Tandemové lety

Taky vás už někdy při pohledu na letící ptáky napadlo, jaké to asi je? Jen tak mávnout křídly, uletět alespoň na chvilku od každodenních starostí a vidět svět z ptačí perspektivy. S tandemovými lety to můžete zažít na vlastní kůži.

Co je tandemový let?

Tandemový let je vhodný pro každého, kdo má rád adrenalinové zážitky a nebojí se výšek. K tandemovému letu nepotřebujete žádné extra zkušenosti. Vše potřebné za vás obstará zkušený pilot paraglidingového kluzáku.

Paraglidingový kluzák je sportovní stroj pro maximálně dvě osoby. Start při tandemovém letu je možný dvěma způsoby:

 • Rozběhem z většího kopce
 • Pomocí navijáku na letišti

Společnosti, které se specializují na tandemové lety, mívají často ve své nabídce tři typy tandemových letů:

 • Základní tandemový let
 • Termický tandemový let

 • Akrobatický tandemový let

Základní tandemový let

Základní tandemový let je vhodný pro ty, kteří chtějí tandemové létání vyzkoušet a nemají s lety žádnou předchozí zkušenost. Základní tandemový let bude pro vás ideální volbou, pokud se chcete alespoň na chvilku nerušeně podívat na svět z ptačí perspektivy.

Základní tandemový let trvá zhruba 10 až 15 minut. Skutečná délka letu je závislá na tom, jaké výšky dosáhnete, na síle větru a termickém proudění.

Termický tandemový let

Termický tandemový let je delší než základní let. Tento typ tandemového létání je** závislý na počasí a termickém proudění**. Díky termickému proudění se můžete s kluzákem dostat vysoko nad zem. Důležitou roli hraje instabilita vzduchu, vhodný měr větru a teplé sluneční paprsky.

Ideálním obdobím pro termický let bývá zpravidla březen až září a denní doba mezi 12-16 hodinou. Nejlepší podmínky pro tandemový let jsou zpravidla v teplých měsících – zhruba od května do října. V některých lokalitách, zejména v horských oblastech je možné létat za příznivého počasí během celého roku.

Termický let trvá zhruba 20 minut a jeho délka je závislá na aktuálním počasí.

Akrobatický tandemový let

Pokud máte tandemový let za sebou, pohled na svět z ptačí perspektivy vás ještě neomrzel a chcete zkusit něco nového, můžete se přihlásit na akrobatický tandemový let.

Při akrobatickém tandemovém letu s vámi pilot nejprve vystoupá nad kopec a pak s vámi provede několik akrobatických kousků. Může s vámi například začít klesat ostrou spirálou v rychlosti kolem 20 metrů za sekundu. Pokud vám to nebude stačit, může kluzák rozhoupat nebo točit pozpátku.

Délka akrobatického letu je závislá na počasí a na počtu manévrů, které s vámi pilot provede. Počítejte, že ve vzduchu strávíte zhruba 20 minut.

Tandemové létání s dětmi

Tandemové létání nemusí být adrenalinovým zážitkem jen pro vás, ale můžete ho dopřát také svým dětem. Některé společnosti, které se tandemovým létáním zabývají, jsou na malé letce připraveny. Pro děti mají speciální vybavení a disponují několika typy padákových kluzáků a sedaček, které odpovídají dětským potřebám.

Na děti jsou při tandemových letech kladeny žádné speciální nároky. V podstatě může letět i velmi malé dítě. Důležité ovšem je, aby dítě letět chtělo. V žádném případě byste neměli svého potomka do tandemového letu nutit.

Skupinový tandemový let

Skupinový tandemový let je určen lidem, kteří mají rádi společnost a chtějí se o nevšední zážitky podělit s přáteli nebo příbuznými.

Během skupinového letu může letět více tandemů na jednou. A vy tak ve vzduchu můžete na dálku komunikovat se svými přáteli nebo kolegy z práce a celá skupina vaše skupina může prožít nevšední adrenalinový zážitek v jeden okamžik.

