Narozeninová oslava

Každý asi den své narozeninové oslavy chce prožít v klidu a pohodě v příjemném prostředí. Tento článek vám poradí, jak zabránit co nejvíce potencionálním problémům a svou oslavu si užít.

Obecně o narozeninových oslavách

Existuje několik zásad, které se týkají všech oslav narozenin, v zásadě bez ohledu na to, kde se bude konat a jakého jste věku.

V první řadě byste neměli zvát více hostů, než umožňují vaše prostory. Není nic horšího, než být na oslavě ve stísněných prostorech s velkým počtem lidí. S tím souvisí i pravidlo, že byste neměli zvát více hostů, než kolika jste se schopni večer alespoň 15 minut každému věnovat. U oslav se nejedná o souboj, kolik má kdo kamarádů a pokud jich opravdu máte hodně, zvažte možnost konání více separátních oslav. Jinak vás hosté za večer ani nemusí v přelidněných prostorách potkat, natožpak se s vámi dát na delší chvíli do řeči.

Další zásadou je mít vždy dostatek jídla a pití. V restauraci asi tento problém odpadá, ale v případě oslav konaných u vás doma je velmi znatelný. Opět to souvisí s počtem pozvaných hostů – pokud nejste schopni tak velký objem jídla a pití na daný večer zajistit, zkrátka oslavu rozdělte na více separátních menších oslav.

Druhy oslav

Jednak je možné** oslavit narozeniny doma**. Dekorovat nějak svůj dům nebo byt jistě každý dokáže. Pak už to chce jen připravit nějaké dobré jídlo nebo si ho v případě nutnosti také objednat. Je samozřejmě třeba zjistit, zda jsou vaše prostory dost velké pro počet hostů, který zvete a také zda máte dost jídla. Výhodou jsou bezesporu nižší náklady a asi také možnost se předvést se svým domem nebo bytem. Pořádání narozeninové oslavy doma ale má i své nevýhody. Největší problém asi může být s tím, že pokud se oslava opravdu rozjede, mohou po sobě hosté zanechat velký nepořádek. Je na rozmyšlení každého, zda není lepší oslavu narozenin uspořádat v nějakém podniku.

Oslavy v podnicích, tedy v restauracích, vinárnách nebo třeba v klubech, mají výhodu toho, že má oslavenec mnohem menší starosti. Většina všech věcí – prostory, občerstvení, atmosféra, je obstarána zaměstnanci podniku a tím pádem zbývá oslavenci jen bavit se s hosty a užít si narozeniny. To vše je ale obvykle spojeno s vyššími náklady. Zda bude chtít podnik za rezervaci chtít zaplatit je různé. Většinou při rezervaci pro větší množství lidí žádné peníze požadovány nejsou, ale někdy je záloha nebo přímo poplatek vyžadován. Liší se to případ od případu a je samozřejmě potřeba si to dopředu zjistit. Také je asi možné do podniku jít bez rezervace, byť toto nelze doporučit, protože nikdy nemůžete tušit, zda nebude v podniku plno. V souvislosti s náklady na vaši oslavu je však dobré si předem ujasnit, zda své hosty na oslavu zvete se záměrem jim jejich útratu zaplatit, nebo zda si platí každý svou útratu sám. Pokud není řečeno jinak, obvykle se jedná o druhou variantu.

Různé přístupy

Obecně se dá říci, že je na oslavenci samotném, jaký způsob oslavy svých narozenin zvolí. Jediná skupina, u které toto není možné, jsou pochopitelně děti, které ne vždy mají v této věci jasno. U dětí proto je třeba něco zvolit sám.

Děti

V případě oslavy narozenin dítěte nelze než doporučit její konání doma. Děti poměrně rychle mění nálady a také svou činnost a dlouhé sezení někde v restauraci je skoro jistě nebude příliš bavit. Pokud však oslavu doma konat nechcete nebo nemůžete, je možné, aby se oslava konala v zoo, u motokárové trati, v provozovně laser-game nebo v dětské herně. Děti ocení nějakou aktivitu a vy se mezitím můžete s jejich rodiči pobavit nad kafem. Samozřejmě se ale vhodnost jednotlivých prostor mění s věkem dítěte a je docela dobrým nápadem přece jen celou věc s dítětem probrat předem.

