Lampióny štěstí

Budete pořádat nějakou oslavu, třeba oslavu narozenin nebo dětskou party? Hledáte něco, čím oslavu ozvláštnit, jak udělat dětem nebo oslavenci co největší radost? Pak vyzkoušejte létající lampióny štěstí.

Lampióny štěstí jsou papírové létající lampióny s plamínkem uvnitř, díky čemuž lampióny letí, podobně jako horkovzdušný balón.

K jakým příležitostem je vhodné používat lampióny štěstí?

Lampióny štěstí se čím dál tím častěji používají na různých oslavách. Hodí se pro dětské party (samozřejmě za asistence dospělých), dále se lampióny štěstí hodí na oslavy narozenin, na oslavu Silvestra, na svatbu, jako zpestření večírku atp. Existují i lampióny štěstí, které se nenechávají odletět, ale odplout po vodě, tzv. plovoucí lampióny štěstí.

Neznečišťují lampióny štěstí životní prostředí?

Lampióny štěstí jsou údajně vyrobeny ze snadno rozložitelného materiálu. Po dopadu na zem tam sice budou nějakou dobu ležet, ale měly by se brzo rozložit.

Jak vznikly lampióny štěstí?

V zemi svého původu, kterou je údajně Thajsko, bývají** lampióny štěstí** vypouštěny jako symbol odlétající smůly. Proto se jmenují lampióny štěstí, neboť s nimi odletí i smůla a vypouštějícího člověka se bude držet už jen štěstí.

A jak tato thajská tradice vznikla? Lampióny štěstí jsou vlastně první horkovzdušné balóny na světě. V Asii je znají už velice dlouho, údajně déle než 2000 let. Původně byly používány jako signalizační balóny pro vojenské účely. Není jasné, jak se z vojenských lampiónů staly lampióny používané při náboženských svátcích, ale pravděpodobně se obyčejným lidem zalíbil efekt letících ohýnků a proto je začali používat při svých rituálech.

Lampióny štěstí jako noční můra hasičů

Bohužel, ač jsou lampióny štěstí nesmírně krásnou a oblíbenou podívanou, musíme dát za pravdu hasičům, kteří tvrdí, že jde doslova o hazard s lidskými životy a majetkem. Asi je každému jasné proč.** Lampióny** sice za normálních okolností dopadnou k zemi teprve po vyhoření, kdy už je nenadnáší horký vzduch z hořícího podpalovače, avšak lampióny mohou být nějak poškozené nebo špatně vyrobené, kdy stačí například malá trhlinka v lampiónu, která může způsobit, že horký vzduch začne unikat a ještě hořící lampión se tím pádem začne snášet k zemi, kde může způsobit požár. Několik takových případů už bylo V České republice bohužel zaznamenáno. Proto lampióny štěstí nikdy nevypouštějte za suchého počasí (nejlepší je vypouštět lampióny po dešti) a nikdy je nevypouštějte v případě, že jste si všimli byť sebemenší trhlinky v lampiónu. Lampióny štěstí by se neměly vypouštět ani v horských údolích. Lampióny údajně vyletí do výšky okolo 300 až 500 metrů nad terén, pokud je však vypustíte v horském údolí, mohou doletět k úbočí hory, kde mohou opět způsobit požár. Z tohoto důvodu je vypouštění lampiónů štěstí v některých zemích zakázáno a o stejném zákazu se uvažuje i v České republice.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20683 (skvela-zabava.cz#10057)


Přidat komentář