Škytavka - jak se jí rychle zbavit

Nikdo z nás není dokonalý. Dokonce ani záruka v podobě promyšlené elektroniky nezajistí, že bude daný přístroj fungovat bez jediné chybičky. A tak se Vám může stát, že z Vás vyjde zvuk, který zrovna nezaujímá vrchní společenskou příčku.

 

A jak již to tak bývá, tak zvuk přijde v tu nejnevhodnější chvíli. Můžete jet v autobuse plném lidí. Můžete mít zrovna jednání s důležitým klientem. Můžete se sami zúčastnit výběrového pohovoru, jako potenciální budoucí zaměstnanec příslušné firmy aj.

Škytavka

Jedním z takových zvuků může být škytnutí. Je-li jen jedno, pak se zase tak nic neděje. Povětšinou však můžete škytat i po dobu několika minut. A čím více se budete snažit o potlačení škytavky, tím také může být Vaše snaha marná. Je-li škytavka úporná, pak Vás také za chvíli může začít bolet břicho od neustálého škytání. Dokonce se Vám může také zvednout žaludek. Kdo by se nechtěl zbavit úporného škytání za co nejkratší dobu? Je-li tomu tak i u Vás, pak určitě čtěte dál.

Kde se bere škytavka

Proč vůbec začnete škytat? Stojí skutečně za škytavkou fakt, že na Vás někdo vzpomíná? Není to však trochu smutné? Ruku na srdce, jak často Vás postihne škytání? Jednou za týden, čtrnáct dnů, měsíc? To by znamenalo, že na Vás někdo pomyslel jen v tento čas? Jak lékaři, tak vědci však přichází s jiným a podloženým vysvětlením.

Důvod škytání

Škytání je s největší pravděpodobností způsobeno náhlými, prudkými stahy bránice. Samotné stahy bránice jsou vyvolány nepříjemným podrážděním bráničního nervu. Jakmile dojde ke zmíněným stahům, následuje rychlé nasátí vzduchu do Vašich plic. Vzduch se pak průchodem dostane do hrtanu a dojde k uzavření příklopky. A tím pak již nezbývá, než počkat si na vyluzování zvuků.

Další důvody škytání

Škytání však může být způsobeno i z jiného důvodu. Někdo začne škytat sotva se napije bublinek ve spojení s alkoholem. Jiný zase může očekávat škytání po velmi rychlém, hltavém jídle, kdy nedostatečně kouše pokrm aj. Vy sami již můžete mít vypozorované, v jakých situacích začnete škytat. Dané situace pak můžete eliminovat. A pokud již přijde škytavka, je možné se s ní rychle rozloučit.

Škytání u miminek

Škytání může potrápit i malá miminka. A to dokonce i ta, která jsou ještě v bříšku maminky. Jak je možné, že miminko v bříšku začne škytat? Důvodem může být například polknutí plodové vody. I malému miminku by však škytání nemělo nijak ublížit, ač mohou být maminky z „poskakujícího“ bříška vyděšené. U novorozence se pak škytání může objevit, když hltavě pije a při pití spolkne i trochu vzduchu. Tomu však může maminka předejít, pokud si zkontroluje, jestli je miminko dobře přiložené a přisáté k prsu.

Maskování škytavky

Pokud zrovna nedýcháte s otevřenou pusou, či nepromluvíte, pak je možné trochu maskovat škytavku. Je to jako v případě potlačení pšíknutí. Teď jen jde o to, zda je tento způsob pro Vás i Vaše zdraví přínosem, či nikoliv. Pokud Vás přepadne škytavka a Vy zrovna musíte vyřídit telefonát, nebo za Vámi přijde někdo s dotazem apod., pak při promluvení můžete očekávat hlasité škytnutí. Někdy je velmi značné. Za škytání, jako takové nemůžeme, je však tak trochu nespolečenské a navíc se můžete cítit značně trapně.

Doba, po kterou může trvat škytavka

Někdy trvá škytavka pár desítek sekund. Jindy nás však může škytavka potrápit i mnohem déle. I když se jedná o ojedinělé situace, tak škytavka může trvat hodiny, nebo dokonce i dny.

Vliv škytavky na naše zdraví

Trvá-li škytavka pár sekund, pak ji ani nepocítíme. Něco jiného však je, pokud škytání trvá dlouhé, nekonečné minuty. Škytavka sice nijak neohrožuje život, jako takový, dokáže však značně potrápit. Při delším škytání se začnete totiž cítit špatně nejen psychicky, ale i fyzicky. Při dlouhodobém škytání Vás může nepříjemně začít břicho.

