Koupit nové nebo ojeté auto?

V dnešní době si snad nedovedeme představit, že bychom fungovali bez mobilu. Kromě nezbytnosti být dostupnými a moci si kdykoli zavolat, začíná být důležitá i maximální mobilita. Tu je možné zajistit pořízením vlastního auta.

 

Ovšem nákup nového auta pro řadu z nás představuje příliš velký luxus. Nemusíte si hned brát spotřebitelskou půjčku, a přesto si můžete užívat bezstarostné jízdy. Další možností je totiž nákup ojetého auta. Na co je dobré pamatovat při nákupu ojetého auta? Která úskalí mohou být spojená s** koupí ojetého auta**? Nejen na tyto otázky dostanete odpověď.

Autobazary s ojetými auty

Rozhodli jste se, že si pořídíte ojeté auto? Ostatně, není na tom nic špatného. Snad se nenajde město, ve kterém by nebyl autobazar. Ve větším městě naopak bývá autobazarů hned několik. A jejich nabídka ojetých vozů, je bohatá. V případě autobazarů se můžete těšit z toho, že zde můžete pořídit auto dostupné pro každou peněženku. Je možné si zakoupit auto, jen tak „na dojetí“, ale také téměř nové auto, kdy se původní majitel z jakéhokoli důvodu rozhodl pro prodej auta.

Co se týká autobazarů, je však třeba dobře vybírat. Ne každý autobazar totiž nabízí kvalitní služby svým zákazníkům.

Autobazar, inzerce s prodejem auta

Pomineme-li nákup nového auta, pak kromě nákupu ojetého auta z autobazaru, máte možnost také zakoupit auto na základě inzerce. Ne všichni majitelé aut totiž dávají svá auta na prodej do autobazarů. Proč dát přednost autobazarům před nákupem auta od soukromé osoby?

Proč dát přednost autobazarům

Pokud si totiž vyberete solidní autobazar, pak se Vám nabízí řada výhod. Jedna z nich je, že některé autobazary dbají na to, aby prodávající auta prošla zhodnocením technického stavu, než budou nabídnuta potenciálním zákazníkům. Díky tomu budete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli a nebudete nepříjemně překvapeni při nejbližším servise vozu.

Vyhnete se případnému nákupu ukradeného auta

Kradených aut neubývá, spíše naopak. Pokud byste se rozhodli pro nákup ojetého auta přes internet, přes inzerci apod., nemusíte mít jistotu, že právě nabízené auto není kradené. U profesionálních autobazarů je však toto riziko nákupu kradeného auta eliminováno na minimum.

Výhodnější cena

Cena ojetého auta je bezpochyby nižší, než cena nového auta. De facto, to je jeden ze stěžejních důvodů, proč si koupit auto ojeté. A pokud najdete takové, do kterého nebudete muset investovat tisíce, aby Vám bezproblémově sloužilo, pak taková koupě nemá chybu.

Je však třeba vědět, že ceny stoupají, a to u všech komodit. Nemůže být tedy překvapením, že i ceny aut v autobazarech budou o něco vyšší. Stále však bude jejich koupě výhodnější, než když si půjdete zakoupit zcela nové auto.

Nakupujeme ojeté auto z autobazaru

Kromě výše uvedeného ujištění se, že Vámi vytipované auto prošlo zhodnocením technického stavu, na co se ještě zaměřit? Chcete mít 100% jistotu, že do auta nebudete muset prvních pár měsíců investovat nemalé částky? Pak určitě ničemu nebrání, když si před nákupem přivezete s sebou zkušeného automechanika, který Vám auto „rychlostně“ na místě prohlédne. Bude vědět, na jaké prvky se zaměřit. Shlédne podvozek, motor, karosérii apod.

Využití auta

Proč potřebujete nové auto? Budete s ním jezdit „jen“ do práce pár kilometrů denně, nebo i desítky kilometrů? Budete ho využívat výlučně jen Vy, nebo bude sloužit také jako auto rodinné? Před nákupem auta je dobré si odpovědět na tyto otázky. Pokud byste například potřebovali auto, do kterého by se vešla celá rodina s dětmi, batožinami, pak nejspíš vylučte ze svého výběru sportovní vozy, či tzv. „nákupní tašky“.

Doba využití auta

U ojetého auta je třeba si také říci, jak dlouho budete chtít dané auto využívat. Odpovíte-li, čím déle, tím lépe, pak se při výběru auta soustřeďte na modely, které jsou mladší a jejich stav je co nejlepší. Zakoupíte-li si auto, které se používalo rok, dva, pak se z něj budete moci těšit poměrně dlouhou dobu. Vždy však záleží od konkrétního vozu, jeho stavu a stylu používání.

