Vánoční tradice v různých kulturách

Vánoce, nejoblíbenější svátky v roce, mají hluboké křesťanské kořeny. Vždycky tomu však nebylo, v předkřesťanské době byly Vánoce oslavou slunovratu a v mnoha zemích světa se Vánoce jako oslava návratu slunce slaví dodnes.

Vánoční tradice

Vánoce především v evropských zemích, kde mají křesťanské kořeny, patří k nejoblíbenějším svátkům v roce. Některé zapomenuté tradice však vycházejí z předkřesťanského období, kdy vánoce znamenaly oslavu slunovratu. Vánoční svátky slaví lidé na všech kontinentech, i když třeba vycházejí z odlišných tradic. Ve slovnících se výklad termínu vánoce liší. Nejčastěji je uváděn staroněmecký výraz wahnachten, moderněji Weihnachten – volně přeloženo jako dvě noci. Uvádí se i výraz wínnahten, který má údajně původ ve staroindickém vinákti.

Vánoční tradice v evropských zemích

Naše republika včetně nejbližších sousedů spolu s Maďarskem, Chorvatskem, Slovinskem, Francií, Belgií, Dánskem, Norskem, Švédskem, Finskem a Estonskem slaví Štědrý den 24. prosince. Velká Británie, Itálie a Portugalsko jej slaví 25. 12., Litva 26.12., Bělorusko 6. ledna a Rusko, Ukrajina, Španělsko a Sicílie dokonce až 7. 1.

Ve Velké Británii je Vánočním stromkem jedle. Dárky sype Santa Claus v noci do punčoch zavěšených nad krbem. Hostina se skládá především z pečeného krocana a vánočního pudinku, který se velmi dlouho vaří ve zvláštní formě spolu s oříšky, sušeným a kandovaným ovocem. Do pudinku se zavaří mince, kdo ji ve své porci najde, splní se mu přání. Domy se bohatě zdobí jmelím, břečťanem a cesmínou. Charakter vánoc v Anglii je téměř shodný jako v Americe.

Ve ** Francii** dárky naděluje Pere Noel většinou pod vánoční stromeček a štědrovečerní večeře se většinou skládá až z dvanácti chodů včetně krůty. Francouzi zvou na Boží hod bezdomovce a sirotky na oběd, který se skládá nejen z pečeného krocana, ale i z typických francouzských specialit, jakými jsou různě upravení šneci, žabí stehýnka a ústřice. Francouzi si potrpí na bohatou vánoční výzdobu a bujaré veselí.

Italové si zdobí obydlí velkými barevnými betlémy, dárky nosí Babbo Natale (obdoba Santa Clause), některé italské děti se dočkají dárků až čili 6. ledna, kdy má svátek Epifania. V tento den čarodějnice Befana komínem snáší dárky. Na znamení konce svátků bývá její loutka spálena. Podává se bohaté menu s jehněčím, artyčoky, mořskými rybamia samozřejmě tradiční italskou buchtou Panettone.

Vánoční tradice – italská Panettone - recept

Kvásek: do 150 ml mléka rozdrobíme 30 g droždí, necháme vzejít. 100 ml medu smícháme ve 125 ml mléka. ½ kg hladké mouky smícháme s rozinkami, kandovaným ovocem a hoblinami mandlí – od každého jednu hrst. Přidáme kvásek, mléko s medem a tři lžíce přepuštěného vychladlého másla. Důkladně vymícháme, necháme vykynout. Do vymazané a vysypané formy vlijeme těsto (Italové buchtu pečou ve vysokých kulatých formách) a necháme ještě asi ½ hodiny kynout. Pečeme ve vyhřáté troubě na 160°C 35-40 minut. Horkou buchtu cukrujeme vanilkovým cukrem.

Oslava Vánoc v Portugalsku, Řecku, Švédsku

Oslava Vánoc v Portugalsku odráží pevné náboženské cítění Portugalců. Jejich oslava zvaná consoda začíná na Štědrý den ráno chystáním hostiny pro duše zemřelých a očekávají, že jim tento skutek přinese v příštím roce štěstí.

V Řecku se dárky rozdávají až** 1. ledna na svátek sv. Basileje**, ale na Štedrý den v podvečer děti obcházejí sousedy, zpívají koledy a dostávají sladké dárečky. Řekové si o sváteční večeři pochutnávají na rybách, krůtě s kaštanovou nádivkou, pečených selatech, jehňatech a různě upraveném mletém mase.

