Tance - latinskoamerické, standardní, skupinové

Existuje mnoho druhů tanců. Pro lepší orientaci se dělí na párové, nepárové a skupinové. Dále dle prvků, doby vzniku anebo podnětu. Tancem lze vyjádřit náladu, vášeň, víru či touhy.

Tanec je snad nejčastější lidskou zábavou. Ano, ruku v ruce mu jde alkohol anebo internet, nicméně prohlédněte si někdy kalendáře akcí, seznam klubů ve vašem městě i v okolí. Každý víkend je pořádáno nemalé množství diskoték, mezi to se vetřou i ty méně tradiční akce jako country taneční zábavy, oldies party, taneční večery pro páry a v sezoně pak například hody nebo plesy. A že jich není málo. Taky se vám určitě stalo, že jste na parketu nejednomu cizímu člověku šlápli na nohu, drcli do sebe, nedalo se pohnout, a tak podobně. Pokud by tanec, a to jakýkoli nebyl jednou z nejčastějších společenských zábav, nebylo by tomu určitě tak, jak je nastíněná situace výše.

Existuje však mnoho druhů tanců, některé vyšly z náboženství, jsou tance volné anebo s pevnými pravidly a kroky a také tance jednotlivců, párů nebo skupin. Základní rozdělení tanců je na společenské, různé společenské, sólo, skupinové a další.

Prakticky základem jsou tance společenské, které se dále dělí na standardní a latinskoamerické. Ke standardním tancům patří:

Valčík

Známý je především vídeňský valčík, ale méně známo je to, že valčík byl prvním tancem, který se tančil v blízkém držení těl páru. Vznikl již v 18. století v Alpách a dnes je jedním z nejtradičnějších tanců, jak u nás, tak ve světě.

Waltz - pomalý valčík

Anglie se proslavila, alespoň co se tanečního světa týče, původem tance zvaného** Waltz**. Je to prakticky pomalý valčík.

Tango - jihoamerický valčík

Tango zná snad každý a v jednoduchém popisu je to jihoamerický valčík. Proto se tak i učí v tanečních školách nejprve valčík a poté, s dávkou vášně tanec původem z Argentiny – tango.

Quickstep

Je to vlastně rychlý foxtrot (o tom ještě dále) a vznikl poměrně náhodou. Na soutěži společenských tanců zvítězil a současně byl též objeven. Lidé byly uchváceni a každý chtěl tento tanec tančit. Proto dostal i své jméno.

Slowfox

Anglie by se zdála, že je dosti konzervativní zemí, kde na tance přijde jen výjimečně. Jenže to je teprve začátek článku a již je tu druhý tanec, kterému je domovinou právě královská Anglie. Slowfox je opakem quickstepu, je to pomalý foxtrot, což značí již název.

Z latinskoamerických pak:

Cha-cha - kubánský tanec

Stále velice oblíbená je Cha-Cha, původně Cha-cha-cha, kubánský a velice rychlý tanec. Jakmile se Cha-cha-cha dostala do světa, kroky se poněkud zpomalily a název byl zkrácen na Cha-cha. Název supluje zvuk, vydávaný hudebními nástroji, na které si při tanci hrálo, dnes se je již hráván latinský pop.

Jive

Jive není tak znám, jako Cha-cha, nicméně každý, kdo si projde taneční, si jej oblíbí. Je svižný, trochu temperamentní a nenáročný na učení.

Samba - brazilský tanec

Tradiční tanec brazilského karnevalu je sice v Brazílií doma, ale po celém světě vzniklo mnoho různých samb. V překladu název tance znamená božská tanečnice a to perfektně sedí na tento temperamentní a svižný tanec.

Rumba

Tanec** rumba** svádí podle názvu k podobnosti se sambou, nicméně je to pomalá a romantická cha-cha. Sice ne doslova a základ je zde stejný a také původ tance a to temperamentní, vášnivá a roztančená Kuba.

Paso doble

Původně španělský tance představuje taneční pár jako toreadora a býka v aréně. Muže je zde za toreadora a žena nejen býk, ale i šátek a nakonec i toreadorova přítelkyně. Je to vášnivý tanec plný temperamentu.

