Tahiti - Francouzská Polynésie

Tahiti a její ostrovy, oficiálně Francouzská Polynésie, jsou roztroušeny na ploše neuvěřitelných čtyř miliónů čtverečních kilometrů ve východní části Tichého oceánu. Ostrov Tahiti má počet obyvatel asi jako polovina Brna. Teplotní rekord "zima"

Tahiti - Francouzská Polynésie

Palmy prozářené slunečními paprsky, tyrkysové laguny a průzračně modrý oceán. Kdo spatří alespoň fotografie tohoto ostrova propadne vášni.

Hlavní město Tahiti

Papeete

Rozloha Tahiti

1 048 km²

Nejvyšší bod Tahiti

Mont Orohena (2241 m n. m.)

Tahiti a časový rozdíl - časové pásmo

-10h

Počet obyvatel na Tahiti

cca. 180 000

Jazyk na Tahiti

francouzština, tahitština (úřední) státní útvar

Státní zřízení Tahiti

závislé území Francie

Měna na Tahiti

CFP frank (XPF)

Tahiti a ostrovy

 • Tahiti a její ostrovy, oficiálně Francouzská Polynésie, jsou roztroušeny na ploše neuvěřitelných čtyř miliónů čtverečních kilometrů ve východní části Tichého oceánu.
 • Tyto kouzelné ostrovy byly objeveny především od 19. století, kdy se zde sjížděli obchodníci, misionáři a umělci. Tehdy sílil vliv Francouzů, kteří zde přicházeli kvůli rozvoji obchodu.
 • Devadesátá léta jsou ve znamení nové vlny rozvoje turistiky, staví se řada nových luxusních hotelů, lidé cestují do zapomenutého ráje.
 • K nejdůležitějším ostrovům Francouzské Polynésie patří Moorea, Huahine, Raiatera, Tahaa, Bora Bora a Mauptiti.

Tahiti - vodopády

 • Na Tahiti najdeme množství vodopádů, které dávají vzniknout pestrým duhám, které se vyjímají na odstínech modrého moře, obklopujícího korálové útesy.
 • Na každém ostrově najdete jedinečné rostliny – obklopí vás kokosové palmy, ibišky, banány, vanilka, mango a rozličné rostliny. A nemluvě o vodní říši, ptácích..
 • V tomto světě uprostřed Pacifiku najdete zcela jiný život. Lidé tady žijí v souladu s přírodou – v souladu se sluncem a oceánským rytmem. Čas tady plyne mnohem pomaleji, spěch je místním lidem na hony vzdálený. Závazný je jen východ slunce…

Tahiti - kdy cestovat na Tahiti

 • Nejlepší doba pro cestování na Tahiti je v období mezi březnem a říjnem.
 • Od listopadu do května je mnohem tepleji, ale připravte se na dešťové přeháňky, které však trvají často jen pár minut.
 • Období dešťů je však v Polynésii v porovnání s jinými tropickými oblastmi mírnější.
 • Mnoho slavností se odehrává v polovině července u příležitosti oslavy státního státku Francie.
 • Teplota vody je relativně stálá (pohybuje se kolem 26 až 28˚C).

Tahiti a obyvatelé

 • Na tahitských ostrovech najdete několik etnických skupin, převažují potomci původního obyvatelstva, žijí zde Evropané (nejvíce Francouzi) i Číňané.
 • Krásou místních tahitských žen byl okouzlen už Picasso, který zde vytvořil mnoho slavných obrazů.
 • Životní úroveň místního obyvatelstva se stále zvyšuje, zlepšuje se systému zdravotní péče i vzdělávání.

Tahiti – kultura a odpočinek

 • Polynésie je rájem potápěčů z celého světa. V relativně malých hloubkách jsou k vidění úžasné věci.
 • Rovněž Polynésie dala světu surfing, sjíždějí se zde lidé z celého světa.
 • Populární je i cykloturistika.
 • Z kultury lze připomenout zejména originální hudbu, kterou je možné slyšet v každém lepším hotelu v podání místních hudebníků.
 • Snad žádný turista si nenechá ujít ukázku místních tanců, které se podobají známým tancům Hula z havajských ostrovů.
 • Ostrovy nabízejí celou řadu možností relaxace – např. tradiční polynéské ošetření pleti, exotické koupele, lázně využívající ovocné aroma.

