Společenské hry

Společenskými hrami se lidstvo baví již několik tisícovek let. Nejstarším dokladem toho, že člověk je v podstatě tvor hravý dokládá hrací plán, který pochází ze starověké Mezopotámie, tedy zhruba z období před 7000 lety. Od té doby se mnohé změnilo.

Žolíky, kanastu, monopoly a řadu dalších her na dlouhou dobu vytlačila televize a počítače. Společenské hry se ale začínají do našeho života vracet. Nejedná se ale zdaleka o ty, které si pamatujete z dětství. V současných strategických hrách hraje náhoda jen omezenou roli. Řada z nich je inspirována úspěšnými počítačovými hrami a jsou pro hráče výzvou a představují pro stále větší počet lidí skvělý způsob trávení volného času.

Historie společenských her

Sofistikovanější hry vznikaly ve vyspělejších civilizacích, když se už lidé nemuseli tolik soustředit na vlastní přežití a měli více času na zábavu. Mezi velmi staré hry patří** čínské go**, které se hraje už 4000 let. Ve starém Egyptě byla oblíbená hra Vlci a šakali, u které se házelo kostkou. Z Indie z období asi 800 let před Kristem pochází hra Lílá, známá dnes pod názvem Žebříky a hadi. V původní formě sloužila nejen k zábavě, ale i k odhalení duchovní úrovně.

V roce 1933 vznikla hra Monopoly, která tehdy způsobila doslova šílenství a je stále poměrně žádaná i dnes. Slavným Monopolům je trochu podobný princip hry Osadníci z Katanu. Je však mnohem propracovanější, při hraní se objevuje vyšší počet různých variant a hra vyžaduje více strategického myšlení a komunikačních dovedností.

Typy her

Stolní hry

 • Deskové** **
 • Karetní
 • Kostky

Deskové hry

Karetní hry

Cestovní hry

 • Deskové** **
 • Elektronické
 • Karetní
 • Magnetické
 • Společenské

Druhy společenských her

Druhy jsou:

 • Abstraktní společenské hry – jedná se o hry bez příběhu, podobného typu jako šachy nebo dáma, obvykle určené pro dva hráče. Nad soupeřem vítězíte výhradně pomocí logického a taktického myšlení (například Pylos, Abalone).
 • Rodinné společenské hry – většinu z těchto her si můžete zahrát i s dětmi školního věku (například Osadníci z Katanu, Snow Tails, Railroad Tycoon, Expedice, Bausack, Activity ).
 • Složitější společenské hry - mají složitější pravidla, na zahrání je potřeba více času a jsou dost specifické (například Khronos, Vysoké napětí, Imperial, Pandemic, Arkham Horror, Shadows over Camelot, Red November).

Jak vybírat společenské hry

Hry vybíráme podle:

 • Dle doporučení přátel
 • Dle parametrů a recenzí
 • Dle tématu

Faktory určující výběr společenské hry

Hry vybírejte velmi pečlivě. Mezi faktory, které je třeba vzít v úvahu při výběru hry patří: pro jaký počet hráčů je hra určená - u každé hry si zkontrolujte před nákupem minimální a maximální počet hráčů (hry často bývají pro 2 až 6 hráčů - na večírek s přáteli, jsou vhodné tzv. Party Hry, jako např. populární Twister, které nabízejí zábavu i pro více hráčů), o čem hra bude (například středověk, fantasy, horror, sci-fi, válečné simulace), jak má hra složitá pravidla, styl hry – kooperativní nebo částečně kooperativní , či zda chcete raději soupeřit, jak dlouho trvá jedna partie (většina her trvá maximálně 60 minut, u složitých strategických her se herní doba pohybuje okolo čtyř hodin), zda je hra vhodná i pro děti, v jakém je jazyce, cena (odvíjí se od provedení hry - většinou od jednoho do dvou tisíc korun) a v neposlední řadě záleží také grafickém zpracování hry.

