Kurzy paraglidingu

Chcete své blízké potěšit dárkem, kterým 100% zapůsobíte? Nebaví Vás každoroční vymýšlení originálních dárků na Valentýna, Vánoce, narozeniny a další podobné svátky? Překvapte svou drahou polovičku skvělým adrenalinovým zážitkem - kurzem paraglidingu!

Již od pradávna lidé záviděli ptákům, že umí létat, jsou volní a svobodní! I Vy se můžete na pár chvil stát "ptákem" a prožít neobyčejný zážitek z volného letu. Berte život s nadhledem a vyzkoušejte sílu adrenalinu - paragliding! Úroveň vzrušení je obrovská. Proti tomuto neexistuje pud sebezáchovy, protože touha po novém dobrodružství přebíjí vše ostatní.

Co je paragliding?

Paragliding je v prvé řadě označován jako** letecký sport**. Využívá se k němu paraglidingového křídla - kluzáku, a to spadá pod sportovní létající zařízení. Vše probíhá řádným startem z rozběhu, buďto z kopce nebo z roviny za pomocí vleku.

Z historie...

První zmínky o parašutismu se datují 10. st. n.l, kdy jednoduché padáky používali Číňané pro svou zábavu a pobavení ze seskoku z malých výšek. Nejpropracovanější formu padáku vymyslel** Leonardo Da Vinci**, kdy dřevěný rám potáhl plachtou ve tvaru pyramidy. Svůj vynález však sám nikdy nevyzkoušel. Vůbec první seskok provedl až v** roce 1782 Luis Sebastien z Francie**. Od té doby se vývoj padáků rapidně rozrostl. Během světových válek se padáky zdokonalily hlavně pro vojáky. Ti je využívali jako případnou záchranu v rozhlížecích balonech. V 50.letech se padáky staly velmi oblíbenými a začaly vznikat první tandemové kluby a spolky pro milovníky létání. V roce 1996 se objevily** první padáky ve tvaru obdélníku** a zjistilo se, že udrží i dva lidi najednou. Dnes jsou tandemové seskoky nejžádanějším adrenalinovým zážitkem a kurzy paraglidingu se dennodenně darují mezi lidmi nejen o svátcích.

Druhy startu

Možná si tento sport představujete jako "letadlový", ale není tomu tak. Při paraglidingu se nikdy nestartuje skokem z letadla, ale pomocí rozběhu z kopce či roviny.

  • Čelní start - využije se v případě, že nefouká dostatečný protivítr
  • Křížový start -provádí se zády proti větru a čelem k vrchlíku

Nejlepší podmínky pro provozování paraglidingu jsou v období od května do října. V zimních měsích se tento sport neprovozuje.

Druhy paraglidingu

Firmy na zážitky a provozovatelé paraglidingů nabízejí několik druhů tohoto vyžití. Záleží na Vaší odvaze a možnostem, pro jaký styl paraglidingu se rozhodnete.

  • Základní tandemový let - zde se za doprovodu zkušeného pilota podíváte na krajinu z pohledu ptáka. Celý let trvá cca 60 min a je v něm zahrnuta cesta na startoviště, příprava na let, start a následně celý let i s doletem. **
    **
  • Tandemový let z odvijáku - let se nabízí tam, kde není možnost startu z kopce s převýšením. Odviják je spojen se speciálně upraveným autem a časová náročnost vychází cca na 30 min.**
    **
  • Termický tandemový let - u tohoto letu jde hlavně o prodloužení vyhlídkového letu v termických stoupavých proudech. Díky krouživému stoupání si zážitek z letu můžete vychutnat i několik stovek metrů nad zemí.
  • Motorový paragliding - na rozdíl od běžného paraglidingu se u tohoto létání používá k získání výšky pohonná jednotka - vrtule a motor. Nevýhodou je však vysoká hlučnost a větší nebezpečí celého letu.

