Vodní dýmka

Vodní dýmka, která se i u nás v posledních letech hojně rozšířila, Vás na první pohled zaujme nezvyklým a orientálně působícím tvarem. Právě pro svou originalitu a zdobnost s nádechem orientu je vhodná i jako nevšední dárek.

Co je vodní dýmka

Vodní dýmku asi už někdy každý z nás viděl, nebo ji dokonce vyzkoušel, ale většinou je spojena s lidmi vyznávající islám a s orientem. Její kořeny patrně sahají do staré Persie, odkud se časem rozšířila do téměř celého muslimského světa, tzn. do Arábie, na Střední východ, do Asie a do severní Afriky. Obliba této dýmky se za posledních několik let rozšířila jak do USA, tak i do Evropy, nevyjímaje Českou republiku. Princip vodní dýmky spočívá v tom, že dým se při kouření filtruje a ochlazuje přes vodní filtr. Kuřivem ve vodní dýmce je tabák rozmanitých příchutí, smíchaný s melasou a oleji, který je vlhký a mazlavý a při hoření hodně dýmá. K zapalování tabáku se používá například doutnající uhlík nebo rychlozápalné dřevěné uhlí, od čehož se pak odvíjí doba hoření dýmky. Doba hoření, po kterou můžeme dýmku kouřit, je dle použitého uhlíků asi od 45 minut až po 120 minut. Klasická vodní dýmka je však výrazně odlišná od vodní dýmky, která se užívá ke kouření marihuany. Vodní dýmky jsou různých velikostí, ty největší můžou dosahovat velikosti až dva metry. Bývají obvykle velmi zdobené, často orientálními vzory, od čeho se také odvíjí jejich cena. Cena dýmky se také odvíjí i od materiálu z jakého je vyrobena, může to být ocel, ale třeba i mosaz, která je dražší. Velké, mosazné a zdobené** vodní dýmky** se hodí do čajoven, ale mohou se stát i pěknou součástí interiéru.

Části vodní dýmky

Vodní dýmka vypadá na první pohled jako složitě vyhlížející zařízení, složené z několika částí. Jedna část se nazývá karafa, což je většinou skleněná nádoba, do které se lije voda. Karafa může mít různé tvary a barvy, nejčastěji má dýňovitý tvar s čirého nebo průhledného skla, aby byla vidět výška a barva vody v nádobě. Barva vody se mění v závislosti na délce kouření, po delším kouření zežloutne a je třeba ji vyměnit. Další částí je tělo, které může být vyrobeno z kovu a je tvořeno dvěma k sobě spojenými částmi, trubkou a srdcem. Tělo dýmky bývá tradičně zdobeno orientálními vzory, korálky, může být vykládáno dřevem nebo drahými kameny. Kouř, který projde přes vodu v karafě, je nasáván do srdce dýmky, a z něj je dále nasáván do šlauchu. Šlauch je vlastně hadice, kterou kuřák nasává kouř z dýmky, a napojuje se na její tělo. Šlauch bývá tradičně vyroben z velbloudí kůže, dnes se ale vyrábí i z PVC nebo z papíru, který je obtočený kovovou pružinou a obalený textilií. Koncovky šlauchu jsou většinou vyrobeny z tvrdého dřeva s kovovým náustkem. Z čeho je vyrobený vnitřek šlauchu má vliv i na chuť tabáku, protože se v něm zachytávají částečky kouře a jen některé typy se dají uvnitř čistit. Poslední hlavní částí je tzv. tarbuš, což je plechová krytka, která zabraňuje úniku tepla do okolí a zlepšuje tak spalování tabáku. Tarbuš je velmi často pěkně zdobený.  Ke každé vodní dýmce je vhodné mít i příslušenství, jako jsou kleštičky, náústky a podobně.

Pěkná vodní dýmka, s příslušenstvím a voňavým tabáčkem, se může stát velice pěkným a originálním dárkem. I když kouření vodní dýmky působí relaxačně a může se to stát doslova rituálem, je třeba mít na paměti, že všeho moc škodí, a že i kouř z vodní dýmky, dle studií, obsahuje velké množství chemických látek, které jsou karcinogenní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20668 (skvela-zabava.cz#9958)


Přidat komentář