Doporučení: při nákupu dávejte raději přednost menším specializovaným prodejnám. Dražší hry je dobré si vyzkoušet - jestli vás budou bavit, v některém z herních klubů, které vznikají po celé republice.** **

Oblíbené a známé hry

Mezi oblíbené hry patří:

 • Osadníci z Katanu – chytrá, vtipná hra, která znamenala přelom v novodobé historii stolních her.** **
 • Carcassonne - opevnění jihofrancouzkého města Carcassonne se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne. Určují vzhled krajiny a strategické rozmístění členů družiny, sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu. Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Protože se body započítávají jak v průběhu hry, tak i na jejím konci, je vítěz znám až po konečném sčítání.
 • Monopoly – klasická hra z třicátých let určena pro 8+2-8 hráčů, kteří postupně kupují jednotlivé ulice a staví na nich svoje hotely. Ty jim přinášejí zisky v dalších kolech, kdy je navštěvují ostatní hráči. Zbankrotující hráč vypadává ze hry a kdo zůstane jako poslední ve hře, vyhrává. Tato hra byly v Čechách zkopírována do verze Dostihy a sázky.
 • Agricola – velmi zajímavá komplexní hra, která je považována za jednu z nejlepších her všech dob.** **
 • Scrabble Original – tato na celém světě populární klasická stolní hra pomáhá k rozvoji slovní zásoby. Je určena pro dva až čtyři hráče.** **

Děti a společenské hry

Hry jsou pro děti dobrou součástí procesu učení. Zhruba od tří let jsou děti schopny hrát jednoduché hry a zvládnou si zahrát například pexeso. Člověče nezlob se a podobné hry, při kterých je třeba počítat, zvládnou zhruba od čtyř let.

Hry vhodné pro děti: Jungle Speed – v této hře mají děti za úkol vyhledávat mezi poměrně složitými tvary různých barev ty, které jsou naprosto shodné. Tato skvělá hra je vhodná zejména pro dyslektiky. Cink! – zábavná hra rozvíjející početní dovednosti dětí všeho věku. Na stůl se vykládají karty s různými druhy a počty ovoce. Po objevení předem domluvené situace – třeba pět kusů stejného druhu, hráči se snaží co nejrychleji zazvonit na zvonek.** Digit -** hra má rychlý spád a** ** výborně podporuje zejména geometrickou představivost. Děti mají za úkol přesunutím jednoho z pěti dřívek zobrazit tvary zobrazené na kartách.** Set** (původní název Uno) – hra rozvíjí u dětí pozornost i schopnost logické dedukce. Obrazce na kartách se liší tvarem, barvou i počtem. Úkolem je třeba hledat obrazce shodné ve všech aspektech, nebo naopak ty, které se liší.** Robo Rally –** spíše starším dětem je určená tato náročnější strategická hra, která dobře rozvíjí nejen logické myšlení a schopnost předvídat, ale i dovednosti důležité pro počítačové programování. Složité úkoly je zde třeba řešit v omezeném čase.

Přínos společenských her

Zábava není jediným důvodem proč trávit čas hraním. Společenské hry pomáhají rozvíjet slovní zásobu i jazykové myšlení (scrable či obyčejný slovní fotbal), udržovat fungující partnerské a rodinné vztahy a značně rozvíjí prostorovou představivost (skládání origami). Časté hraní her vyžadujících logické myšlení vede k tomu, že se začnete v logice zlepšovat. U dětí kromě logického, strategického a jazykového myšlení rozvíjejí společenské hry prostorovou představivost a zároveň trénují schopnost komunikace i další společenské dovednosti. V seniorském věku mohou společenské hry přispět k co nejdelšímu zachování duševní svěžesti. Některé strategické a komunikativní společenské hry dokáží odhalit povahu, úroveň agresivity, schopnost komunikace, empatie či emoční inteligenci u spoluhráče.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20766 (skvela-zabava.cz#9850)


Přidat komentář