Škytání ovlivňuje pracovní život

Co se týká psychiky, pak Vás déle trvající škytavka může významně omezovat v pracovním, ale i osobním životě. V práci například budete nuceni se omluvit z jednání, porady, schůzky apod. Přepadne-li Vás škytání při telefonickém rozhovoru, pak je to neméně nepříjemné. Jak například vysvětlíte například významnému dodavateli, že musíte přestat hovořit, protože zrovna škytáte.

Škytání ovlivňuje osobní život

A co se týká osobního života, jistě by Vám nebylo příjemné, kdybyste byli na romantické schůzce, a ještě k tomu první, když v tom začnete nahlas nekontrolovatelně škytat. I když za danou situaci nemůžete, protějšek nejspíš nebude nadšený. Můžete se dočkat i poťouchlého výrazu. Na druhou stranu si pak můžete o druhé straně něco pomyslet. Budete tak moci i lépe poznat jeho pravé „já“.

Jak se rychle a účinně zbavit škytavky

Jakým způsobem je možné se zbavit škytavky? Můžete vyzkoušet jeden z následujících způsobů, nebo je různě kombinovat. Ne vždy zabere ten stejný způsob. Je určitě dobré mít na výběr a mít tak k dispozici „vědomostní“ balíček první pomoci při škytání.

Hluboké dýchání do papírového sáčku

Jedním z možných způsobů, jak rychle zastavit škytání, je dýchání do papírového sáčku. Zde však může být problém, že nebudete mít zrovna po ruce vhodný papírový sáček. Pro dnešní dobu jsou spíše charakteristické mikroténové sáčky. Je možné si však zakoupit papírové sáčky v papírnictví tzv. do foroty. Budete-li mít papírový sáček, pak ho rozevřete, zabořte do něj obličej a zhluboka do něj dýchejte. Dýchání by mělo probíhat minimálně minutu, dvě.

Změna v rytmu dýchání

U dýchání ještě chvíli zůstaneme. Každý z nás dýchá jinou frekvencí. Nyní se ani tak nebudeme zabývat tím, zda dýcháme mělce, či do břicha. Abyste se zbavili škytání, pak je třeba zmást tělo. Oprostěte se na chvíli od standardního dýchání a dýchejte střídavě rychle, pomalu, hluboce, mělce. Nepravidelné střídavé dýchání Vám může rychle odpomoci od nepříjemné škytavky.

Leknutí, vyvolání bolesti

Někomu při zbavení se škytavky zabírá, když se náhle ulekne, či dokonce je jeho pozornost odvedena kvůli bolestivému podnětu. Jedná se sice do jisté míry o poněkud drastický způsob. Je třeba však říci, že co se týká bolestivého podnětu, nemáme tím na mysli například facku, či výprask vařečkou apod. Postačí i například slabé, malé štípnutí. Jde však o to, abyste na dané štípnutí nebyli připraveni a nečekali ho. Pak by se nejspíš očekávaný výsledek nedostavil.

V případě prvního způsobu, můžete narazit na chybějící papírový sáček. U tohoto způsobu zase budete potřebovat druhého z partnerů, aby Vám asistoval.

Střídaní polohy těla

Vedle změny rytmu dýchání, můžete také zkusit změnu polohy Vašeho těla. Umožňuje-li situace, kdy škytáte, že nebude vadit střídání poloh, pak určitě tento způsob vyzkoušejte. Nic Vás nebude stát. Navíc se i trochu protáhnete. Přepadne-li Vás škytavka, když sedíte, pak si stoupněte a střídejte sed a stání. Přepadne-li Vás naopak ve stoji, pak si sedněte, nebo také lehněte. Čím rychleji budete polohy těla měnit, tím můžete očekávat docílení rychlejšího výsledku.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20797 (skvela-zabava.cz#10112)


Diskuze a zkušenosti

Jirka K. | 24.02.2014 12:53
Re: Škytavka - jak se jí rychle zbavit Dobrý den.Během sedmi měsíců jsem škytal třkrát po deseti dnech.Několik měsíců jsem běhal po doktorech.Pak už zoufalá obvodní lékařka mi aplikovala plegomazin 0,5.Za pár minut to přestalo.Je to již asi 20 dní.Zatím nic.Doufám,že to vydrží.JK

zděñěk dostal | 30.01.2016 13:59
Aničko miluju tě,,,a jestli to nejseš ty tak stejně ale tebe ne toho bloñďatýho majitele domény...maž úżasný pecïky..ale ještě jsem je neviděl


Přidat komentář