Stolní počítač, notebook, tablet - čemu dát přednost?

Vypadá to, že Váš současný stolní počítač brzo doslouží? Přemýšlíte, zda si opětovně zakoupit stolní počítač, nebo spíše notebook? Zaujal Vás tablet? Jste-li na vážkách, co si zakoupit, pak Vám mohou pomoci následující řádky.

 

Stolní počítač

Stolní počítač na rozdíl od notebooku, není určený pro cestování. Jeho místo je stabilní. Stolní počítač je tvořen komponenty: monitorem a panelem. Je možné si k němu také zakoupit tiskárnu, scanner. Co se týká monitoru, pak ty zaznamenali velkých změn. Tak, jako jsou k dostání ploché televize, je možné si zakoupit i plochý monitor.

Výhody stolního počítače

Nenapadají Vás žádné výhody spojené se stolním počítačem? Je sice pravdou, že jen těžko byste si ho vzali s sebou na dovolenou. Na druhou stranu si však na něm můžete doma promítat fotografie pořízené z dovolené, pouštět filmy, hudbu. Se stolním počítačem nejste nijak omezeni, co se týká velikosti displeje. Můžete si totiž pořídit monitor s několikanásobně větším displejem, než který byste mohli mít u notebooku.

Sestavení stolního počítače na míru

V případě nákupu stolního počítače máte možnost si ho nechat sestavit přímo od výrobce, či prodejce. Výhoda oproti zakoupení již „hotové sestavy“ spočívá především v tom, že si můžete nadefinovat veškeré Vaše požadavky. Další nemalou výhodou je významný cenový rozdíl. Koho by nepotěšila každá ušetřená koruna.

Poznejte solidního prodejce počítačové techniky

Prodejců s výpočetní technikou je celá řada. Jak si z nich vybrat toho pro Vás nejvhodnějšího? Prodejce, kterému nejde prvoplánově jen o zisk a nic jiného, poznáte celkem jednoduše. Vyslechne Vaše požadavky, přání a nabídne Vám sestavení počítače podle Vaší potřeby a očekávání. Kromě toho zodpoví i Vaše dotazy, doporučí Vám tu nejvhodnější kombinaci apod.

Využití notebooku při cestě do školy, práce

Jste často mobilní? Studujete a jezdíte do školy autobusem? Nebo jste pracovně činní a do práce dojíždíte, ať už městskou hromadnou, nebo dálkovou dopravou? Pokud cesta nějakou dobu trvá, pak se můžete zabavit nejrůznějšími způsoby. Někdo volí čtení časopisů, knihy, další poslouchá hudbu, či spí. Pokud budete mít notebook, pak si na něm můžete také přehrávat hudbu, sledovat film, číst si, studovat apod.

Využití notebooku na dovolené

Co si berete s sebou „za techniku“, když jedete na dovolenou? Jistě ve Vaší výbavě nechybí fotoaparát, případně i kamera, nebo navigace do auta. Budete-li mít notebook, uvidíte, že ho plně využijete. Použít ho můžete již při cestě za dobrodružstvím, pokud tedy nebudete řídit. A na dovolené? Můžete si do něj rovnou stahovat pořízené snímky, upravovat je, posílat Vašim známým. Na notebooku si můžete i přehrávat filmy, když zrovna nebude venku přát počasí. A večer? Nebudete-li mít na pokoji přehrávač, notebook Vám skvěle poslouží i v tomto případě.

Využití notebooku v nemocnici

Pobyt v nemocnici není nikterak příjemný. A to nejen z důvodu, že nás něco po zdravotní stránce sužuje. V nemocnici se toho moc dělat nedá. Možnosti jsou skutečně omezené – čtení, spaní, luštění křížovek apod.Pokud nemáte zrovna přidělený klid na lůžku, pak můžete zajít do místnosti, kde je televize. Můžete také poslouchat hudbu z Vašeho přehrávače. Pokud máte notebook, pak budete mít o zábavu postaráno a minuty a hodiny se nebudou tak nekonečně táhnout.

Notebook jako zdroj zábavy i práce

Zvažujete, že si pořídíte notebook? Pak při výběru zohledněte, zda ho budete používat „jen“ pro Váš volný čas, zábavu, nebo pro pracovní účely. V druhém případě je určitě lepší investovat více peněz. Notebook totiž bude zdrojem Vaší obživy, ať už v plné míře, nebo částečné.

