Zdobení a malování velikonočních vajíček

S Velikonocemi je spjata jarní velikonoční výzdoba, mazanec, ale také nazdobená vajíčka. Je sice možné obdarovat koledníky čokoládovými vajíčky, nebo koupenými malovanými vajíčky. Nechcete se však pochlubit Vašimi vlastnoručně zdobenými vajíčky?

Zdobení vajíček

Způsobů malování a zdobení vajíček, je pěkná řádka. I zdobení, které vypadá ve finální podobě složitě, nemusí však v reálu být. Bude záležet zcela na Vás, pro jakou techniku se rozhodnete. Můžete začít s něčím jednodušším, abyste byli pozitivně naladěni úspěchem. Můžete se však rovnou pustit do něčeho složitějšího. Ostatně, to, co pro někoho může být složité, pro druhého může být hračkou. Pojďme se společně podívat na některé z oblíbených i méně známých způsobů zdobení velikonočních vajíček.

Zdobení kraslic, uvařených vajíček

V podstatě máte dvě možnosti, co se týká „podkladu“. Je možné se pustit do zdobení vyfouknutých vajíček, tedy kraslic, nebo také vajíček uvařených natvrdo. V prvním případě můžete využít vnitřek vajíček na řadu pokrmů. Navíc koledníci se budou moci těšit z nazdobeného vajíčka ne jen dny a týdny. Co se týká druhé možnosti, tak naopak koledníci si mohou udělat vajíčkovou party a pořádně se naládovat. Ovšem jen těžko se budou moci těšit z nazdobeného vajíčka delší dobu.

Zdobení vajíček jarními lístky

Velmi efektně vypadají malovaná vajíčka zdobená drobnými jarními lístky. Abyste se mohli pustit do díla, budete kromě vajíček potřebovat také drobné lístečky. V den, kdy budete vajíčka malovat, vydejte se do přírody. Možná nebudete muset chodit nikam daleko. Zaměřte se na lístečky, které jsou malé a co nejvíce členité. Jen tak vynikne jejich textura na vajíčku. Kromě lístečků pak budete ještě potřebovat barvy na vajíčka, obvaz, niť. Místo obvazu můžete použít také vyřazené elastické silonové ponožky, punčochy. S nimi budete mít zdobení usnadněné.

Postup zdobení vajíček jarními lístky

Připravte si barvu, kterou použijete na obarvení vajíček. Je třeba vědět, že místo, kam přiložíte lísteček, bude buď bílé, nebo okrové (podle zvoleného vajíčka). A kolem otisknutého lístečku pak bude barva.

Přiložení lístečků a omotání vajíčka obvazem

Na každé omyté a osušené vajíčko postupně přiložte lístečky. Na jednom vajíčku mohou být stejné lístečky, nebo různé. Záleží čistě na Vás, co upřednostníte a co se Vám bude líbit. Aby lísteček na vajíčku držel, omotejte kolem vajíčka obvaz a utáhněte nití. Nebo můžete dát opatrně vajíčko do punčochy a také utáhnout nití. Podle toho, co se Vám bude dělat lépe.

Efekt otisknutých lístečků

Jakmile máte vajíčka připravená, rozmíchejte barvu ve vhodné nádobce (zavařovací sklenici, plastové dóze aj.). Vajíčka pak vložte do barvy a nechte působit po dobu několika minut. Občas s vajíčky opatrně zamelte, aby se barva promísila.

Po uplynutí doby vyjměte vajíčka z barvy, dejte je na savý papír, či ubrousek a stáhněte z nich obvaz, punčochu i lístky.

Obarvení vajíček v cibulových slupkách

Výše uvedeným způsobem můžete obarvit vajíčka rozličným barevným odstínem. Máte-li rádi přírodní barvu, pak můžete sáhnout po cibulových slupkách. Pokud zrovna nejíte cibuli týdně po kilech, pak je dobré si schraňovat cibulové slupky, abyste jich měli o Velikonocích dostatek. Čím více budete mít cibulových slupek, tím bude barva intenzivnější.

Postup barvení vajíček v cibulových slupkách

Tentokrát budete potřebovat vajíčka syrová. A je vcelku jedno, zda budete mít vajíčka okrová, či čistě bílá. Budete-li mít dostatek cibulových slupek, přebarví i okrovou barvu vajíček. Do hrnce dejte cibulové slupky, přidejte vajíčka a zalijte studenou vodou. Vodu pak přiveďte k varu a pomalu vařte. Vařte po dobu deseti minut. Poté vajíčka vyjměte ze slupek a nechte okapat na savém ubrousku.

