Paintball

Pokud jste ještě nehráli paintball, možná vás napadne jako první otázka, jestli nehrozí při hře nějaká zranění. Můžete být klidní - úrazů je minimum a nijak nesouvisí se zásahem paintballové kuličky. Zásah kuličkou může trochu bolet, ale neublíží.

Historie


O vzniku paintballu lze polemizovat. Kde a jak vznikl, o tom existuje více verzí. Nejčastější verze je ta, že paintball vznikl mezi rančery v Austrálii, kteří při počítání velkých stád dobytka k jeho značkování používali primitivní paintballové značkovače dobytka, aby si každý farmář tak označil své stádo. Důvodem bylo samozřejmě to, aby se některé kusy zvířat nemohli zatoulat do jiného stáda. Farmáři si práci zpříjemňovali tím, že si zastříleli mezi sebou. Z toho nakonec někoho z nich napadlo, že by mohli vlastně uspořádat jakýsi "turnaj", a změřit si své síly a najít toho s nejlepší muškou - a tak se několik místních farem turnaje zúčastnilo a od té doby pokračoval vývoj paintballu poměrně rychlým tempem. Z Austrálie se dostal do USA, kde ho mírně upravili a začal se rozšiřovat i do ostatních koutů světa. Díky narůstající komunitě okolo paintballu samozřejmě pokračoval i jeho vývoj. A tak vznikla nová akční adrenalinová zábava. Další častá verze vzniku je spojena v trénincích soubojů se střelnou zbraní, jde vlastně o jeho pravzor. Střelnou zbraní je krátká převodovka, střílející voskové projektily. Tehdejší účastníci soubojů byli oblečeni do těžkých kabátců, měli i helmy, které byly dost podobné těm dnešním. A třetí verze mluví o tom, že předchůdci paintballových zbraní byly lesnické značkovače stromů, které se tak značkovaly k poražení.

Adrenalinové sporty

Pokud jste příznivci adrenalinových sportů a zábav, ale přesto se vám zdá nesmyslné zbytečně až moc riskovat, tak si vzrušení můžete navodit tím, že si vyberete bezpečnější způsob. Tím také paintball je. Vyzkoušet si něco nového, co vám adrenalin příjemným způsobem zvýší, je v posledních pár letech dosti vyhledávanou aktivitou. Různé druhy adrenalinových sportů člověk vyhledává asi kvůli tomu, že se mu jinak v běžném životě nedostává. V našich končinách neválčíme, nebojujeme o holý život. Máme vlastně nedostatek nebezpečných situací, a tak si je začínáme uměle navozovat sami. Je to dobře? Asi ano, tyto akce nás  mohou vytrénovat na dobu, kdy bude třeba hůř. Koneckonců jak tělo, tak i naše mysl potřebuje něco podobného, tak si můžeme dopřát tyto náhražky, které nás jednak budou držet ve střehu, ale zároveň nás nemohou ohrozit vážněji na životě. Pokud si tedy vybereme sport, méně nebezpečný. Oproti jiným adrenalinovým sportům je paintball vhodný pro ty, co přeci jenom chtějí riskovat co nejméně, ale přitom dosáhnout svého. Každý může dělat to, co ho baví. Paintball je moderní, rychle rozvíjející se adrenalinový sport nebo hra, kde není vůbec důležité, zda máte skvělou fyzickou kondici nebo sílu. Důležitá je schopnost se správně rozhodovat a nebát se i zariskovat. Jde o týmovou hru, je tedy velmi důležitá i komunikace mezi hráči. Správná taktika je klíčem k úspěchu. Proto se paintball skvěle hodí nejen pro partu kamarádů, ale vhodný je také pro firemní kolektivy, jako forma tzv. teambuildingu - zážitkový kurz pro rozvoj osobnosti i týmu. Paintball je zárukou napětí a vzrušení, přinese všem hráčům dobrodružství a především také skvělou zábavu.

