Zábavné parky

Nevíte, jak zabavit své děti v průběhu léta, či jiném ročním období? Chcete nějaký dobrý tip, co s volným víkendem? A napadlo vás, že byste si mohli zajet do nějakého zábavného parku?

Zábavné parky již dávno nejsou prioritou pouze zahraničních destinací, v posledních letech se počet rozličných zábavných parků významně zvyšuje i u nás.

Co je vlastně zábavní park?

Když se řekne zábavní park tak se většině Čechů vybaví** Disneypark**, ten možná patří k nejslavnějším, ale dozajista není jediným. Co si pod zábavným parkem představit? Zábavní park může být stěhovací, kdy cestuje po městech v různých časových intervalech a bývá často součástí rozličných poutí, trhů, městských slavností a podobně. Tyto zábavní parky se stěhují na nákladních automobilech a jejich hlavní atrakci tvoří rozličné kolotoče a houpačky. Kromě těchto parků existují i parky s trvalou lokalizací, za nimiž cestují turisté, aby prožili nevšední a neopakovatelný prožitek.

Ještě před deseti lety byste u nás trvalý zábavní park stěží hledali, dnes jich tu je již víc než deset a to ani nemluvíme o aquaparcích. Jejich počet přitom neustále narůstá.

Historie zábavních parků

Ačkoli máme v podvědomí, že zemí plnu zábavných parků je Amerika, nejstarší trvalý zábavní park byl otevřen již v roce** 1583 poblíž Kodaně**, tedy v Evropě. Kde se přirozeně vyvinul v rámci běžných pouťových a jarmarečních radovánek. Od té doby tyto parky cestovaly všude tam, kde se konaly jarmarky a karnevaly. Vracely se v pravidelných intervalech a na daném místě obvykle pobyly jeden až dva týdny.

Moderní zábavní parky

Moderní parky již nejsou pouze o kolotočích, i když pokud projdete italská letoviska, tak v každém městě existuje plac, kde po celý rok naleznete klasické kolotočové atrakce. Původní myšlenkou trvalých zábavných parků byla jedinečná myšlenka – téma. První moderní park vůbec byl vystavěn například v námořnickém stylu.

První moderní park postavil v polovině 19. století Alexander Dabell ve Velké Británii na ostrově Wighta. V současné době je nejvíce různých zábavných parků v USA. Tyto zábavné parky mezi sebou závodí a snaží se předčit svou jedinečností a originalitou. U těchto moderních parků, které se nestěhují je důležitá kreativnost, protože pouze s ní se muže odlišovat od jiných a tím pádem i zaujmout. V Americe je vášeň po zábavních parcích tak veliká, že se mnoho rodin rok, co rok vydává na dobrodružnou pouť v karavanech v nichž objíždí různé zábavné areály po celé Americe. Vrcholem takovéto dovolené obvykle bývá Disneypark na Floridě.

Zábavné parky v Evropě

Byť Evropa zábavné parky vymyslela a v současné době neexistuje snad žádné přímořské letovisko, které by nějakou verzi zábavního parku nenabízelo, až taková cestovatelská „zábavo“ mánie u nás dlouho nebyla. Přesto i v Evropě je celá řada různorodých, zajímavých parků.

Moderní zábavní parky – Česká republika

V současné době již ani my nemusíme za zábavou vyrážet za hranice, protože i u nás v Česku již existuje celá řada různých zábavních parků, jejichž obliba neustále narůstá. Je jedno, jestli je léto či zima, v České republice existuje tolik zábavních parků, že si z nich vybere každý, ať už v létě, na podzim anebo o vánocích. Některé z nich jsou totiž otevřeny po celý rok.

Čím se české zábavní parky liší od těch zahraničních? Dozajista velikostí a návštěvností, avšak tyto záležitosti bych spíše považovala za jisté pozitivum, protože to zase umožňuje určitou jedinečnost a originalitu, díky čemuž se v lecčem vymykají i vůči zahraničním zábavním parkům.

Typy zábavních parků

Parky u nás bychom mohli všeobecně rozdělit do několika kategorií: Figurální zábavní parky, Westernové zábavní parky, Strašidelné zábavní parky, Sportovní a Adrenalinové zábavní parky, Přírodní zábavní parky, Interaktivní zábavní parky a tak dále.

Figurální zábavní parky

Máte rádi památky a na cestu kolem světa nemáte dostatek financí? Nevadí, právě k těmto účelům u nás naleznete takové parky, jež ve svém areálu mají různé stavby, které jsou dokonalými zmenšenými kopiemi skutečných architektonických skvostů.

Další variantou figurálních parků jsou takové, kde naleznete různé** repliky potvor z pravěku** v jejich životní velikosti, které jsou mnohdy nejen statické, ale také i pohyblivé a ozvučené. V těchto případech zábavních parků jde vlastně o takovou prehistorickou Zoologickou zahradu.

Zábavní parky ve stylu západu

Česká republika je jedním z mála evropských států, která má slabost pro western, Indiány a trampování. Knihy s Mayovkami doslova náleží k povinným četbám každého správného kluka, a proto takový výlet na západ může být skvělým zpestřením nejen tohoto léta. V Americe jsou tyto typy zábavních parků velice oblíbené a hojně navštěvované, již několik let za takovou zábavou nemusíte až za oceán, i Česká republika se pyšní krásnými Westernovými městy.

Interaktivní parky

Máte rádi zábavu, která by vám kromě relaxace a uvolnění poskytla i procvičení mozkových závitů? I toto je u nás možné. Česká republika má hned několik interaktivních parků, které navíc v průběhu léta, rok co rok, rozmisťují své expozice různě po celé republice.

Přírodní zábavní parky

Přírodní zábavní parky jsou umístěny v přirozeném prostředí, často v krásných scenériích a turisticky frekventovaných centrech. Tyto parky jsou často umístěny dok krásné přírody anebo do prostředí zajímavých architektonických skvostů. Přírodní parky vždy nabízí velké vyřádění pro děti, kdy kromě originálních herních atraktivit nabízí i celou řadu různých workshopů a programů. Stačí jen, když se porozhlédnete po svém okolí, jistě nějaký pěkný poblíž naleznete. Pak už jen stačí naplánovat výlet, kdy budete mít nějaký tento přírodní zábavní park při cestě. Přírodní zábavné parky dokáží skvěle zpestřit letní radovánky a proměnit jinak nudný den ve velké dobrodružství.

Sportovní a adrenalinové parky

Mezi sportovní a adrenalinové parky patří různá lanová centra a aquaparky s nimiž se v České republice doslova roztrhl pytel a naleznete je dnes v každém větším městě. Mimo ně však existují parky, kde naleznete i různé další zajímavé atrakce jako zorbing a podobně.

Zábavní parky pod střechou

Prší a vy již nevíte, jak své děti zabavit? I na to tvůrci zábavních parků mysleli, a proto u nás naleznete i parky pod střechou. Nemyslete si, že to jsou nějaká malá hřišťátka, jejich velikost totiž neklesá pod sto metrů čtverečních.

V České republice je velký výběr různých zábavních parků, které stojí za shlédnutí. Jistě jich ještě spousta dalších přibude, protože jejich obliba rok od roku stoupá.  Nemusíte se obávat a mít předsudky,** v zábavních parcích si nalezne to své každý člověk**, ať už inklinuje k čemukoliv. Je tomu tak díky širokému výběru ze zábavních parků, kdy si prostě může vybrat každý podle svého gusta.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20740 (skvela-zabava.cz#9869)


Přidat komentář