Ostrov Tahiti

je na nejširším místě široký 45 km a celkově má rozlohu 1 045 km². Nejvyšší bod je se svou výškou 2 241 m nad mořem Mount Orohena. Nejvyšší hora jihovýchodní části ostrova Mont Roonui má výšku 1 332 m.

Ostrov se skládá ze dvou kruhových částí

kde středem každé z nich je sopečná hora. Tyto dvě části jsou spojeny krátkou pevninskou šíjí, která je pojmenována po malém městě Taravao, které se tam nachází. Severozápadní část je známá jako Tahiti Nui ("velké Tahiti"), a jihovýchodní část, mnohem menší, je známá jako Tahiti Iti ("malé Tahiti").

Tahiti Nui je celkem hustě obydleno

(zejména kolem města Papeete) a má lepší infrastrukturu. Hlavní silnice v Tahiti Iti vede po obvodu ostrova mezi horami a pobřežím. Cesta také míjí mnohé citrusové plantáže, mlékárny a je zde typický výhled na celkové panorama ostrova.

Vegetací je zde velice bohatý tropický deštný les

Od listopadu do dubna je období vlhka a dešťů, kde nejvlhčí měsíc je leden s 335 mm srážek v hlavním městě Papeete. Srpen je nejsušší měsíc s pouhými 48 mm srážek. Průměrná nejnižší teplota je 21 °C a průměrná nejvyšší teplota je 31 °. Nejnižší teplota v historii byla zaznamenána v Papeete a to 16 °C a nejvyšší byla 34 °C.

Tahiti - společenské ostrovy jsou spravovány guvernérem sídlícím v Papeete

Byl jmenován v Paříži, má hlavní slovo. Pomáhá mu územní shromáždění třiceti poslanců volených všeobecným hlasováním na 4 roky. Reprezentují politické strany. Shromáždění se schází dvakrát do roka a hlasuje se především o rozpočtu a o daních. Poslanci volí ze svého středu pět členů vládní rady, kteří se s guvernérem scházejí každý týden.

Francouzská Polynésie je rozdělena na čtyři správní celky

 • Tahiti- s hlavním městem Papeete a se Závětrnými ostrovy, se správním střediskem Uturoa na ostrově Raiatea
 •   Souostroví Tuamotu a Gambierovo
 •   Souostroví jižní se správním střediskem Mataura na ostrově Tubuai
 • Souostroví Markéz se správním střediskem Taiohae na ostrově Nuku-Hiva

Tahiti - hlavní město Papeete

Hlavní město má 80 000 obyvatel. Nejhezčí částí města je papeetské nábřeží, z něhož však již dávno vymizely původní dřevěné polynéské stavby. Stojí tu několik nových budov, kde architekti bez kopírování vkusně použily polynéského stylu včetně doškových střech. To co je ve městě zajímavé je kypící život, lidé na ulicích, v krámcích, v tržnici, v několika málo čínských jednotkových obchodech.

Tahiti a trhy

Tržnice s ovocem, zeleninou, plody země, kvítím a samozřejmě rybami jsou ze všeho tím nejzajímavějším. V Papeete se prodá v tržnici až 2000 tun ryb ročně. Většina ryb v Papeete prodaných byla ulovena ve vodách Společenských ostrovů. Na některých atolech souostroví Tuamotu, které mají letecké spojení s Tahiti, mají v lagunách sádky, kde přechovávají ryby živé a letadly je odtud rychle dopravují na trh, nebo mají mrazírny. Na trh do Papeete je ročně dopraveno asi 650 tun ryb z Tuamotu. Nejvyhledávanějšími suvenýry pro Evropany jsou dřevění tiki, tapy. Lze zde nalézt cokoliv (perly-bílé, černé , želví krunýře, sekyry dělané podle starých vzorů).

