Svatební a narozeninové ohňostroje

Pokud plánujete parádní oslavu, chce to taky parádní program, a jeho zlatým hřebem se čím dál častěji stávají ohňostroje. Svatba, oslava narozenin, narození dítěte nebo rozlučka se svobodou, to je jen zlomek akcí, které ohňostroj udělá nezapomenutelnými.

Když venku zaslechnete známý zvuk praskání, určitě vás hned napadne že se někde něco slaví, a utíkáte k oknu se podívat, jak velký tentokrát ohňostroj bude. Je to úžasná podívaná pro děti i dospělé, a mnohdy opravdové mistrovské dílo. Zdánlivé zázraky jsou ale mnohdy otázkou jen několika pár set korun, a můžete si je pořídit i vy, na oslavu narozenin vašeho dítka, nebo pro drahou polovičku k výročí. Zdánlivě velkolepý úkaz není nijak nedostupnou záležitostí.

Není ohňostroj jako ohňostroj

Když se řekne ohňostroj, vybavíme si různobarevné hvězdice, květiny a paprsky barev, rychle se vznášející do nebe, a záhy zhasínající. Tvary a barvy ale nejsou zdaleka tím jediným, v čem se ohňostroje liší. Kromě známých nočních existují i denní, v rámci specialit dokonce některé firmy nabízejí ohňostroje na vodní hladině, ohňostroje s doprovodem hudby, a existují i ohňostroje do interiéru, pro případ že vám venkovní akci nedovolí počasí.

Ohňostroj do exteriéru

Exteriérové ohňostroje jsou nejklasičtější, a nabízí také nejširší možnosti. Venku si můžete dovolit odpaly do vysoké výšky a plocha oblohy nabízí také ideální pozadí pro barevný koncert vašeho ohňostroje. Klasicky znáte ohňostroje využívané za tmy, stejně tak je ale možné pořídit si ohňostroj denní, který výrazně vynikne i za denního světla. Pokud jde o ceny, paleta je skutečně široká. Od jednotek, až po stovky tisíc v běžných cenících, a na přání by vám jistě byli profesionálové schopní a jistě i ochotní vytvořit sestavy za miliony. Místo kina si pak můžete zaskočit třeba na hodinový ohňostroj.

Ohňostroj do interiéru

Ohňostroj si klidně můžete odpálit u vás v obýváku, nebo v restauraci při narozeninové večeře. Interiérový ohňostroj pochopitelně nebude vzlétat do nebe, a je potřeba mít kolem něj dostatek volného prostoru, pak se ale můžete kochat pohledem na rozličné fontány, gejzíry i konfety všemožných barev. Pokud jde o ceny, připravit si můžete zhruba pět tisíc korun. Záleží ale na délce a efektech, které byste rádi.

Ohňostroje na zakázku

Možnosti, jak může ohňostroj vypadat, jsou velmi rozmanité a pochopitelně není problém vytvořit pomocí různých kombinací a variací ohňostroj přímo vám na míru. Dlouhý, výrazný, barevný, zkrátka jaký budete chtít. Vše je samozřejmě pouze o financích. V rámci specialit dokonce některé firmy nabízejí ohňostroj s doprovodem hudby, a mnohé další.

Ohňostroj pro vlastní odpal

Klasické velké městské ohňostroje, nebo slavností ohňostroje u příležitosti různých výročí odpalují vždy zkušení profesionálové. Pokud ale hledáte něco na soukromou akci, a rádi byste si na mistra odpalu zahráli sami, porozhlédněte se po ohňostrojích s vlastním odpalem. Obvykle si nebudete moci dopřát ty úplně nejrozsáhlejší efekty, přesto si určitě užijete velkou šou.

Svatební ohňostroj

Svatba je jednou z oblíbených příležitostí, na které budoucí manželské páry či jejich známí shánějí ohňostroj. Jedná se bezesporu o velký den, který si všichni chtějí na dlouho pamatovat. Pokud chcete aby bylo co, ohňostroj je skvělou pomůckou. Některé firmy vám navíc jsou schopny zajistit utajenou instalaci, takže bude váš případný svatební dar skutečným překvapením. Ohňostroj je v tomto případě dodáván jako komplexní služba, ve které je zahrnuta příprava a montáž, pyrotechnické výrobky, technické vybavení, příprava odpaliště, vlastní odpálení ohňostroje a úklid. Cenově vás vše vyjde na 10 až 20 tisíc. Samozřejmě se ale můžete uskromnit, nebo naopak ještě přisadit, a místo klasických pivoněk, palem a chryzantém zvolit logo srdce, iniciály jmen, loga a mnohé další.