Paintball je bezpečný sport

U paintballu je opravdu naštěstí minimum úrazů. Je to tím, že při hře se musí dodržovat pravidla bezpečnosti. S tím souvisí samozřejmě výbava, do které patří i vhodný ochranný oděv. Přes ochrannou vestu tak zásah paintbollovou kuličkou může jen trochu štípnout, ale jinak neublíží. Pokud dojde k zásahu do helmy, ten je cítit méně, než do jiné části těla. Pokud se pohybujete v lese a v terénu, kde se musíte prodírat křovím a občas padnout rychlke k zemi nebo uskočit za strom, je jasné, že sem tam si přivodíte i nějakou tu modřinu. Z toho je tedy jasné, že nebezpečí vážnějšího zranění by hrozilo pouze v tom případě, kdybyste nedodržovali pravidla týkající se ochranných pomůcek. Tou nejdůležitější zásadou ale je, že při každé hře musíte mít nasazenou ochrannou masku. Pokud tedy budete mít vhodné oblečení, pevné boty a helmu s ochrannou maskou na obličej, je paintball zcela bezpečným adrenalinovým sportem.

Základní rozdělení paintballu

Paintball se dělí na dvě odvětví, která mají různé způsoby hry, různá hřiště, zbraně, vybavení atd. Military paintball se také někdy nazývá  woodsball, se hraje na lesních hřištích nebo přímo v lese. Hráči napodobují  různé vojenské jednotky, podřizují tomu své oblečení, maskování, zbraně i chování při boji. Dá se říct, že jde o takové hraní na vojáky, které si pamatujeme asi všichni ze svého dětství. Navozuje to opravdu dojem, že nám jde o život, hráči se snaží co nejlépe vyjít z boje, snaží se ztratit co nejméně svých členů v týmu. Sportovní paintball neboli speed, se odehrává na rovných hřištích s travnatým nebo turf povrchem, jsou zde k dispozici nafukovací překážky. Proti sobě hrají vždy dva týmy, každý z nich má své hráče označené svou barvou dresů, hráči mají stejné dresy, tak jako v jiných sportech. Zbraně se odlišují od těch, které se používají na těch military, a to jak vzhledem, tak i funkcí. V tomto odvětví paintballu jsou pořádané různé turnaje, které jsou díky skvěle vybaveným hřištím a celkové propracovanosti velmi divácky oblíbené.

Ochrana hráče paintballu

Každý kdo se rozhodne věnovat se tomuto oblíbenému sportu, ať jen tak kondičně, nebo se rozhodne mu věnovat víc času, se musí dostatečně chránit. Bez čeho se neobejdete, jsou maskáče nebo silnější oblečení, každý zásah paintballovou kuličkou by opravdu každý velmi znatelně pocítil, pokud by byl jen tak na lehko. Toto oblečení má také výhody při boji v lese a terénu, kde by jen tak lehké sportovní oblečení vzalo brzy nejen za své, ale neposkytlo by ani ochranné maskování. Pevné boty jsou důležité v nerovném lesním terénu. Jednak zajistí ochranu před možným vyvrknutím kotníku, ale zajistí také našim nohám sucho, pokud se brodíte v mokrém terénu.** Šátek na krk nahradí** chránič krku, bez něj by nebyl zásah paintballovou kuličkou do krku opravdu nic příjemného.** Potřeba je mít také rukavice**, požívají se spíše silnější, třeba lyžařské, ale jsou speciální přímo na paintball, které mají volné jen prsty, aby měl hráč cit při držení a mačkání zbraně. Jsou navíc zesílené, aby ochránily lépe při zásahu do ruky. Neobejdeme se vůbec bez paintballové masky, chránící před zásahem paintballové kuličky do oka, obličeje nebo uší. Navíc chrání oči před trčícími větvemi stromů. Používají se typy s termálním sklem, které se nemlží díky své izolační schopnosti (podobně jako okenní dvojsklo). A nakonec helma -  chrání před zásahem paintballové kuličky nejen kvůli bolesti, ale také před zabarvením vlasů. K těmto základním potřebám a pomůckám je další řada pomůcek pro profesionální hráče a paintballové fajnšmekry - chrániče kolen, ochranné vesty atd. Vše si můžeme opatřit například ve speciálních obchodech, které lze najít na internetu ve velkém množství.

