Historie benátských masek

Benátky a jejich karneval jsou známé po celém světě. Velkolepé masky zde mají dlouhou tradici a pro obyvatele města jsou velmi důležité. Navštivte benátský karneval a budete mít zážitek na celý život.

Benátky jsou slavné svými každoročními karnevaly. A kromě turistů si tuto slavnost velmi užívají i sami Benátčané. Někdy i po dobu několika měsíců pracují na svých dokonalých kostýmech. Každý kostým musí být také doplněn benátskou maskou, pod kterou lidé mění svou identitu a také se zbavují zábran. Historie těchto oslav spadá nejspíš až do dob starého Říma. Karneval v takové podobě, v jaké jej známe dnes, se začal vyvíjet přibližně od 11. století.

Benátské masky

Na Benátském karnevale potkáte jen těžko dvě stejné masky. Každá maska zde je naprosto unikátní a některé pochází až ze 17 století. Historické masky jsou brány jako rodinné dědictví a předávají se z generace na generaci. Během karnevalu přestávají existovat sociální rozdíly. Proto také staré úsloví: Pod maskou se král stane žebrákem a žebrák králem .“ Benátské masky jsou vyráběny z kůže nebo sklářskou technikou, jsou zdobeny zlatem, drahokamy a přírodním peřím. Tradiční masky drží v ruce zrcadlo, ve kterém si mohou prohlížet svou novou tvář. K maskám také patří róby z dob renesance nebo baroka. Součástí kostýmu jsou i klobouky s péry.

Historie benátských masek

Vznik masek je spojen se vznikem divadla. Benátčané své masky nenosili pouze na karneval, ale také během jiných příležitostí, kdy pro ně bylo důležité skrýt identitu. Pod rouškou masky se sházeli např. milenci. Benátské masky se vyvíjejí už po staletí. Ve 13. století se objevovaly především tradiční masky bílé. V 16. století se objevuje také maska Harlekýna nebo klauna Pierota. Ve středověku byla výroba benátských masek velmi prosperujícím řemeslem, pro výrobu se používaly materiály jako kůže, papír nebo porcelán. Podobu masek také velmi ovlivnila Commedia Dell´arte, která vznikla v 16. století.** Během benátského karnevalu tak dnes můžete potkat klasické masky jako např. bautta, moretta nebo volta. Bautta je bílá maska, která má tvar obličeje. K této masce se nosila tmavá kápě nebo hedvábný závoj. Tato maska byla nošena ženami i muži. Moretta představuje název pro černou sametovou oválnou škrabošku. Název této masky pochází ze sousloví Servetta Muta, což znamená hloupá služka. Tato maska byla původně maskou divadelní, později ji začaly nosit benátské ženy. Na benátském karnevalu také nesmí chybět smutná maska Volto. Tyto masky jsou většinou bílé a patří k nejčastěji nošeným maskám. Maska Volto na své okolí působí velmi přísně a krutě a tak dělá největší dojem. Mezi další benátské masky patří např. maska stařeny, Pulcinella (hrbáč se zahnutým křivým nosem, spojován s městem Neapol), maska doktora, která je spojována s městem Bologna. Kromě těchto klasických masek můžete během Benátského karnevalu potkat také spoustu masek moderních.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20780 (skvela-zabava.cz#10018)


Přidat komentář