Koláčky štěstí

Na světě existuje neuvěřitelné množství různých sladkostí, cukroví, dortů a samozřejmě i koláčků. Čínské koláčky štěstí jsou ale trochu odlišné a zvláštní, protože v nich naleznete na kousku složeného papíru věštbu, případně přáníčko.

Koláčky štěstí nebo také čínské koláčky štěstí můžete v některých čínských restauracích dostat jako menší bonus k menu. Těchto zvláštních koláčků se především ve Spojených tátech amerických vyrobí každý rok asi tři miliardy. Jedná se vlastně o křupavé sušenky, které obsahují často tajemnou a mnohoznačnou věštbu či přáníčko. Můžete na ně narazit v čínských restauracích například ve Spojených státech, Velké Británii, Mexiku, Francii, Itálii a jinde. S koláčky se můžeme setkat i v našich končinách a tradicích, i když se jedná o poněkud odlišný druh. Koláčky u nás známe všichni především jako svatební, které by měli také dle tradice přinášet štěstí, proto se podávají o svatebních hostinách. Jsou kulaté, menších rozměrů, a vyplněné mákem, tvarohem, apod.

Čínské koláčky štěstí

Samotné čínské koláčky štěstí mají kupodivu patrně původ v Japonsku. Možná z toho důvodu se s nimi v Číně samotné až tak běžně nesetkáte. To, že asi pocházejí z Japonska, někteří odborníci na historii a folklor dokládají řadou starých obrázků a dokumentů. V Japonsku se dokonce v jedné svatyni poblíž Kjóta, dodnes koláčky s věštbou ručně vyrábějí. Jakmile se tyto japonské koláčky štěstí dostali do Ameriky, začaly se zde ve velkém vyrábět a prodávat v čínských restauracích. Dle japonské historičky Jasuko Nakamačise tyto koláčky prodávali v Kalifornii již před druhou světovou válkou v čínských restauracích. Tyto koláčky pravděpodobně začali prodávat v Americe před válkou Japonci, kteří zde ve 20. a 30. letech dvacátého století začali provozovat nikoliv japonské, ale čínské restaurace s jídly, které Američanům více chutnali.

Postup při výrobě čínských koláčků štěstí

K výrobě této sladké pochutiny potřebujeme 40 g másla, 3 bílky, 60 g moučkového cukru, 60 g hladké mouky a sůl. Podle originálního receptu čínské koláčky štěstí obsahují malé obdélníčky papíru s milými přáníčky či věštby, které jsou harmonikovitě složené. Cedulky si připravíme jako první a to tak, že v co nejmenším formátu se na cedulku napíše text, který se následně zvrásní jako harmonika a odloží na dosah ruky. Samotný koláček, nebo spíš sušenku připravíme tak, že v malém hrnci rozpustíme máslo a odložíme bokem. Našleháme bílky, ale tak, aby nevznikl tuhý sníh. Do ušlehaných bílků vmícháme špetku soli a moučkový cukr, následně opatrně vmícháme mouku a nakonec rozpuštěné máslo. Toto celé ještě jednou krátce promícháme. Nejlépe na pečící papír dáme lžičkou kousek těsta a upravíme do tvaru kolečka asi o průměru 7 – 8 cm. Takto připravené kolečka vsuneme do rozpálené trouby asi na 180 stupňů a pečeme asi tak 5 minut. Nejlepší je péct maximálně 3 sušenky najednou, protože ty se musejí tvarovat ještě horké, aby se nepolámaly. Upečené koláčky sundáme z papíru a doprostřed se dá složené přání. Ještě za horka se upečené kolečko přehne na půl, stisknou se okraje a pak se vzniklá taštička ohne silnější stranou přes okraj sklenice, čímž sušenky získají ohyb a jsou podobné italským plněným těstovinám. Jakmile to máme hotové, necháme koláčky vychladit a uschnout na vzduchu, až ztvrdnou. Jestliže budete šikovní, pečte 2 – 3 kolečka najednou, ale mějte na paměti, že se musí tvarovat za horka. Hotové koláčky se poté vloží do již připravené krabice nebo dózy a určitě udělají každému radost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20709 (skvela-zabava.cz#9996)


Přidat komentář