Kávovary - druhy

Chystáte se již nakupovat vánoční dárky? Nebo sháníte dárek k narozeninám? Pokud obdarovaný člověk miluje kávu, pak by ho mohl potěšit kávovar. A jak kávovar vybrat? Poradíme vám.

Jaké druhy kávovarů jsou na výběr?

Podle typů kávy, kterou dokáží přístroje vyrobit, se dělí kávovary na tři typy:

Espresso

Espresso je přístroj vhodný pro toho, kdo bere kávu jako zážitek a ne pouze jako prostředek k nabuzení smyslů. Káva v přístroji espresso je spařena horkou stlačenou vodní parou, proto je aromatičtější, více hustější a silnější. Také obsahuje méně hořkých látek. Pokud navíc zvolíte model se zabudovaným mlýnkem, můžete do espressa nasypat celá zrna, která se pomelou těsně před přípravou kávy. Díky tomu se požitek z kávy ještě zvýší, neboť bude opravdu čerstvá.

Překapávač

Přístroj na výrobu** překapávané kávy** je vhodný pro toho, kdo má rád kávu jemnější. Není totiž tak silná a její aroma je jemnější. Překapávač dobře poslouží i tam, kde je často potřeba velkého množství kávy. Překapávač totiž dokáže vyrobit větší množství kávy i do zásoby. V překapávači je káva zalévána horkou vodou. Hotová káva pak vytéká přes sítko do hrnku. Sítko je nutné vyměnit nebo umýt po každé výrobě nové kávy (papírová sítka nebo přesněji řečeno jednorázové filtry se vyměňují, sítka z jiných materiálů se musí umýt). I v překapávači může být zabudovaný mlýnek, který umožní přípravu vždy čerstvé kávy.

Kombinovaný kávovar

Kombinované kávovary dokáží vyrobit jak espresso, tak i kávu překapávanou. V mnoha případech kromě toho umí vyrobit i další druhy kávových nápojů, jako například café latté, cappucinno nebo ledovou kávu. Nevýhodou kombinovaných kávovarů je to, že jsou obvykle výrazně dražší a také větší, i když na druhou stranu poslední dobou se na trhu začínají objevovat i kombinované přístroje, které mají kompaktní velikost.

Kromě typů kávy, které umí jednotlivé přístroje vyrobit, si je můžeme rozdělit i na automaty a pákové kávovary:

Automat

V tomto případě rozhodně nemáme na mysli automaty, které známe z nádraží a jiných veřejných míst, v nichž si můžete zakoupit kávu bohužel velmi často dosti pochybné kvality. Řeč je automatických kávovarech, do kterých se sypou pouze celá kávová zrna a žádné náhražky. Jak již název napovídá, automatický kávovar vyrobí kávu zcela sám, postačí jen zmáčknout příslušné tlačítko. Automaty v sobě mají zabudovaný mlýnek, který kávu umele ihned po stisknutí tlačítka. Poté automat kávu upěchuje, spaří, sám se zbaví odpadu a sám se i vyčistí.

Pákový kávovar

Přesně opačně jsou na tom levnější pákové kávovary, kde musíte celou práci vykonat ručně. Nejprve je nutné kávu umlít, pokud jste si už nekoupili kávu mletou. Znalci ovšem doporučují kupovat celá zrna a kávu mlít těsně před spařením, protože z umleté kávy velmi rychle vyprchává aroma. Po umletí kávy je nutné ji napěchovat do zásobníku a teprve pak vám pákový kávovar vyrobí kávu. Poté je ještě nutno vyčistit nebo vyměnit filtr.

Nejmodernější kávovary na kapsle

Do nejmodernějších kávovarů, jaké známe z televizních reklam, se nesype káva, ale dávají se do nich kapsle s již předpřipravenou směsí podle typu požadovaného nápoje. Výhodou těchto přístrojů je rychlost a jednoduchost přípravy nápoje, nevýhodou je však vysoká cena kapslí, a tudíž až třikrát vyšší cena za jeden šálek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20685 (skvela-zabava.cz#10059)


Přidat komentář