Mami, co je to sex?

Každému rodiči se to dřív nebo později stane. Jeho dítě jednou přijde a bude chtít mluvit o sexu. Nenechte se touto situací zastrašit a buďte připraveni. Možná Vám k tomu dopomůže tento článek.

Jak se bavit s dětmi o sexu? Rovnou zapomeňte na historky o čápech a vránách a buďte upřímní. Možná budete mít trochu obavy z toho, jak celou věc dítě přijme. Jenže ono je lepší zahodit konzervativní přístup za hlavu a otevřít se. Možná Vám za to jednou Vaše dítko poděkuje.

Obavy z reakce

Pokud dětem hned ze startu rázně vysvětlíme, jak to chodí s rozením miminek a k čemu vlastně slouží pohlaví orgány, je možné, že naše slova ani nepochopí. Pro začátek můžete vyzkoušet návštěvu knihovny a dcerce či synovi nabídnout k prozkoumání speciální knihy se sexuální tématikou. Tyto knihy jsou psány tak, aby je pochopili i ti nejmenší a doplněny jsou o přehledné ilustrace. Na všechny otázky, které Vám dítě klade, odpovídejte klidně a jasně. Nenechejte se rozhodit a zbytečně nepanikařte. Na dítě byste také neměli křičet nebo ho obviňovat z toho, že se ptá nevhodně. Každé dítě si zaslouží slyšet odpovědi na své otázky zejména od rodičů. Počítejte s tím, že se o sexu a erotice dozví také od svých kamarádů ve škole. Pozor si dejme hlavně na to, abychom ze sexu neudělali něco špatného, ošklivého, čemu by se mělo dítě vyhnout. Mohlo by si to špatně vysvětlit a získat tak absolutní odpor k sexu jako takovému i v dospělosti. Může se v něm vyvinout zbytečný blok a později se může potýkat se sexuálními problémy.

Děti a masturbace

Není nic špatného na tom, když se malé děti navzájem zkoumají a osahávají. Jsou zkrátka zvědavé. A ano, i Vy jste to jako malí dělali. Onanie není pro nikoho škodlivá. Zkusme si uvědomit, že dětské vnímání masturbace je naprosto odlišné než to dospělé. Tyto ,,tělesné rituály,, je mohou uklidňovat stejně jako např. cucání palce.

Kdy mluvit s dětmi o sexu?

Děti ve svých prvních šesti letech rádi objevují nové věci. Hrají si na doktory, na maminku a tatínka, na prodavačky. Pokud své dítě přistihnete při tom, že svému kamarádovi ošahává hrudníček, nepřičítejte to hned sexuální roli. Děti jsou prostě zvídavé a ví, že pokud se mají lidé rádi, objímají se a líbají. To ostatně vidí každý den kolem sebe. K takovému pochopení mužské a ženské role dochází u dětí kolem desátého roku. Po desátém roku už se u nich může objevit první známka poznávání své sexuality. Děti ve věku od dvanácti let již ví, že dotykem způsobí druhému potěšení a získávají možnost hlubšího citového vztahu k druhému pohlaví. Poté na prahu čtrnácti let je již dětské tělo ,,připraveno,, na sexuální život. U dětí v pubertě dochází ke stavům zamilovanosti, tvoří se u nich první sexuální fantazie a také mají větší chuť experimentovat.

Když Vás dítě načape...

Nejprve dětem vysvětlete, že láska mezi tatínkem a maminkou je naprosto normální. Že je krásné, když si navzájem dáváte pusinky a laskáte se. Sex by však měl zůstat za zavřenými dveřmi. Není vhodné, abyste své sexuální choutky ukájeli před dětmi. Dejte si na to velký pozor. Můžete tím dítěti způsobit silné trauma.** Je vhodné, abyste se před sexem s partnerem v ložnici zamknuli.** Pokud již tato situace nastane a Vaše milá ratolest vstoupí do místnosti, kde se naplno oddáváte sexu, můžete to dítěti vysvětlit i vtipně a decentně tak, aby se tomu zasmálo. Řekněte například, že jste dávala tatínkovi masáž, protože ho bolí celé tělo po práci, nebo že tatínek hledal maminčinou ztracenou náušnici v peřinách. No a pokud už jsou Vaše děti větší, pořiďte si na kliku cedulku s nápisem - NERUŠIT. To zvědavé prďoly odežene určitě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20804 (skvela-zabava.cz#10138)


Přidat komentář