Zbraně a náboje

Nejdůležitější k tomu, abyste mohli ukázat, co ve vás je, je samozřejmě zbraň. Zbrani se v paintballu říká marker, čili značkovač. Existují značkovače v ceně mírně nad jeden tisíc korun, stejně tak se na trhu objevují kousky v relacích okolo třiceti tisíc Kč. Abychom zbraně roztřídili, budeme se řídit způsobem funkce mechanismu. Zbraně pump-action marker - kuličku lze vystřelit až po natažení posuvného předpažbí. Zbraně semi-auto marker, jsou značkovače, které po prvotním natažení závěru vystřelí kuličku na každé stisknutí spouště, dokud nedojde zásobník, nebo nedojde zásoba hnacího média v tlakové lahvi.  Zbraně electronic marker mají oproti semi-auto značkovačům tzv. elektronickou spoušť. Ta umožňuje při zvolení modulu full auto vystřelit za sekundu až 13 kuliček na jedno stisknutí spouště. Jako náboje slouží želatinové kuličky, které mají barevnou náplň. Barva není jedovatá, neleptá, vodou je rozpustitelná a biologicky se rozloží. Také nemusíte mít obavy, že by nenávratně způsobila skvrny na oblečení, lze ji snadno odstranit vodou.

Obecná pravidla hry

Protože má paintball mnoho podob, soubor pravidel na těchto akcích je možné upravit dle jejích požadavků a potřeb. Tím se předejde zmatkům a nedorozuměním při nich, záleží na tom, kdo a kde akce pořádá. Cílem dvou týmů, které soupeří proti sobě, je nejčastěji donesení vlajky na vyhrazené místo, při čemž se zároveň jeden tým snaží vyřadit co nejvíce členů týmu nepřátelského, pomocí svými zbraněmi. Zbraně vystřelují barevné projektily, které při zásahu obarví protihráče. Ten je vyřazen a musí opustit hrací prostor. Každá akce má samozřejmě různé scénáři i typy her. Všechna uvedená pravidla by nikdy neměla být považována za dogma. Vycházejí z pravidel obvykle platných a přijímaných na pořádaných hrách. Pokud při každé konkrétní hře bude některé z pravidel upraveno, nebo vypuštěno, je důležité vědět, že je to rozhodnutí pouze a  jen na pořadateli dané akce. Jestliže se rozhodnete v budoucnu věnovat této skvělé hře, můžete si předem vybrat z nabídek všech akcí v různých regionech naši republiky. Na jejich internetových stránkách najdete důležité informace, týkající se místa, času, kategorie a typu akce, až po informace ohledně výbavy a výstroje, většinou si je lze bez problémů zapůjčit přímo od pořadatelů. Najdete zde i ceníky a podmínky zapůjčení. Tak si můžete do budoucna ulehčit orientaci ve výběru akcí, na které se budete chtít přihlašovat, předem se také vyvarujete možného zklamání ze zjištění až na místě konání hry, že se hraje třeba jiný styl, než který jste si původně představovali, či který již osobně preferujete, pokud nejste** úplným začátečníkem**.

Rozhodnutí je na vás

Paintball se dá provozovat různě.  Nemusíte hrát přímo ligu a přitom být paintballistou, lze ho brát i jen jako doplňkový sport. Jít si jednou za čas zahrát s přáteli, je přeci jen občas velmi příjemným aktivním odpočinkem, Záleží tak jen na každém z vás, kolik času sobě, ale i hře, budete chtít věnovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20729 (skvela-zabava.cz#9848)


Přidat komentář