Vše o akvaristice

Jako každá zvířata i akvarijní rybky potřebují pravidelnou péči.Ta začíná podáváním kvalitní stravy. Podle druhu ryb vybíráme vhodný poměr rostlinného a živočišného krmiva. Také pravidelná údržba akvária je velice důležitá.

Většina z nás má kladný vztah k přírodě. Ne každý však má prostory a hlavně čas pro psa, kočku nebo jiné domácí mazlíčky. Chov akvarijních rybiček může být pro některé vhodnou alternativou. Akvaristika není časově náročná a běžné akvárium nám nezabere mnoho prostoru. Kromě rybiček v něm můžeme mít krásné rostliny. Dnešní akvaristé také chovají žáby, želvy, mlže, plže, krevety a jiné tvory.

Akvárium

Základem pro každého akvaristu je vhodné** akvárium**. To lze koupit buď ve specializovaných prodejnách, nebo ve sklenářstvích. Setkáme se s různými velikostmi a tvary. Lze si také nechat udělat akvárium na zakázku přesně dle našich požadavků. Dříve se vyskytovaly také rámové nádrže, které však měli více nedostatků než výhod. Problémy měly hlavně s těsněním a korozí kovových rámů. Hlavně při koupi starého akvária bychom měli důkladně zkontrolovat kvalitu lepených spojů a případné drobné praskliny a škrábance. Pro akvaristiku jsou zcela nevhodná terária, která mají tenčí skla, a proto po naplnění vodou může dojít k prasknutí. U větších nádrží se lepí kousky skla na horní okraje. Tím se zabraňuje průhybu čelních skel po naplnění vodou. Akvárium by mělo mít obsah alespoň 100 litrů. Menší nádržky jsou vhodné spíše pro karanténu nebo výtěry ryb. Z tvarů je nejběžnější hranol, ale na trhu nerazíme i na různě zkosená, panoramatická, a rohová akvária. Výška by neměla přesahovat jeho šířku. Při** umístění akvária** se neřiďme jenom estetickým faktorem. Na nádrž by neměly dopadat přímé sluneční paprsky, proto je nevhodné jeho uložení u okna. Dobrým řešením je klidné místo, které může být i v tmavém koutě. Dostatek světla získáme umělým osvětlením. Akvárium by mělo být podloženo měkkou podložkou, aby se zabránilo jeho prasknutí z důvodu nerovnosti povrchu.

Osvětlení akvária

U malých akvárií si vystačíme s osvětlením** úspornými žárovkami**. Klasické druhy vydávají mnoho tepla, a proto nejsou doporučovány. Nejlepší variantou jsou však i u malých nádrží zářivky. Nejvhodnější jsou bíle trubice.

Vytápění akvária

Většina** sladkovodních ryb** vyžaduje stálou teplotu vody. Ta se pohybuje mezi 22 a 26 °C. K tomu můžeme využít ponorné elektrické topítko se zabudovaným termostatem. Jeho výkon by měl být 0,5 W na litr vody. Protože často dochází k rozdílům mezi skutečnou teplotou a tou nastavenou na termostatu, opatřeme akvárium raději také teploměrem.

Vzduchování akvária

Protože na rozdíl od volné přírody v našem akváriu žije na malé ploše velké množství ryb, je třeba provádět** vzduchování**. Přísun vzduchu zajistíme pomocí membránového vzduchového motorku, který jej hadičkou vhání do nádrže přes vzduchovací kamínek. Aby proud bublinek stoupajících ode dna k hladině nebyl příliš silný, používáme škrtítko.

Filtrace akvária

V akváriu musíme udržovat potřebnou biologickou rovnováhu. Obzvlášť nežádoucí jsou sloučeniny dusíku, které vznikají z výkalů, zbytků potravy a odumřelých částí rostlin.** Filtrac**i provádíme pomocí mechanických filtrů. Ty můžeme umístit v akváriu nebo mimo něj. Jako filtrační materiály se uplatňují především polyuretanová pěna, keramika, štěrk, umělohmotná tělíska, silonová střiž a perlonová vata.

Dno akvária

Dno nádrže nám slouží jako substrát pro vodní rostliny. Pro jeho založení používáme štěrkový písek o zrnitost 2 – 5 mm. Jeho barva by měla být tmavší. Pokud písek bude moc světlý, nevyniknou v akváriu barvy rybiček a navíc odráží světlo, což tito vodní tvorové nemají rádi a cítí se pak nepřirozeně. Jeho výška by měla dosahovat od 3 – 5 cm v přední části po 7 – 10 cm vzadu.

