité svátky. Vánoční zvyky v Austrálii vychází ze zvyků Anglie. Důležitou postavou je zde Father Christmas, ale čím dál tím větší oblíbenost si získává i Santa Claus. 25. prosince ráno děti také nachází dárky pod vánočním stromem nebo v punčochách na krbu. Součástí Vánoc jsou také vánoční ozdoby, které jsou oproti výzdobě americké jednodušší. V Austrálii se často používají přírodní ozdoby ze slámy, větviček stromů a jmelí. Sváteční hostina se však často přesouvá z domu na pláže, terasy nebo zahrady. Během tohoto svátečního dnes se schází celé rodiny a přátelé. Vánoční menu může být složeno jak z typického krocana, tak z kachny, kuřete, mořských plodů, těstovin, salátů, švestkového pudinku a koláčů.

Vánoce v Kanadě

Vánoce v Kanadě se velmi podobají těm americkým. Velmi důležitá je vánoční výzdoba, svítící vánoční stromky, slavností hostina, ke které patří krocan a puding. Děti dostávají dárky od Santa Clause a rozbalují si je 25. prosince. Po půlnoční mši se v Kanadě servíruje vepřová sekaná. Oblíbené jsou také malé masové kuličky. Vánoční hostina je složena z pečené nadívané krůty s bramborovým pyré, zeleninou, šťávou a brusinkami. V jiných částech Kanady může být hostina doplněna o čerstvého lososa. Typický je zde také vánoční pudink se zálivkou z brandy, biskupský chlebíček s vaječným punčem a máslové dorty. Společné zvyky Kanady a USA jsou dány jejich geografickou blízkostí, ale i přes to zůstávají v kanadských zvycích určité odlišnosti, které jsou dány francouzskou a anglickou kulturou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20783 (skvela-zabava.cz#10064)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 13.12.2012 12:26
Re: Vánoční zvyky v anglicky mluvících zemích MOc Krásný....

Super!!!! | 14.12.2013 15:30
Re: Vánoční zvyky v anglicky mluvících zemích Děkujeme moc!!!Referát do školy je už hotový!!! AHOJ!!!

sienna | 04.01.2015 22:33
Re: Vánoční zvyky v anglicky mluvících zemích moc děkuji, tímto článkem jste mi moc pomohli:-)


Přidat komentář