Různé tance jsou ty, které by mohly patřit ke společenským:

Polka

A konečně jsme doma. Tanec polka se tančí na městských i vesnických tancovačkách a bálech již od počátku 19. století. Svižný tanec se ve svých počátcích nazýval maděra, poté půlka, podle polovičního taktu a nakonec jako holt utlačovaným Polákům – polka.

Flamenco - španělský tanec

Temperament, pohyb, tajemno, do toho kytary a ohnivé Španělsko. To je pravé flamenco. V pozadí svižná a melodická hudba, na parketu svádějící pózy a otočky. Flamenco je naprostým představitelem Španělsko.

Salsa

Salsa je pro všechny ty, kteří rádi volnost pohybu. Dá se tančit jak sólo, tak v páru a je zde dovoleno pomalu vše. Obsahuje v sobě spoustu stylů.

Mambo

Když se řádně podíváme do rodokmene cha-chi, najdeme na samém počátku mambo, původně nepárový tanec. Jde zejména o pánevní tanec, jako oslava narození nebo úrody.

Čardáš - maďarský tanec

Maďarským národním tancem je divoká čardáš. Náročná pro tanečníka, o něco méně pro partnerku. On při tanci vzdává náklonnost k ženě a i svou vášeň. Tančí se běžně v národních krojích.

Mazurka - polský národní tanec

Polským národním tancem je** mazurka**, kterou proslavil zejména Fryderyk** Chopin**. Dokonce i polská hymna je napsaná v taktu tohoto tance.

Blues

Jednoduchým, ale melancholickým tancem je jistě blues. V tanečních se učí obvykle jako první, neboť není náročný a je pomalý. Při tanci není až tak oblíbený. Je to tím, že lidé dávají přednost svižnějším a temperamentním tancům.

Foxtrot

Známý po celém světě je i foxtrot, tanec, který** vznikl** vlastně špatně zatančeným two-stepem. Harry Fox, tvůrce, nebyl s to, zatančit rychlé kroky, a tak si tančil po svém – rychle-rychle, pomalu-pomalu. Rázem byl foxtrot na světě.

Merengue

Pokud je samba národním tancem Brazílie, tak je merengue tancem Dominikánské republiky. Původně se nejednalo o párový tanec, což nyní je, a měl představovat černochy předvedený běžný tanec s vlastními prvky.

Skupinové a jiné tance

Břišní tance

Orientální tanečnice, spoře oděny spíše v závojích a špercích, než kusech látek. I když se jim říká břišní tance, prakticky jsou to tance pánevní. Abyste je tančili správně, rozpohybujete boky do všech stran a zapojíte i zadeček. Jenže břišní tanec není bez pravidel, jak by se zdálo. Má hned několik prvků a na světě se objevuje i několik stylů.

Breakdance

Takovéto točení se na hlavě, to je pravý breakdance, bezkontaktní tanec s výraznými prvky akrobacie. No představte si, jak je složité se točit je na jedné ruce, anebo dokonce hlavě. Breakdance vznikl z bojového umění, jež bylo přetvořeno k mírně diskotékovému stylu. Má své jednotlivé prvky a je odnoží hiphopu.

Step - sólový tanec

Sólový tanec, který si tak trochu zavdává s hudbou. Základním prvkem jsou speciální boty, kterými se šoupe a klepe a vytváří tak specifický zvuk. Step je specifický i tím, že se tancuje pouze nohama.

Balet - scénický tanec

Velmi výrazným** scénickým tancem** je balet. Divadla představují několikahodinové balety, kde se nemluví, nezpívá a přitom divákovi neunikne děj, právě díky preciznímu provedení představitelů rolí. Balet vznikl ve Francii již někdy v 16. století.

Tanců je však mnohem více. Dnes a denně vznikají různé styly, kroky, kterým třeba za několik generací bude dodán pevný řádm, a taneční školy jej budou vyučovat. Vždy tancujte dle rytmu a třeba jako naposled v životě – dejte do toho zejména srdce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20751 (skvela-zabava.cz#10094)


Přidat komentář