Dekorace akvária

Akvárium si mnozí z nás různě vyzdobí. K tomuto účelu používáme různé kameny a kořeny. Mohou to však být i různé keramické předměty či skořápky ořechů. Kameny nesmí mít ostré hrany a vždy je pokládáme na vrstvu písku. Kořeny by měly být z tvrdého tropického dřeva.

Čištění akvária

Denně při krmení rybek zjistěme, zda jsou všechny v pořádku. Pokud některá z nich jeví příznaky nemoci, zahájíme její léčbu. Příčinou může být nevhodná potrava, nedostatek kyslíku, vysoká nebo nízká hodnota pH vody. Tady nám stačí pouze úprava životních podmínek. Ryby ohrožují také různí vnitřní a vnější paraziti. Odstraňujeme je pomocí dezinfekčních přípravků, speciálních roztoků a léčiv. Uhynulé jedince ihned z nádrže odstraníme. Akvárium by se mělo pravidelně čistit a to nejlépe jednou týdně. Přední sklo zbavíme řas škrabkou se žiletkou nebo magnetickou stěrkou. Zkontrolujeme rostliny, zda nepřerostly nebo nezabírají místo jiným. Pokud ano protrháme je nebo přesadíme. Pravidelně také provádíme částečnou výměnu vody. Ani nejlepší filtrace nedokáže odstranit všechny nečistoty. Objem měněné vody nemá přesáhnout jednu třetinu. Co tři až čtyři týdny odstraňujeme výkaly ryb a nespotřebovanou potravu.

Strava akvarijních ryb

Správná výživa je základem úspěšného chovu. Ryby bychom v žádném případě neměli překrmovat. Pestrost a dostupnost potravy je u živočichů chovaných v zajetí jiná než ve volné přírodě. Také ryby v akváriu mají méně pohybu a tím také nižší spotřebu energie. Nejčastěji chováme všežravce. Podáváme jim proto živočišnou, rostlinnou i umělou potravu. Dospělé ryby krmíme jednou nebo dvakrát denně. Podáváme dávku, kterou spotřebují během 10 minut. Jednou nebo dvakrát týdně krmení úplně vynecháváme. Ryby netrpí hlady a v akváriu si nezřídka něco najdou. Mohou to být různé řasy nebo rostlinné zbytky. Ani při naší delší nepřítomnosti si nemusíme dělat starosti. Dospělé ryby vydrží běžně 2 - 3 týdenní půst.

Živočišná potrava

Z** živočišné potravy** se ke krmení využívají červi, larvy hmyzu a korýši. Z červů jsou nejrozšířenější nitěnky. Tito tencí červenaví červi dosahující délky 2 – 8 cm jsou vydatným a tučným krmivem. Z larev jsou jako krmivo vhodné patentky, černé komáří larvy a koretry.  Z korýšů používáme ke krmení perloočky, buchanky, žábronožky a blešivci. Nejmenší druh perlooček tzv. moiny jsou vhodné jako krmivo i pro menší ryby.

Rostlinná potrava

Pro některé druhy ryb představují** řasy a zbytky rostlin** podstatnou část potravy. I když ty bývají součástí akvárií, nelze spoléhat na to, že si je vždy najdou. Proto je musíme přikrmovat. K tomu se hodí například listy salátů, špenátu, kopřiv, čínského zelí nebo drobně nakrájené plátky okurek, dýně, cukety, mrkve, papriky a brambor. Je vhodné listy zatížit kamenem, aby neplavaly a klesly ke dnu. Nespotřebované zbytky rostlinné potravy je nutno po několika hodinách odstranit. Pokud tak neučiníme, musíme počítat se zhoršenou kvalitou vody.

Umělá krmiva

Umělá krmiva by měly být pouze doplňkem živé nebo mražené stravy. Vyrábí se jak z rostlinných, tak živočišných surovin. Do takovýchto krmiv jsou dodávány vitamíny a minerály včetně různých barviv.

Slovo závěrem

I akvarijní rybky potřebují naši péči. Správnou stravou a pravidelnou výměnou vody jim můžeme prodloužit život.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20753 (skvela-zabava.cz#10120)


Přidat komentář