Notebooky podle hmotnosti

Budete s notebookem převážně pracovat na místě, u stolu, nebo si ho budete brát s sebou, jako nerozlučného společníka? V prvním případě Vám nebude vadit, zda notebook bude vážit i kolem 3 kg. V druhém případě však jistě oceníte, když bude jeho váha co nejnižší. Věřte, že při cestách, kdy budete mít s sebou brašnu s notebookem a další zavazadlo, se Vám pronese každé deko. Na trhu jsou k dostání i notebooky, u kterých se hmotnost pohybuje kolem 1 kg i méně.

Další parametry, které je dobré zohlednit

Kromě hmotnosti notebooku, co je dobré při jeho nákupu zohlednit? Určitě se zajímejte, jakým výkonem notebook disponuje. Dalším důležitým parametrem je také mechanická odolnost, velikost klávesnice, typ klávesnice, velikost a rozlišení displeje, výdrž notebooku na akumulátor, vybavenost, nainstalovaný software aj. Pojďme se podívat na některé z nich blíže.

Velikost klávesnice

Píšete všemi deseti? Pak pro Vás jistě bude důležitý komfort při psaní. Než si zakoupíte Vámi vytipovaný notebook, určitě si na něm vyzkoušejte, jak se Vám na něm bude psát. Především u notebooků s menší úhlopříčkou bývá** velikost klávesnice** problémem. Najdete však i notebooky, které jsou nejen hmotnostně lehké, disponují malým displejem, ale současně se na nich dá i pohodlně psát.

Výdrž notebooku na akumulátor

Pokud bude mít Váš notebook především místo na Vašem psacím, kancelářském stole, pak tento parametr nemusíte moc sledovat. Pokud však budete používat notebook na cestách, či na místě, kde nejspíš nebudete mít možnost si ho připojit do elektriky, pak určitě zhodnoťte i tento parametr. Některé notebooky se mohou pochlubit skutečně dlouho výdrží na akumulátor, a to i přes 6 hodin.

Netbook

Určitě bychom měli alespoň okrajově zmínit netbook. Jedná se v podstatě o zmenšenou verzi klasického notebooku. Jak poznáte, že máte před sebou netbook? Především podle velikosti úhlopříčky displeje. Ta se pohybuje do cca 12-ti palců. Netbook je však ve srovnání s klasickým notebookem v nevýhodě v tom, že nedisponuje mechanikou na přehrávání CD, DVD. Musíte také počítat s poměrně malým rozlišením displeje.

Využití netbooku

Může Vás nyní napadnout otázka, zda má vůbec cenu si netbook pořizovat. Pro sebe v tom případě, že ho budete používat jen na cesty, jako doplněk k notebooku, či stolnímu počítači. Netbook ocení i Vaše děti, které se s počítačem seznamují, či jim bude sloužit pro zábavu, komunikaci s přáteli apod.

Tablet – dotykový, s klávesnicí

A pak zde máme tablet, který se může pochlubit dotykovým displejem, ale také klávesnicí. Tablety jsou jakýmsi mezistupněm mezi notebookem a netbookem. Jednou z nemalých předností je velký displej, ale také nízká hmotnost. Tablety s dotykovým displejem jsou navíc poměrně tenké.

Tablet s klávesnicí

Tablet s klávesnicí připomíná některé mobilní telefony, kdy pod jejich vrchní dotykovou částí je také ukrytá klávesnice, kterou lze jednoduše vysunout. Tablet v tomto provedení nahrazuje klasický notebook.

Nechráněný displej u tabletu

U některého typu tabletu je však třeba patřičně chránit displej před poškrábáním apod. Není totiž chráněn krytem ve formě zaklapnutí, jako je tomu u standardního notebooku.

Možnost dokoupení klávesnice k tabletu

Co se týká klávesnice, tak tu si můžete k některým modelům tabletu dokoupit, nebo již může být součástí daného tabletu. Klávesnice neslouží jen pro napsání požadovaného textu. Klávesnice také obsahuje baterii, a tak se můžete těšit z funkčnosti tabletu na dlouhou dobu. Do přídavné klávesnice se tablet jednoduše zasune, a rázem máte „standardní“ notebook. Co se týká ceny za notebook a tablet, jistě vás mile překvapí, že jsou srovnatelné. Můžete si tedy pořídit takovou počítačovou techniku, která Vám bude více vyhovovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20786 (skvela-zabava.cz#10095)


Přidat komentář