Cena není jediným rozhodujícím parametrem

Jdete do autobazaru pro Vašeho „nového“ čtyřkolového společníka? Pak bezpochyby očekáváte výrazně nižší ceny, než kdybyste šli do prodejny s auty. Ne u všeho však platí, čím levnější, tím lepší. Tzv. srovnání cen můžete využívat například u spotřebního zboží, ale u „neporovnatelných položek“ to možné není. Při výběru ojetého auta je dobré si stanovit cenový limit, ale ne postupovat systémem, beru takové, které je nejlacinější.

Najeté kilometry, rok výroby, stáří auta

Z laického pohledu nemusíte rozpoznat, zda uvedené najeté kilometry u auta, odpovídají skutečnosti. Není bohužel výjimkou, že jak najeté kilometry, tak také rok výroby auta, ale i stáří auta, se falšují. Zkušený automechanik, kterého si případně vezmete s sebou, než si s prodávajícím „plácnete“, může podvod odhalit.

Počet najetých kilometrů

Ještě se chvíli zdržíme u najetých kilometrů. Je vypovídajícím údajem o stavu auta počet kilometrů? Ne u každého. Pokud si například vybíráte silné a dražší auto, pak tolik nevadí, pokud má auto například najeté 100 000 km. Něco jiného však tento údaj může představovat u slabšího, levnějšího modelu.

Je však třeba pamatovat na fakt, že ne vždy počet km vypovídá o stavu vozu, jako takového. S autem nemuselo být prakticky jeto, a přesto může být například špatná gumová izolace u dveří, narezlá karosérie apod. Je tedy dobré se zaměřit vždy na celek, ne jen na jednotlivé parametry.

Doklady k prodeji

Něco jiného je, když si jdete koupit například oblečení. Pouze si schováte paragon a v případě reklamace, pak účtenku v prodejně předložíte. Pokud si však půjdete koupit auto do autobazaru, pak se určitě nespokojte jen s účtenkou.

Servisní knížka u prodávaného auta

Solidní autobazary při nákupu ojetého auta, předávají kupujícímu také servisní knížku. I tu, respektive údaje v ní, je dobré si nechat od odborníka prostudovat.

Původní majitel prodávaného auta

Když si jdete kupovat starší byt, dům, jistě Vás kromě samotné nemovitosti bude zajímat, „kdo“ prodává onen objekt. Osobnost, chování, přístup, vstřícnost a další parametry u prodávajícího, totiž nemálo ovlivňují, zda k prodeji dojde, či nikoliv. Auto sice není nemovitost. Ovšem i tak je dobré si zjistit předchozího majitele prodávaného auta.

Osobnost prodávajícího

Je totiž rozdíl, zda auto prodává například postarší jedinec, než mladá, dravá osoba. V druhém případě totiž můžete tak trochu očekávat, že auto bylo „drancováno“. Je celkem pochopitelné, že mladí se rádi předvádí, ukazují apod. A čím rychleji jezdí, čím ostřeji „řežou“ zatáčky, apod., tím přitahují více pozornosti u svých vrstevníků.

Kromě zjištění, kdo byl majitelem auta, je také dobré se dopátrat, je-li to možné, zda bylo auto půjčováno. Samotný majitel totiž může být „pohodářem“. Ovšem osoba, která si auto půjčovala, právě může být „dravcem“.

Kupujeme nové auto

Rádi byste si spíše zakoupili nové auto? Chtěli byste být Vy tím prvním majitelem vozu, který Vás bude dopravovat do práce, na nákupy, na dovolenou? Pořízení zcela nového auta má své nesporné výhody. Navíc, nemusíte mít našetřenou potřebnou sumu peněz. Řada prodejců aut totiž nabízí zajištění financování auta, ať už formou leasingu, nebo úvěru. Pojďme se podívat na některé další výhody, které jsou spojené s pořízením nového auta.

Výhody koupě nového auta

Kromě výše uvedeného, se můžete u některého prodejce aut setkat s možností odkupu Vašeho starého vozidla. Získáte tak penízky navíc, či je použijete na pokrytí nákladů za nákup nového auta. Můžete také očekávat zabezpečení veškerých nezbytných formalit, které jsou spojené s registrací auta. Můžete si také u prodejce sjednat výhodné pojištění auta aj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20789 (skvela-zabava.cz#10101)


Přidat komentář