Kurzy paraglidingu

Kurzy paraglidingu jsou určeny pro všechny odvážné milovníky adrenalinu. Tyto kurzy jsou rozděleny do několika "podkurzů", kde se seznámíte s kompletním vybavením tohoto sportu a bezpečnostními pravidly. Vybrat si můžete také rychlokurz, který proběhne jeden víkend nebo základní týdenní kurz se vším všudy! Kurz zahrnuje nejen praxi, ale také teorii, zdravovědu a dozvíte se zde vše o konstrukcích padáků, navigaci, meteorologii apod. Po základních dovednostech se naučíte složitější triky ve vzduchu, obratnější zatáčky a přistávání na složitých terénech. Celý kurz je zároveň ukončen písemnou zkouškou a praktickou částí, v níž předvedete vše, co jste se naučili s kluzákem. Délka výcviku vždy záleží na povětrnostních podmínkách.

I kurzy paraglidingu se rozdělují na** seznamovací, základní a pokračovací.** Nyní Vám jednotlivé kurzy přiblížíme!

Seznamovací kurz je určen pro ty, kteří si jen chtějí zkusit způsob létání a vyzkoušet seskok na vlastní kůži. Seznámíte se zde se základním principem paraglidingu a celý kurz je zakončen výškovým letem  s převýšením cca 400 m. Spodní věková hranice je 15 let a délka kurzu bývá převážně 4 dny. Cena - cca 4000-4600 Kč. V ceně je zahrnuto zapůjčení výstroje a učebnic, teorie a praxe, pojištění a doprava na místo seskoku.

Základní kurz trvá zhruba 7-8 dní a získáte zde kompletní znalosti z teorie i praxe létání. Po skončení kurzu si odnesete osobní list, díky kterému můžete obdržet i pilotní průkaz. Je zde podmínkou hlavně věk - spodní hranice je určena na 15 let a do 18 let musí přijít účastník s ověřeným souhlasem rodiče. Za výcvik zaplatíte až 8000 Kč. V ceně však bývá také kompletní fotodokumentace a DVD z absolvování celého kurzu.

Pokračovací kurz stojí cca 6000 Kč. Prohloubí Vaše teoretické i praktické vědomosti z paraglidingu  a zvýší Vaši kvalifikaci. Zdokonalíte se zde v pilotáži a naučíte se létat ve stoupavých proudech. Zvládnete se vyhnout turbulencím a mimo jiné získáte opět svobodný pocit z létání.

Časté dotazy

Jak dlouho trvá let? Záleží na počasí a schopnostem pilota. Ve vzduchu se dá udržet i celý den.

Kde se dá všude létat? Skoro všude! Většinou se paragliding provozuje nad polem nebo podél obce. Pokročilejší klienti se mohou proletět i nad lesem, skalami nebo nad městem.

Jak dlouho trvá, než se létat naučím? Než se z Vás stane skutečný profesionál, potrvá to dlouho. Proto existují i pokračovací paraglidingové kurzy, kde se zdokonalíte v technice i teorii.

Budu muset létat celou dobu jen připnutý k instruktorovi? Po dobu kurzu určitě! Sám budete moci létat až po úspěšném zakončení kurzu a po předání pilotního průkazu.

Co když bude celý kurz foukat a pršet? Kurz se dá odložit na den, kdy bude počasí lepší.

Musím se speciálně pojistit? Pojistku zařizují majitelé a provozovatelé paraglidingových kurzů sami. Pokud pojedete za paraglidingem do zahraničí, je nutné vyřízení cestovního pojištění.

Paragliding jako dárek

Zážitek v podobě paraglidingu potěší muže i ženu. Obdarovaného čeká skutečně silný adrenalinový zážitek, na který jen tak brzo nezapomene. Počasí zde nehraje příliš velkou roli. Nevadí, když prší - jde o vítr! Nesmí foukat víc než 6m/s a tento nevšední dárek můžete darovat každému od 15 let nahoru. Váhová omezení bývá do 110 kg.** Co všechno čeká obdarovaného?**

Po příjezdu je obdarovaný seznámen se svým instruktorem. Ten mu ukáže krátkou instruktáž k rozbalování padáku a jeho připevnění. Následně je klient připnut k instruktorovi a následuje rozběh a samotný let. Na požádání může provozovatel paraglidingu obdarovanému předat certifikát o absolvování letu, DVD a fotografie pořízené z jeho letu. **
**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20725 (skvela-zabava.cz#9843)


Přidat komentář