Paintball - zábava plná barev

Paintball je poměrně novým sportem a pro mnohé nepoznaným druhem zábavy. Je to způsob, jak aktivní činností prožít příjemné chvíle s přáteli či rodinou. Je třeba jen najít odvahu a zkusit to.

Místem vzniku paintballu jsou Spojené státy americké a současnosti je tam paintball natolik populární, že získal vlastní vysílací prostor a tak je možné sledovat důležité paintballové turnaje v televizi jako přímý přenos.** Paintball** se pevně zařadil mezi ostatní sporty a těší se stále větší oblibě, dalšímu rozvoji a inovacím.

Historie paintballu

Paintball byl na začátku 60. let minulého století spíše zábavou farmářů a rančerů, kteří ke střelbě používali značkovače, používané k označování dobytka a stromů. To se dá pokládat za skutečný začátek paintballu, protože základní princip, kterým je vyřazení nepřítele zásahem ze značkovače přetrvává dodnes.

Paintball v současnosti

Paintball brzy zaujal své stálé místo mezi adrenalinovými sporty a dalo by se říci, že se velice rychle rozšiřuje po celém světě včetně naší republiky. Rychle zaujal přední místo mezi nejvyhledávanějšími adrenalinovými venkovními sporty, a to i přesto, že forma sportovního paintballu existuje jen 15 let. Fyzička není v tomto sportu tou nejdůležitější vlastností dobrého hráče. Dobrý hráč se musí umět rychle a bezchybně rozhodovat a hrát pro celý tým.

V čem tento sport spočívá?

Jedná se o** adrenalinový agresivní bojový sport**, u kterého je k vyřazení protihráčů používáno speciálních zbraní, které střílejí biologicky odbouratelné kuličky. Tyto kuličky jsou ze zbraně vystřelovány expandujícím stlačeným vzduchem anebo CO². Kulička se skládá z pevného obalu, vytvořeného na bázi celuloidu, který se běžně používá při výrobě potahovaných pilulek. Další složkou kuličky je netoxické, vodou rozpustné a zdravotně nezávadné barvivo v mnoha různých barvách. Při zásahu cíle obal kuličky praskne a v okolí zásahu se rozlije barvivo. Tímto způsobem je označený hráč vyřazen ze hry a se slovy „barva, out nebo hit“ a s rukama zdviženýma nad hlavou odchází na shromaždiště vyřazených - tzv. mrtvoliště. Zbraně mohou v závislosti na typu hlavně a nastavení plynového systému zasahovat cíle až na vzdálenost 50 metrů. I ze zásahu na větší vzdálenosti ale vznikají modřiny, které však hráče většinou motivují k lepšímu sledování herní situace v příští hře a málokoho od hry odradí.

V čem je hra tak zajímavá?

V paintballu je základním úkolem zasáhnout soupeře kuličkou naplněnou barvou ze specialní pistole - tzv. značkovače. V paintballu je zcela bezpečný, takže nikomu neublížíte. Hráč si podle svého přání vybere z pestré škály zbraní, zásobí se kuličkami a vyráží na hřiště. Jedná se o týmovou hru, kde poslední hráč bez zásahu vyhrává. Kdo chce zvítězit, musí být rychlý, pohotový, přesný, mít dobrou fyzickou kondici a také být vychytralý. Hra paintball je vhodná pro všechny věkové kategorie, tedy i pro děti, aniž by u nich vzbuzovala agresivitu a stimulovala skutečné násilí.

Jak hra probíhá?

Paintball je moderní, rychle se rozvíjející adrenalinový sport, který nevyžaduje jenom rychlost, sílu a fyzickou kondici, ale také taktické myšlení a chladnou hlavu. Umožňuje nám zažít radost a euforii z výhry i zklamání, když zjistíme, jak málo někdy stačí k porážce. Jedno je ale jisté - na zážitky z paintballu budeme dlouho vzpomínat.

