Kriminalistika a zbraně

Luky, kuše, praky a jiné. Všechny zbraně, které do pohybu uvádí mechanická energie. Pro kriminalistickou balistiku jsou téměř bezvýznamné (nemají hlaveň ani nábojnici - nutnost pro identifikaci).

Co je balistika?

Vědní obor zabývající se zkoumáním zbraní, povýstřelových zplodin a střely jak mimo zbraň, tak ve zbrani. Kriminalistická balistika napomáhá vyšetřovat případy, kde bylo použito ručních střelných zbraní.

První využití střelné zbraně

  • 648 př. n. l. - v Číně se objevil první psaný dokument o použití střelného prachu
  • rok 1500 - Leonardo da Vinci navrhl spirálovitě rýhovanou hlaveň
  • 1664 - angličan Hill obdržel patent na revolver, ruční poloautomatickou zbraň.
  • 1835 - američan Samuel Colt si nechal patentovat bubínkový revolver (zahájil éru opakovacích zbraní)

Zbraně pomocí mechanické energie

Luky, kuše, praky a jiné. Všechny zbraně, které do pohybu uvádí mechanická energie. Pro kriminalistickou balistiku jsou téměř bezvýznamné (nemají hlaveň ani nábojnici - nutnost pro identifikaci).

Zbraně pomocí plynového tlaku

Vzduchovka, plynovka, větrovka. Zbraně bez nábojnice, ale mají hlaveň (tou je při výstřelu protlačována střela, např. diabolo). Plynové zbraně využívají pneumatickou energii vzduchu nebo jiného plynu stlačeného mechanicky.

Zbraně pomocí uvolnění chemické energie

Brokovnice, pistole, kulovnice aj. Střela neboli projektil je uvedena do pohybu uvolněním chemické energie střelného prachu či samostatné zápalkové slože (směs třaskavin, hořlavin a okysličovadel). Právě palnými zbraněmi se kriminalistika zabývá v drtivé většině. Zjišťuje se ráže (průměr střely), konstrukce, výrobce a doba výroby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20758 (skvela-zabava.cz#8692)


Přidat komentář