Zatímco u nás Vánoce začínají adventem, ve Švédsku 13. prosincem, čili na svátek sv. Lucie. Tento den probíhá podobně jako náš Mikuláš. Švédsko je proslulé svými skřítky, není proto divu, že právě skřítek Tomtegubbe nebo dědeček Jultomte doprovázejí slaměného kozlíka Julbocka, který na zádech přináší dárky. Kozel Julbock v různých velikostech zdobí všechny domácnosti a na Tři krále se hází do ohně.** Švédské štědrovečerní večeři** kraluje treska nebo sleď, který se podává gratinovaný, naložený v hořčici nebo rajčatech. Nechybí párečky, klobásky se zelím, fazole se slaninou, kuličky z mletého masa a speciálně upravená šunka. K radičním pokrmům patří Vortbrot, což je chléb ochucený hřebíčkem a zázvorem. To vše se hojně zapíjí nápojem připomínajícím naše svařené víno. Jako dezert se podává sladká rýžová kaše s ovocem a politá šťávou. U nás se hází střevícem, ve Švédsku se do kaše hází mandle, kdo ji najde, do roka se vdá nebo ožení.

Švédský svařákový sleď - recept

Svaříme 1 dl vody, 3 dl červeného vína spolu s třemi bobkovými listy, pěti kuličkami černého pepře, pěti hřebíčky a kouskem celé skořice. Přidáme ½ dl rozinek, 2 dl octa a 3 dl přírodního třtinového cukru. Vaříme až se cukr zcela rozpustí. Necháme zchladnout Opláchneme 400 g čerstvého nebo mraženého sledě, nakrájíme na kousky. Do zavařovací sklenice narovnáme kolečka z jedné cibule, přidáme sledě a tenká kolečka z ½ cm zázvoru. Zalijeme nálevem se vším kořením, sklenici dobře uzavřeme. Konzumujeme nejdříve za dva dny.

Vánoční svátky v Norsku a Lucembursku

Očekávali bychom, že i další severské země budou jíst na Vánoce ryby, proto je zajímavé, že** Dánové na Štědrý večer,** kdy jim dárky nadělí Jullemand, jedí pečenou husu nebo kachnu s červeným zelím a Norové pečená kuřata. Dárky v Norsku nosí postavička Nisse.

V Lucembursku slaví Vánoce bez pompéznosti, spíš jen v rodinném kruhu, dárky kupodivu naděluje Ježíšek a na slavnostní tabuli najdeme černý pudink s mačkanými brambory a jablečnou omáčkou.

Vánoční tradice na jiných kontinentech

Umíte si představit oslavu Vánoc v létě, venku na zahradě pod ovocným stromem posetým chomáčky vaty? Stoly ozdobené pavím peřím se prohýbají pod pečeným pávem a seletem, spoustou ovoce a studených nápojů, dárky přiváží kůň Magi… takové jsou Vánoce (6. ledna) v Argentině. Nikoho asi nepřekvapí, že horkokrevná a stále zpívající** Brazílie** slaví Vánoce v ulicích a společnými návštěvami kostelů a mší, které se konají venku. Vánoční stromky bývají umělé a dárky naděluje Papai Noel z Grónska. Konzumují se ryby, krocan s nádivkou, šunka, ovoce a sladkosti. Bujaré oslavy, ve větších městech i s ohňostrojem trvají až do 6. ledna.** Africké země Vánoce prakticky neznají**. Důvod je zřejmý, žije tam mizivé procento křesťanů. O to větší oslavy tam probíhají v poslední den roku.

Některé asijské země převzaly oslavu Vánoc od západního světa, ovšem nemají pro ně náboženský význam. V největší asijské zemi Číně, slaví Čínský nový rok asi o měsíc později než my Vánoce a znamenají vítání nového lunárního roku. Charakterem se tato oslava příliš neliší od evropských vánočních svátků – klade se důraz na rodinná setkání, obdarovávají se však jen děti, a to červenými obálkami s penězi. Číňané mají jeden skvělý zvyk: do konce roku uhradí všechny svoje dluhy!

V Austrálii na Vánoce vrcholí léto, proto jejich oslava připomíná velký piknik. Veselí umocňuje fakt, že na tomto kontinentě žijí lidé z celého světa, převládají však zvyky Angličanů. Slaví se na pláži, dárky naděluje Father Christmas a štědrovečerní večeři tvoří kuřata, krocani, různé druhy těstovin a salátů, pokrmy z mořských plodů, zmrzlina a sladké nákypy s vaječným koňakem. Na Havaji prý mají tradici pořídit si na Vánoce akvárium s domorodou rybou humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a. Víte o jakou rybu se jedná?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20748 (skvela-zabava.cz#10069)


Přidat komentář