Paintballu existuje mnoho variant, ale většina má jedno společné. Vždy hrají dva týmy proti sobě. Cíle se také mohou lišit. Například musíme získat vlajku soupeře, jindy bráníme tu vlastní nebo je cílem vyřadit všechny protihráče. Počet hráčů v týmu není pevně stanoven a je omezen pouze velikostí hrací plochy. Hrát mohou dvě dvojice proti sobě, ale známy jsou i případy, do kterých se zapojilo více než 500 hráčů na každé straně. Hra má časový limit - obvykle 5-10 minut, takže se nemusíme obávat dlouhého čekání na novou hru, pokud dostaneme zásah hned na začátku.

Paintballové zbraně sice mohou připomínat skutečné pušky a pistole, ale pracují na principu stlačeného vzduchu nebo oxidu uhličitého. Jejich mířený dostřel je 30 až 45 metrů a většina z nich pracuje na poloautomatickém principu (jedno stisknutí spouště = jeden výstřel). Paintballové kuličky obsahují barevnou náplň, která je nejedovatá, neleptavá, vodou rozpustná, biologicky nezávadná a snadno ji smyjeme čistou vodou nebo mýdlem, a to jak z těla, tak i z oblečení.

Základní rozdělení paintballu

Pokud bychom měli rozdělit paintball na dva tábory, první tábor by zaujal tzv. military paintball a ten druhý sportovní neboli speed paintball. Military paintball se snaží napodobit atmosféru i podmínky reálného boje a rychle nás do ní vtáhne. Sportovní paintball je spíše o rychlých pohybech a přesnosti střelby. Obvykle se hraje na hřištích s nafukovacími překážkami.

Paintball a bezpečnost

Při paintballu je kladen velký důraz na bezpečnost. Bezpečnost hry paintball tkví v důsledném dodržování limitu úsťové rychlosti a v kvalitním bezpečnostním vybavení. Limit úsťové rychlosti (92 m/s) by měl být kontrolován před každou hrou. Paintballový hráč je povinen používat bezpečnostní vybavení, které je mu vždy zapůjčeno. Především se jedná o paintballovou masku, která kryje celý obličej a hlavně oči před případným zásahem. Proti zhmoždění prstů při zásahu by měla výstroj obsahovat i speciální paintballové rukavice. Pro dámy by měla být k dispozici navíc ochranná vesta.Na celou hru a dodržování bezpečnostních pravidel dohlíží organizátor - profesionál.

Základní typy paintballových her

Typy jsou:

  • Zajmi vlajku (Capture the flag) - jde o variantu paintballové hry, kdy je úkolem ukořistit vlajku soupeře. Při této hře existuje mnoho různých scénářů, kde může mít vlajku pouze jeden tým, nebo třeba oba týmy.
  • Eliminace (Team deathmatch) – základním úkolem je zneškodnit všechny hráče ze soupeřova týmu.
  • Zastřel velitele - úkolem týmu je zneškodnit velitele soupeřova týmu.

Paintball – skvělá hra i sport

Paintball se výborným způsobem, jak se v dnešní hektické době oprostit od všech starostí a užít si čas s přáteli či kolegy. Tato hra je tak rychlá a vyžadující veškeré naše soustředění, že na nic jiného nemáme čas myslet. Paintball je mnohdy využíván i firmami jako způsob posílení soudržnosti a spolupráce v kolektivu v uvolněném venkovním prostředí – tzv. team building. Hra je zcela bezpečná a proto je skvělou aktivitou i pro rodiny s dětmi, které jsou jí naprosto nadšeny. Na rozdíl od jiných aktivit, sportů a her je i přes svou oblíbenost pro většinu lidí zatím hrou neznámou a nevyzkoušenou. Kdo ji ale jednou vyzkouší, většinou se vrací a chce tento nevšední zážitek prožít znova. Mnohdy dokonce sami účastníci her vymýšlejí nové variace, způsoby a cíle pro tuto adrenalinovou hru. Každý pohyb a zábava ve skupině je pro nás přínosem. Proto bychom se neměli obávat nepoznaného a paintball vyzkoušet.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20734 (skvela-zabava.cz#9857)


Přidat komentář