Obří asteroidy

Poslední dobou se v našich médiích objevují informace o asteroidech, které se dříve nebo později ocitnou v těsné blízkosti naší planety. Jeden z nich už tu bude brzo. Ohrozí to existenci naší planety?

Návštěva je za dveřmi...

Asteroid označuje těleso, správně nazývané planetka. Přesto se starší a nepřesné označení asteroid stále používá - má totiž historické kořeny z období, kdy byla známa jen dvě tělesa. Teprve později, po objevení již několika desítek dalších těles, bylo rozhodnuto, že se označení tohoto dosud neznámého typu tělesa změní na planetku.

Označení asteroid je latinsky - hvězdě podobný, je z roku 1802, kdy ho určil William Herschel. Byl to jeden z nejúspěšnějších astronomů všech dob, nejlepší konstruktér zrcadlových dalekohledů své doby. Zapsal se také do dějin fyziky - při svých experimentech se světlem objevil infračervené záření. Kromě toho byl také hudebním skladatelem. Jak sám vyjádřil důvod svého pojmenování - cituji: "Pro tento jejich hvězdný vzhled, pokud mohu použít takového výrazu, tedy proto jsem si vytvořil vlastní pojmenování a nazývám je asteroidy; vyhrazuji si však nicméně volnost změnit toto pojmenování, jestliže jiné, výstižnější povaze jejich, se objeví."

Pojmenování asteroid lze přisuzovat jejich viditelnosti v dalekohledu - malé body, stejně jako hvězdy, na rozdíl od zobrazení planet, u kterých se daly vypozorovat kotoučky, také některé povrchové útvary, například pásy na Saturnu či Jupiteru, na Marsu zase oblasti tmavší, a také polární čepičky. Malé body, vzhledově se podobající hvězdám, jak zní latinský překlad, se od zobrazených planet lišily pouhým rychlým pohybem na pozadí hvězd. Název asteroid se přesto stále dodnes používá, zejména v americké terminologii (zatímco v anglické je to minor planet), udržuje se i v dalších jazycích, díky překladům.

Kdo, kde a  kdy?** **

Kdo - asteroid a hodně velký a kde jinde než vesmírem putující - pravda pravdoucí. A kdy bude k vidění? Co nevidět. "Gigantický asteroid vážící 55 milionů tun a velký jako letadlová loď" bude dle informací ze serveru novinky.cz, skoro na dosah. A to už 8. listopadu 2011 - příští úterý. "Vesmírný balvan pojmenovaný YU55 měřící na šířku 400 metrů bude viditelný i malými dalekohledy." to zní sice celkem fajn, nicméně, co takhle zachovat paniku a dělat, že je lepší nic nevidět.

Když se vědci radují...

Být expertem na vesmírná tělesa, jistě bych se také radovala, neboť bych k tomu měla hned několik důvodů  - vždyť takhle blízko se vesmírné těleso podobné velikosti Zemi přiblížilo prý naposledy v roce 1976. Zmiňuje to server Space.com. Navíc prý jde o asteroid typu C - o těch se předpokládá, že jsou nositeli původních materiálů, z nichž vznikl náš solární systém "Velké přiblížení asteroidu2005 YU55 k Zemi 8. listopadu je neobvyklé, protože bude tak velké těleso velmi blízko," potvrzuje, a zřejmě radostně, Don Yeomans z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). "Tak velká tělesa se v průměru přibližují k Zemi jednou za 30 let,"citují ho lidovky.cz.

Tik v oku se mi objevil po další informaci v článku o asteroidu - když se prý k naší planetě přiblížil asteroid v roce 1976, vědci jej nezaznamenali. Tenkrát se pohyboval dokonce v polovině vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. A astronomové to zjistili a vypočítali až loni. Trochu šokující, nemyslíte? Je možné přehlédnout třeba mamuta na dvorku? Vědci ovšem nepochybují o tom, že jsme tu jako v peřince, takže příležitost, která se jim nyní nabízí, chtějí náležitě využít. Podobné pozorování se jim totiž naskytne zase až v roce 2028, kdy nás má takto minout další velké těleso. Cituji: "Považujeme to za příležitost k misi blízkého průletu, kdy Země bude sloužit jako vesmírná loď," nastínil Yeomans. A já radostí ani nedýchám - tak blízko naší Země se pohybovaly objekty této velikosti i v minulosti, ale vědci neměli technologii a znalosti nutné k tomu, aby této příležitosti využili. Vědci tak plánují sledovat asteroid pomocí radaru a infračervených kamer. Podle ČTK tak chtějí získat informace o jeho složení a povrchu. Pozorování ze Země mají být mnohem účinnější, než kdyby k asteroidu 2005 YU55 vyslali zvláštní sondu. "Let asteroidu blízko Země pro nás bude skvělou příležitostí otestovat, jak vybrat, zdokumentovat a kvantifikovat, které asteroidy by mohly být v budoucnu nejvhodnější pro lidskou misi," říká Barbara Wilsonová, pracovnice laboratoře NASA v kalifornské Pasadeně.