Zdobení vajíček voskem

Vskutku efektivní způsob zdobení vajíček je za pomoci** včelího vosku**. Tato technika již vyžaduje trochu zručnosti a praxe, ale také trpělivosti. Podaří-li se Vám dílko, pak uvidíte, jak koledníci budou překvapeni Vašimi vajíčky. Mužské pohlaví však možná precizní dílo tolik neocení. Jakmile však se svoji koledou přijdou domů, můžete si být jisti, že něžné pohlaví bude Vaše vajíčka obdivovat.

Potřebné věci na zdobení vajíček voskem

Pro tuto techniku budete potřebovat včelí vosk s obsahem parafínu. Tato kombinace je důležitá. Díky obsaženému parafínu se totiž barva pod část, kde bude vosk, nedostane. Kromě vosku si také pořiďte petrolejový kahan. Je však možný i kahan lihový. A pak již jen stačí mít měkké plátýnko, vhodnou nádobku na vosk, špendlík s malou i větší hlavičkou, obyčejnou tužku nebo pastelku, barevnou stužku.

Postup zdobení vajíček voskem

Do druhého konce pastelky, tužky, zapíchněte špendlík. Tímto způsobem se Vám bude lépe vajíčko zdobit. Nad petrolejový kahan umístěte vhodnou nádobku, ve které budete moci rozehřívat včelí vosk. Vystačit si také můžete se starou vyřazenou lžící, kterou připevníte ke kahanu, nebo stojánku. Důležité je, abyste lžíci, či nádobku nemuseli držet v ruce. Budete totiž potřebovat mít obě ruce volné, respektive k zdobení. V jedné totiž budete držet vajíčko a v druhé tužku se špendlíkem.

Vytváření vzoru na vajíčku

Do nádobky, či staré lžíce dejte včelí vosk a zapalte kahan. Jakmile je vosk rozpuštěný, můžete začít se zdobením. Použijete-li špendlík s větší hlavičkou, pak bude vzor zdobení výraznější. Krátkými cca půlcentimetrovými tahy vytvářejte různé kytičky, ornamenty na vajíčku. Podle toho, jak budete rychlí, se také odvíjí potřeba opakovaného namáčení špendlíku do vosku. Jakmile jste se vzorem na vajíčku spokojeni, dejte vajíčko do předpřipravené barvy, a to zhruba na čtvrt hodiny.

Zbavení vajíčka naneseného vosku

Jakmile uplyne potřebná doba, vyndejte vajíčko z barvy a osušte ho. Již v této fázi se můžete těšit z efektního zdobení. Není to však ještě finále. Zapněte si troubu a dejte vajíčko na misku, či talířek. Misku s vajíčkem pak vložte do trouby. Stačí pouze chvilka. Cílem je, aby se nanesený vosk ohřál a Vy ho mohli dostat z vajíčka pryč. K sundání vosku Vám bude stačit měkké plátýnko. V místě, kam jste nanesli vosk, zbude bílé místo.

Vícebarevné zdobení vajíček voskem

Zdobení vajíček včelím voskem může být jednobarevné, ale také vícebarevné. Můžete tak mezi sebou kombinovat rozličné barvy. Ptáte se, jak je však možné docílit různé barevnosti, aniž by došlo k vpití jednotlivých barev do sebe? Je to celkem jednoduché. Při barvení totiž budete postupovat od nejsvětlejší barvy po nejtmavší. A vajíčko dáte do trouby, až bude kompletně nabarvené, ne tedy postupně.

Postup vícebarevného zdobení vajíček voskem

Za pomoci tužky se špendlíkovou hlavičkou si například namalujte uprostřed vajíčka kytičky. Pak vložte vajíčko třeba do světle zelené barvy. Po uplynutí doby vajíčko vyjměte a osušte. Nyní namalujte na vajíčko voskem motiv, který chcete, aby byl světle zelený a ponořte vajíčko třeba do tmavě červené barvy. Opět nechte barvu působit. Pak namalujte motiv, který chcete, aby byl tmavě červený a ponořte vajíčko do tmavě hnědé, či černé barvy. Následně pak vložte vajíčko do trouby a vosk setřete. Získáte ozdobené vajíčko, které bude mít vzor bílo-zeleno-červený na černém podkladu.

Docílení lesku u barvených, nazdobených vajíček

Nabarvená, zdobená vajíčka vypadají mnohem lépe, když se lesknou. Potřebného lesku docílíte velmi jednoduše a rychle. Stačí trocha tuku a kousek bavlněného plátýnka. Jednotlivé nabarvené, nazdobené vajíčko pak přetřete tukem a vyleštěte plátýnkem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20655 (skvela-zabava.cz#10100)


Přidat komentář