Tahiti a ostrov Bora Bora

O Boraboře se odjakživa tvrdí, že je nejkrásnějším ostrovem Francouzské Polynésie. James Cook jej na své mapě zaznamenal jako Bolabola a velice se přeslechl, protože ani p ani l se v polynéské abecedě nevyskytuje a původní jméno ostrova je Porapora. Později někdo Cookův omyl opravil jen z poloviny, a tak se mu dnes obecně říká Borabora. Korálový útes obklopuje celý ostrov, který se zdvihá v jeho modrozelené laguně. Je přerušen jediným průlivem do laguny, kterému říkají Passe Teavanui. Od něho na jih se modrozelené vlny Tichého oceánu zdvihají i za klidného, téměř bezvětrného počasí do výšky asi třímetrové a s hromovým hukotem se zřítí na útes rovný a široký jako tříproudová silnice. V přístavu Vaitape mohou přistát pouze malé lodi, asi o velikosti vltavského parníku. Větší lodě tu nikdy nepřistály. Vaitape je sídlo okresu, správní středisko ostrova, žije tu 1216 obyvatel. Je tu jen pár chalup, které se choulí na úpatí hory Pahia, vysoké jen 661 metrů. Soptilo se tady ještě asi před 6 milióny let.

Tahiti a ostrov Moorea

Na Moorei je podnes zachována rajská přirozená krása ostrova, civilizací málo dotčeného. Město tu nikdy nikdo nevybuduje a není obav, že by tu hotely rostly, jako houby po dešti. Turisté si jednou či dvakrát vyjedou džípem na okružní cestu po ostrově, nebo po jediné cestě do vnitrozemí a pak se na slunci uloží do bílého korálového písku na pláži a občas si zaplavou v laguně. Když se sem už vypraví, tak mohou mít štěstí, když uvidí delfíny nebo létající ryby. Létající ryby nejčastěji vyskočí u lodního boku. Nejsou víc než 40 cm dlouhé ale dokáží letět až 40-50 metrů.

Tahiti a ostrov Raiatea

Je největší z ostrovů Závětrných. Měří 288 km2 a má 6200 obyvatel. Leží asi 170 km na severozápadně od Tahiti. Legenda praví, že první migrační vlna Polynésanů koncem prvního tisíciletí našeho letopočtu skončila zde. Odtud začalo postupné osidlování všech ostatních ostrovů. Protože byl prvním vyvoleným z ostrovů, na který bohové zavedli mořeplavce, byl ostrov vyhlášen za posvátný. Na ostrově je město Uturoa, které je po Papeete největším městem v Polynésii. Má 2800 obyvatel a je administrativním centrem Závětrných ostrovů. Je tady ráj ovoce- banány, ananas, melouny, mango, papájové plody, kiwi, granátová jablka.

Tahiti a ostrov Huahine - Tuamotu

Je to poměrně velký ostrov. Je ale také vzdálen od Tahiti.

Tahiti a krásné tanečnice

Nejméně dvakrát do týdne jsou na ostrově na programu polynéské tance. Za víření bubnů, potažených žraločí kůží, dutých úderů, vytloukaných rytmicky na bambusové kmeny nestejných délek, za doprovodu píšťal, kytar a bendža, přitančí na parket tahitské krasavice s věnci na hlavách, v sukních z lýka stromu máčeného do barvy z kůry, která jim dává zbarvení do slonové kosti. Hudba je především udavatelem rytmu. Některé z tanců exotických jmen - otea, aparinoa, upaupa oživují historii dávných heroických plaveb, kdy mladí v párech na dvojpirogách až o stu osob se vydávali do neznáma rozlehlého Pacifiku hledat nové ostrovy, nová sídliště. Tyto tance jsou provázeny předepsanými gesty, zpěvy i hudbou a všechny končí radostným hymnem z úspěšné plavby, oslavou nového domova, rozjásaným vítáním nového života se všemi krásami. Na ostrovech se tančí nejen pro turisty, ale i pro potěšení z tance samotného, pro ovzduší, které vytvářejí, a nelze se divit, že mladí v každé vesnici se sdružují v taneční skupiny a nejlepší z nich jsou pak zvány k tanečním produkcím.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20714 (skvela-zabava.cz#6538)


Přidat komentář