Nebezpečí nám prý nehrozí

Snad se tedy opravdu není čeho bát. Prozatím. I když americká vesmírná agentura objekt označila jako potenciálně nebezpečný, je si jista, že nám žádné nebezpečí momentálně nehrozí. I při největším přiblížení navíc bude gravitační efekt tohoto tělesa tak zanedbatelný, že nelze očekávat ani zvýšený příliv. K Zemi se asteroid přiblíží na vzdálenost 340 000 kilometrů, ale vědci si nedělají starosti s tím, že by nám od něj něco hrozilo, prostě je to pro ně spíše vzácná příležitost. A i kdyby naši planetu zasáhl, došlo by k výbuchu o síle 65 000 atomových bomb a vznikl by kráter bezmála 10 kilometrů široký a 610 metrů hluboký, ale k tomu, aby vyhladil život na Zemi, to prý údajně nestačí.

Tak snad budeme mít protentokrát více štěstí než dinosauři. Jejich vymření před 65 miliony lety má podle vědců má svědomí také srážka Země s vesmírným tělesem - předpokládá se, že šlo o planetku, která měla v průměru 10 kilometrů. Proti takovému kolosu je asteroid 2005 YU55 úplným trpaslíčkem. Jak uvádí list Telegraph, vědci momentálně sledují 874 asteroidů blízkých Zemi, které jsou považovány za potenciálně nebezpečné. Trochu hustý provoz poslední dobou, nezdá se vám?

Může nás ohrozit jiné vesmírné těleso?

Bohužel, může. A vědci již dnes varují a poukazují hned na dvě potencionální hrozby z vesmíru. První hrozba je skoro za dveřmi. Život na naší planetě by nám mohl zkomplikovat v roce 2036** asteroid Apophis**. Pokud by se s naší planetou střetnul, způsobil by zkázu rovnou ekvivalentu výbuchu 100.000 atomových bomb svržených na Hirošimu. NASA uvedl, že exploze po dopadu asteroidu by postihla několik tisíc kilometrů čtverečních území. Množství prachu, které by bylo vrženo do ovzduší, by zastínilo sluneční záření, což by mělo zničující vliv na celou naši planetu. Vědci proto vážně naléhají na vlády, aby se zamýšlely nad odvrácením nebezpečí. Informoval o tom britský list The Guardian. Podle původních předpokladů měl kus kamene o průměru asi 390 metrů ohrozit pozemský život v roce 2029, ale přesnější výpočty ukázaly, že mine zemský povrch ve výši 36.000 kilometrů, kde jsou například umístěny spojovací geostacionární družice, tedy v kosmickém měřítku doslova o vlásek. Vědci si však nejsou jisti, zda takové štěstí bude mít Země o sedm let později. Apophis zkříží dráhu Země znovu v roce 2036.

Asteroid Apophis dostal název podle staroegyptského boha zla a zkázy, který sídlil ve věčných temnotách a velel armádě démonů trápících lidi. Každý den se pokoušel pohltit sluneční loď, na které bůh Ra putoval po obloze. Většinou býval zobrazován v podobě obřího hada. Starověcí Egypťané mu říkali Apep či Apop, Američané použili pro název řeckou transkripci.

O teorii španělských vědců zveřejněné v odborném časopise Icarus informoval webový portál deníku Daily Mail. V roce 2000 byl objeven asteroid 1999 RQ36. Vědci vypočítali, že měří v průměru 550 metrů. Momentálně se pohybuje za Sluncem, ovšem příští rok na jaře, už ho budeme moci pozorovat. Patří do skupiny tzv. potenciálně nebezpečných planetek – takto jsou pojmenovány tělesa, která hrozí, že díky svým drahám a velikosti mohou způsobit srážku se Zemí. V roce 2182 se může tento obří asteroid srazit se Zemí a vyhladit na ní veškerý život.

María Eugenia Sansaturiová spolu s dalšími vědci z univerzity ve Valladolidu použila dva matematické modely, které posloužily k odhadu potenciálního nebezpečí. Výpočet zjistil, o jakou celkovou pravděpodobnost, se v případě skutečné srážky Země s asteroidem 1999 RQ36 se Zemí před rokem 2200 jedná - asi jedna ku 1000. Tato šance se navíc ještě nápadně zvýší asi o polovinu, a to v roce 2182. Za kritické vědci považují datum 24. září. Nám laikům, se pravděpodobnost srážky tohoto asteroidu se Zemí určitě zdá zdánlivě nízká. Ovšem v porovnání s asteroidem Apophis, u nějž je celková pravděpodobnost srážky s naší zemí v poměru jedna ku 250 000 - je i laikovy jasné, že vyhlídky zas tolik optimistické nejsou. Tak nezbývá nic jiného, než doufat, že vědci na nějaké řešení snad přijdou. Mají na to 25 let. Pokud budeme mít štěstí, zvýší se tím naše šance z nulové na téměř mizivou. A lidstvo získá prodloužení smlouvy o trvalém pobytu na naší planetě na dalších 146 let. Pokud vyvine něco proti zabránění srážky naší planety s dalším giganty z vesmíru, tak má vyhráno...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20746 (skvela-zabava.cz#10028)


Přidat komentář