Hry a filmy k Vánocům

Vysokou rychlostí se blíží Vánoce, a proto by Vás mohlo a vlastně mělo zajímat, jaké hry, filmy a také hudba se nejspíše stanou jejich hitem, abyste jimi mohli obdarovat Vaše blízké.

Multimédia

Výhodou nákupu dárků tohoto typu je, že nejsou omezeny jen na osobu dárce, nýbrž z nich může mít radost celá rodina. To je sice do určité míry i trochu nevhodné (zejména pokud vyberete film spíše pro sebe, než pro obdarovaného), ale pokud je výběr správný, radost mají všichni. Příjemná atmosféra je pak zaručena. V první řadě je třeba rozdělit multimédia na určité skupiny. Existují jednak** DVD**, což jsou dnes stále ještě nejčastější nosiče audiovizuální stopy – tedy filmů a dokumentů. Kvalitnější obraz a zvuk pak nabízí** přehrávače Blu-ray**. Normální DVD přehrávač je nepřehraje, a proto je pro ně potřeba zvláštního přehrávače pro Blu-ray disky anebo systému Playstation 3. Hudba je stále dnes přenášena na nosičích CD. Postupně tomuto médiu však konkuruje digitální distribuce na různých serverech na internetu. Co se týče počítačů, většina by dnes měla mít mechaniku pro CD a DVD a některé modely mají i mechaniku pro Blu-ray. Videohry na herní konzole pak rozlišíte jednoduše – mají na svém obalu logo dané konzole a médium, na kterém jsou, proto není třeba nijak řešit.

Videohry jako dárek

Ratolestem často udělají největší radost právě videohry. Je mi jasné, že většina rodičů má strach, aby jejich děti netrávily příliš mnoho času před televizními obrazovkami nebo monitory. Je to asi legitimní obava, ale hry mohou být pro děti také poučné a hlavně nesmírně zábavné. Je však na rodiči, aby zvolil ten správný titul, odpovídající volní vyspělosti obdarovaného. Každá hra prodávaná v EU by měla mít ve svém levém nebo pravém dolním rohu čtvereček s** hodnocením PEGI**. To je vyjádřeno číslicí a určuje, od jakého věku je daná hra doporučena. Takové hodnocení je jistě podnětné, protože není vhodné koupit hru od osmnácti let dvanáctiletému. To je však asi jasné.

Videoherní tipy

Hitem letošních Vánoc budou pro konzolu PS3 určitě hry Uncharted 3 - dobrodružná a v mnoha ohledech vtipná hra – nebo Batman: Arkham city (k dispozici i pro PC a XBOX 360) – hra, ve které se vtělíte do komiksového hrdiny Batmana. Na XBOX 360 je pak nutné doporučit akční, byť pro děti nevhodnou střílečku Gears of war 3 nebo závodní hra Forza Motorsport 4, která je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pro XBOX 360, PS3 i PC pak dále vychází velké tituly známých vydavatelství, jako jsou střílečky Call of duty: Modern Warfare 3 nebo Battlefield 3. Dále pak nelze opomenou také skvělou dobrodružnou „hru na hrdiny“ The Elder Scrolls V: Skyrim. Jinak je samozřejmě nabídka titulů mnohem větší a je možná lepší – pokud hrám moc nerozumíte – se rovnou obdarovaného zeptat, co by si (přibližně nebo přesně) přál. Přece jen – i mezi hrami je spousta dost špatných titulů, které upadnou v zapomnění již krátce po vydání…

Filmy k Vánocům

Jak je naznačeno v úvodu článku –** kvalitně vybraný film** může být radostí pro celou rodinu. Problém je, že filmů je spousta a není zrovna snadné se v nich orientovat. Obecně je sice často lepším filmům věnována přední část prodejny, ale vždy na tuto poučku spoléhat nelze. U filmů je opět lepší zvážit jejich obsah, a zda je takový film vhodný pro celou rodinu, nebo jen pro „vybrané publikum“. Vzhledem k** Vánoční atmosféře** je asi také lepší nevolit filmy příliš dramatické nebo až drastické. Podle mého názoru je ideální volit komedie nebo nějakou alespoň trochu lehčí produkci. Pokud jsou však horory nebo dramata něco, v čem si obdarovaný libuje, pak asi nemá smysl se tímto pravidlem řídit. Radost přece jen děláme jemu.

Filmové tipy na Vánoce

Šestého prosince vyšel na DVD a Blu-ray film The Hangover part II – nebo chcete-li „Pařba v Bankoku“ (anglický název uvádím pro snadnější hledání filmu). Druhý díl komedie, ve kterém se chlapi tak opijí ve víru velkoměsta, že si to druhý den nepamatují, je příjemnou komedií (skoro) pro celou rodinu a také filmařsky kvalitním dílem. Na DVD a Blu-ray také vychází další díl populární série Doba ledová s podtitulem „Mamutí vánoce“. Tento animovaný celovečerní film je velmi příjemným zážitkem pro celou rodinu, a přestože by se mohlo zdát, že je orientovaný spíše pro děti, jistě se u něj pobaví i jejich rodiče.

Jistě neuděláte chybu, pokud koupíte také nějakou klasickou tvorbu. Mezi nejlepší filmy patří např. drama o vývoji jedné mafiánské rodiny „Kmotr (trilogie)“. Pro fanoušky akčních filmů může být naopak dobrým dárkem třeba francouzský film „Ronin“. Mezi romantickými filmy pak vynikají díla jako „Láska nebeská“ (mimochodem tento film se velmi hodí k vánoční atmosféře) nebo „Amélie z Montmartru“. Jako se vším, je však i v této oblasti vše otázkou vkusu a názory se budou lišit.

Hudba jako dárek k Vánocům

Možná se divíte, proč není nijak do hloubi rozebrána hudba. Problémem s hudbou je, že její posouzení je ještě více subjektivní než u filmů nebo videoher. Velkým objevem poslední doby je například** zpěvačka Adele**, jejíž album „21“ jistě bude na Vánoce populární. Také nové album Coldplay s názvem „Mylo Xyloto“ bude nejspíše jedním z prodejních trháků. Pro mladší posluchače a posluchačky je pak nové album RihannyTalk that talk“. Každý ale víme, že zrovna v oblasti hudby je většinou těžké se trefit a proto doporučuji, se raději obdarovaného zeptat, nebo se alespoň pokusit nějak dovtípit, co by mohla být jeho oblíbená skupina nebo hudebník. Netrefit se u filmu nebo hry ještě není tak hrozné, ale netrefit se u hudby většinou znamená, že bude CD na věky někam odloženo a zapomenuto.

Závěr

Dárek v podobě média s nějakým obsahem se může zdát na první pohled neoriginální, ale ve skutečnosti tomu tak vůbec nemusí být. Filmy, hry i hudba jsou pro mnoho lidí potěšením a o potěšení se přece svými dárky snažíme. Více asi s dárky tohoto typu uspějete u mladších lidí (jisté to ale také není), ale je to pořád poměrně rozumný způsob, jak někoho obdarovat. Jen se před výběrem snažte o obdarovaném co nejvíc zjistit anebo se s ním rovnou poraďte. Různých her, filmů a hudebních CD jsou bezpočty a vybrat ty správné je velmi těžké. Tipy máte, výběr je teď na vás. Přeji hodně štěstí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20750 (skvela-zabava.cz#10085)


Přidat komentář