Pokud si s oslavou dítěte nevíte rady, je možné využít služeb některé z firem, které zajišťují uspořádání oslavy pro vaši ratolest a samozřejmě se postarají i o zábavu. Vy se můžete účastnit, nebo s ostatními rodiči jen sedět v pozadí. Trh s podobnými službami se rozšiřuje a rozhodně se jedná o rozumnou způsob oslavení narozenin dítěte.

Pracovní kolegové

Pokud chcete pořádat** narozeninovou oslavu pro kolegy z práce**, je jistě dobrým místem konání nějaká neutrální lokace. Zvát si je domů možná není úplně vhodné (samozřejmě záleží na tom, jak dobře je znáte – nelze to brát absolutně). Nejlepším nápadem je asi restaurace nebo vinárna.

Soukromá oslava

Oslavu s partnerem nebo manželem je vhodné uspořádat separátně od oslavy pro přátele nebo pracovní kolegy. Vhodnou lokací je vinárna nebo restaurace, kde budete mít klid a určitou míru soukromí. Rozhodnutí by mělo být na oslavenci, ale také se může stát, že vás pozve partner.

Přátelé

Přátele musíte nejlépe znát vy. Podle toho, co o nich víte, se odvíjí to, kde je ideální oslavu pořádat. Asi nejlepší je klub nebo restaurace.** Oslavení narozenin doma** je samozřejmě také možností a u přátel se asi nejvíce nabízí.

Jídlo a pití

Pokud se oslava koná doma, jistě budete chtít hostům** připravit něco k jídlu**. Zásadně by se mělo jednat o jídlo, které bude snadné na servírování a budou si ho proto moci brát hosté sami. Pokud budete chtít doopravdy vařit, strávíte celou oslavu v kuchyni a moc si ji tak neužijete. Řešením tak může být buď donáška jídla, nebo jednoduchý studený bufet. Rozhodně je třeba myslet na to, abyste měli s přípravou jídla co nejmenší starosti, protože jinak se budou bavit na vaší vlastní oslavě všichni, jen ne vy.

Poměrně složitou otázkou je otázka** nápojů.** V oblasti nealkoholických nápojů je to jednoduché. Měla by být k dispozici minerální voda a asi také džus nebo kola. Čaj nebo kávu je možné dělat, ale je to časově náročnější činnost a proto je lepší tuto možnost nenabídnout. Opravdovým oříškem je pak otázka** alkoholických nápojů**. Cílem oslavy je bezesporu se pobavit, ale přílišná konzumace alkoholických nápojů, která končí nepříjemnými scénami, jistě není žádoucí a žádný oslavenec by ji na své oslavě (zvlášť u sebe doma) nechtěl. Nějaké alkoholické nápoje by k dispozici být měly, ale nemělo by jich být mnoho druhů a v příliš velkém objemu. Tím netvrdím, že jsou vaši přátele nezodpovědní, ale hostitelky a hostitelé musí myslet na všechno.

Konec oslavy

Není nikde psáno, jak dlouho má oslava trvat a proto je jen na vás, zda stanovíte nějaký čas, kdy oslava skončí nebo ne. Zejména u oslavy, která se koná u vás doma, je toto velmi praktické – je těžké pak hostům nějak vysvětlovat, že je již pozdě a podobně. Takto budou vědět, že je oslava u konce a půjdou sami. V případě konání oslavy v restauraci není konec třeba stanovovat (a někdy ho za vás stanoví sám podnik).

Na závěr

V každém případě myslete na to, aby si oslavu užili nejen vaši hosté, ale především vy – oslavenec. Nějaké drobné nedostatky jistě vaší oslavu neshodí a ti, kdo vás znají, vaši oslavu s největší pravděpodobností nebudou hodnotit přísně. U oslav pro děti je třeba myslet především na to, aby si ji užily a měly hezké vzpomínky. Po zařízení místa a případného jídla a pití již zbývá jediné – pozvat hosty a užít si to.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20728 (skvela-zabava.cz#9846)


Přidat komentář