Narozeninový ohňostroj

Slaví někdo z vašeho okolí velké jubileum, a vy nechcete být další v řadě s kyticí a lahví drahého alkoholu? Kupte ohňostroj. Pobavíte oslavence i hosty, a na rozdíl od plejády lahví, na váš dar určitě nezapomene. Můžete volit z klasiky, až po speciální tvary dělané na míru. Samozřejmostí by přitom měl být okamžik překvapení, který je nedělitelnou součástí takovéto oslavy, domluvte se proto s prodejcem, jistě vám ochotně vyjde vstříc. Opět si ale připravte řádově tisíce, pokud má jít o pořádnou podívanou.

Jak vybírat ohňostroje

V zásadě jsou dvě možnosti nákupu, stejně jako u většiny ostatního zboží. V kamenné prodejně, nebo na internetu. Ideální je kombinace kvalitního a informačně obsáhlého webu a kamenné prodejny. Na webových stránkách totiž mnohdy najdete nejen kompletní popis vybraného produktu, ale také fotogalerii či dokonce i video, které je geniálním pomocníkem pro ty, kteří neznají všechny názvy, a ani obecné charakteristiky jim zkrátka nejsou zcela vlastní. Video řekne vše během chvilky, a můžete si sami odzkoušet, jestli se vám například minutový ohňostroj zdá dost, nebo je to ještě málo. V kamenné prodejně vám pak prodavač vše ještě dovysvětlí, popřípadě poradí v situaci, kdy budete váhat, mít pochybnosti, nebo si dokonce vůbec nebudete vědět rady.

Třídy

Stejně jako zábavní pyrotechnika, i ohňostroje jsou členěny do tříd, podle toho jak jsou nebezpečné a jaké kladou nároky na manipulaci. Třídy jsou celkem čtyři, a obvykle jsou značeny římskými číslicemi. Výrobky třídy I si může koupit v podstatě kdokoliv, kdo už má občanský průkaz, tedy dovršil věku patnácti let, pokud výrobce neurčí jinak. Výrobky** II. Třídy** jsou prodejné od osmnácti let a musí být prodávány v objektech k tomu schválených, tedy nepřipadá v úvahu stánkový prodej. Zároveň nesmí být uživatel pod vlivem alkoholu nebo omamných látek a na obalu jsou již uvedena mnohá doporučení, například pokud jde o místo odpalu. Kategorie III sebou nese stejná omezení jako kategorie II, s tím že se věková hranice posouvá až na 21 let a navíc ještě přibývá podmínka, že ohňostroje a pyrotechniku tohoto typu může zakoupit pouze osoba s platným průkazem odpalovače ohňostrojů. U kategorie IV. je navíc nutné mít kromě průkazu odpalovače ohňostrojů i odběrné povolení vydané Českým báňským úřadem, a tento typ ohňostroje seženete pouze v odběrných skladech dovozců nebo výrobců.

Zásady použití

U každého kousku pyrotechniky je k dispozici návod k použití. Ten byste si vždy měli důkladně přečíst, a především dbát pokynů v něm obsažených. Ačkoliv si můžete myslet, že žádné nebezpečí nehrozí a daný ohňostroj dobře znáte, neopatrností nebo při nesoustředění může dojít k omylu, a neštěstí klepe na dveře. Vždy platí zásada, že ohňostroj patří na volné prostranství (pokud není speciálně určen pro jiné prostory). Vždy kupujte jen odpovídajícím způsobem označenou pyrotechniku, a dbejte na její správné uskladnění. Nekvalitně vyrobená pyrotechnika s nedostatečným označením nebo informacemi může způsobit vážné problémy stejně jako poškození obsahu v důsledku chybného uskladnění. Pozor také na děti – ohňostroje a pyrotechnika obecně by nikdy neměla být ukládána v jejich dosahu. Neberte ohňostroj do rukou, když jste v nich před chvílí drželi sklenici s alkoholem – alkohol zpomaluje reakce, zhoršuje motoriku, a může tedy zapříčinit nevhodnou manipulaci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20741 (skvela-zabava.cz#9871)


Přidat komentář