Skupinový tandemový let může být skvělou volbou pro váš pracovní tým, díky kterému můžete utužit vztahy mezi kolegy.

Motorový tandemový let

Další variantou, jak se podívat na svět s nadhledem, je vyzkoušet let na motorovém kluzáku. Díky moderní technice můžete letět jakýmkoliv směrem. Můžete tak vidět z výšky místa, ke kterým máte nějaký osobitý vztah nebo jen ty, která prostě vidět chcete.

Díky motoru může pilot udržovat stále stejnou výšku a vy tak můžete vidět místa, kam byste se s bezmotorovým kluzákem nemohli podívat. Motorový tandemový let zpravidla trvá kolem 30 minut a létat můžete v kteroukoliv denní hodinu. Díky motoru si můžete let užít i v zimních měsících a sledovat krásy zimní krajiny.

Co vás čeká a nemine?

Na kluzáku s vámi poletí zkušený tandemový pilot s licencí na řízení tandemového dvou plošného kluzáku.  K tomu, abyste si mohli užít tandemový let, nemusíte mít žádnou extra kondičku. V podstatě stačí, když bude schopni rozběhnout se na pár metrů a to ještě jen v případě slabého vánku nebo úplného bezvětří.

Tandemový let je nenáročný na vybavení a zkušenosti. Vše za vás zařídí instruktor. Vy se musíte pouze vhodně obléknout. Vhodným oblečením na tandemový let jsou:

 • Pohodlné, ale pevné boty.
 • Dlouhé kalhoty
 • Bunda nebo mikina, která neprofoukne
 • Rukavice
 • Sluneční brýle
 • Helma a sedačka s chráničem páteře – to vám zapůjčí pořadatel letu.

Kdo může letět?

Tandemový let může absolvovat v téměř kdokoliv. Nejdůležitějším kritériem je váha. Pokud si chcete zalétat, neměla by vaše tělesná hmotnost překročit zhruba 120 kilo. Tandemový let není doporučen lidem se srdečními obtížemi, epileptikům a lidem s jinými vážnými chorobami, které by mohly mít vliv na průběh letu. Tandemový let  pro vás asi nebude tím pravým, pokud trpíte závratí.

Tandemový let mohou absolvovat i děti. Ti mladší patnácti let potřebují k letu souhlas alespoň jednoho z rodičů.

Průběh tandemového letu

Než se s pilotem vydáte do oblak, dostanete krátké** instrukce o tom, jak se máte chovat.** Instruktor vám před samotným letem vysvětlí vše potřebné, ukáže vám zařízení a nastaví vám sedačku na vaši velikost.

Při tandemovém letu sedíte vepředu před instruktorem, takže se můžete nerušeně kochat krásami okolní krajiny. Délka každého tandemového letu je závislá na přízni počasí. Důležitou roli hraje síla větru a stoupavé proudy.

Kolik tandemový let stojí?

Ceny tandemových letů jsou různé. Jejich výše je samozřejmě závislá na tom, jaký typ tandemového letu si vyberete. Za základní tandemový let zaplatíte zhruba od 1000 korun a za akrobatický let zaplatíte zhruba 3000 až 5000 korun.

Tandemový let jako dárek

Pokud má někdo z vašich blízkých narozeniny a vy si zrovna lámete hlavu s dárkem, zkuste ho překvapit a věnovat mu poukaz na tandemové létání. Většina pořadatelů má v nabídce dárkové poukazy na některý z letů. Obdarovaný pak jen zavolá a domluví si s pilotem datum svého letu.

Tandemový let tedy může být skvělým zážitkem nejen pro vás, ale také vaše přátele nebo rodinu. Díky letu určitě získáte nový pohled na svět.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20727 (skvela-zabava.cz#9845)


Přidat komentář