Nové technologie v automobilovém průmyslu - alternativní pohon

Co se posledních několik let u automobilů řeší asi nejvíce, je to, aby byl jejich pohon levný a ekologický. Není proto divu, že z celého světa přicházejí zprávy o nejrůznějších alternativních pohonech automobilů.

Na co vše mohou auta jezdit?

Rostlinný olej

Pokud se zajímáte a** automobilový průmysl**, určitě jste už slyšeli o nejrůznějších** alternativních pohonech automobilů**. Nejspíše vás ani neminuly reportáže o tom, že řidiči naftových motorů šetří tím, že namísto nafty používají** rostlinný olej**. Ten může být nový, ale kdo chce ušetřit ještě více, přecedí si použitý olej a použije klidně i ten. Díky používání oleje se řidič dostane na cenu paliva přibližně 20 korun za litr. No proč ne, je to výrazná úspora, avšak odborníci radí používat olej jen do starších naftových automobilů. Naftové motory sice na jedlý olej jezdí, ale nebyly pro něj zkonstruovány, takže ho špatně zvládají – v praxi to znamená, že po ujetí 100 000 kilometrů bude váš automobil na odpis. Ti kdo na olej jezdí doporučují alespoň občas přeci jen použít naftu, protože nafta pročistí olejem zanesené části motoru. Bez občasného použití nafty by se motor pokazil ještě dříve, než po ujetí 100 000 km.

Palmový olej

Z Indonésie však přicházejí zajímavé zprávy o tom, že na olej lze jezdit i bez poškozování motoru. Tamní inženýři si všimli, že z jedné dospělé palmy lze bez problému získat asi 1,5 litru oleje za 24 hodin. Místní lidé toto věděli již dávno – šťávu z palem používali na výrobu cukru, rumu a také oleje. Technicky vzdělaní lidé však začali dělat testy, díky kterým zjistili, že místní** palmový olej** je velmi vhodný i pro klasické naftové motory automobilů i jiných strojů. Na palmový olej začali jezdit místní taxikáři i obyčejní občané. V podstatě každý, kdo má na zahradě určitý druh palmy, z ní může získat každý den tolik oleje, že ujede automobilem s průměrnou spotřebou 20 kilometrů. Lidé si navíc všimli, že motorům stačí o 25 procent méně palmového oleje než nafty a vědecké výzkumy ukazují, že automobily jezdící na indonéský palmový olej mají** mnohem nižší emise škodlivých výfukových plynů**.

Elektřina

Donedávna byly** elektrické automobily** stroje s velmi pomalou rychlostí. Dnes se však na výstavách nejnovějších automobilů objevují modely, které dokáží jet až 140 kilometrů v hodině a jejich provoz vyjde na pouhých 25 korun na 100 kilometrů. Aby toho byla** elektrická auta** schopna dosáhnout, musejí mít nízkou hmotnost. Tyto modely tak mají pouze dvě sedadla za sebou a šířka vozu je jen o něco širší než u motorky.

Vzduch

Čeho je na naší planetě opravdu hodně, je to všude a hlavně je to zcela zadarmo? Ano, je to vzduch. Ne, nemusíte mít obavy z toho, že by provozem vzduchových automobilů vzduch ubýval nebo se nějak znehodnocoval či znečišťoval. Motory na vzduch fungují na principu stlačeného vzduchu – vzduch tedy nijak „neužírají“ ani neznečišťují a po jeho využití ho vypustí v původní podobě zase ven. Pokud vám auta na vzduch připadají jako sci-fi, pak vězte, že v Japonsku je vyrábějí již několik let, i když zatím pouze jako vědecké projekty bez hromadné výroby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20778 (skvela-zabava.cz#10014)


Přidat komentář