Z čeho vytvořit směs potpourri

Váš byt může být příjemně provoněný a zároveň dekorativně nazdobený. A to aniž byste použili rozličné vůně ve spreji. Řeč je o potpourri, směsi květin, bylinek, koření a éterických olejíčků. Vytvořte si vlastní potpourri na míru Vašeho domova.

 

Potpourri k dostání v obchodech s dekorací

Potpourri nejčastěji dostanete v obchůdkách, které jsou zaměřené na dekoraci. Povětšinou se setkáte s namíchanou barevnou směsí v celofánovém, průhledném sáčku. Potpourri může být laděné do jedné barvy, například červené, vínové, ale také zelené, modré, měděné. Není však výjimkou, že najdete potpourri pestrobarevné. Proč si však nevyrobit a nenamíchat vlastní potpourri?

Proč si vyrobit vlastní potpourri

Jak by se Vám líbilo, kdybyste si namíchali vlastní** potpourri? U koupeného, již namíchaného totiž může být ingredience, která **Vám nemusí zrovna „vonět“. Nebo dokonce na danou složku můžete být alergičtí. Také se Vám nemusí zamlouvat barevné ladění dostupných potpourri. Navíc, u vlastnoručně vyrobeného potpourri budete přesně vědět, co jste do něj dali. A máte-li vlastní zahrádku, o to více se budete moci těšit z potpourri bez jakýchkoli přídavných látek.

Potpourri jako voňavý dárek

Pustíte-li se do výroby potpourri, uvidíte, jak Vás tato tvorba doslova chytne. Hotové potpourri pak nemusí zdobit a provonět jen Váš domov. Dumáte-li nad tím, co Vašim blízkým a přátelům darovat ke svátku, narozeninám, pod stromeček aj.? Co jim vyrobit a namíchat potpourri? Uvidíte, jak budou mile překvapeni. Budete-li vědět, jakou vůni budoucí obdarovaní preferují a jaká barva vévodí v jejich předsíni, obývacím pokoji, uvidíte, že Váš dárek nezůstane zahrabošený někde vzadu ve skříni.

Vhodná nádoba na potpourri

Potpourri má dvě stěžejní úlohy. Jedna z nich je provonění a druhá pak dekorativní. Samotná vůně velmi působí na naši psychiku. Svoji úlohu však sehraje i otázka estetická. I kdybyste se rozhodli pro potpourri kupované, dostanete je v celofánovém sáčku, ve kterém však nezůstanou, budete-li si chtít užít vůně. Potpourri se skvěle vyjímá na bambusové misce, plechovém talíři, ale také v proutěném, či látkovém košíčku. Vybírejte nádobu podle toho, kde bude potpourri naaranžované.

Co může tvořit směs potpourri

Jste natěšeni do namíchání vlastního** potpourri**? Pak kromě nadšení a vhodné nádoby, budete ještě potřebovat to nejstěžejnější – ingredience.

Sušené květy

Potpourri by nebylo to správné potpourri, kdyby v něm nebyly zastoupeny sušené voňavé kvítky. Oblíbené jsou především okvětní plátky růží, pivoněk, fialek, ale také levandule.

Hoblinky dřeva, šištičky, větvičky, žaludy

Nejen květy se postarají o omamnou vůni. Svoji nemalou roli zde hraje další složka, a to v podobě hoblinek voňavého dřeva. Zvolit můžete například jalovec. Kromě hoblinek však můžete potpourri obohatit i malými šištičkami jehličnanů, či kousky větviček.

Sušené ovoce

Kdo by si rád nezamlsal? Máte-li rádi sušené ovoce, pak pro tentokrát nebude v roli pochoutky, ale jako neodmyslitelná součást Vašeho potpourri. A které sušené ovoce se hodí do potpourri? Především se jedná o citrusové plody. Při výběru se soustřeďte na kůru z citronu, pomeranče, limetky, mandarinky. Nemusíte však zůstat jenom u citrusů. Skvělá jsou také jablka, nebo plody jeřabin.

Koření

Další složkou potpourri, na kterou určitě nezapomeňte, je koření. Koření, stejně jako květy, může být značně aromatické. Do potpourri se hodí například hřebíček, kousky skořice, hvězdičky badyánu, chilli papričky, muškátový oříšek aj.

Dekorace potpourri

Aby se nejen čich, ale také oko potěšilo, můžete do potpourri přidat rozličné kuličky, spirálky. Spirálky je možné si vytvořit například z lýka. Můžete však také zavítat do některého z květinářství, které se specializuje na dekorace květin a aranžmá.

Éterickým olejíčkem zvýrazníte a podpoříte vůni potpourri

Namíchané potpourri z výše uvedených ingrediencí, se postará o provonění Vašich místností. U čerstvě namíchaného potpourri není nutné nikterak zvýrazňovat jeho vůni. Po určité době však počítejte, že intenzita vůně bude klesat. Můžete ji však opětovně zvýraznit, a to za pomoci éterických olejíčků. Vybraný éterický olejíček stačí pokapat na potpourri a jemně promíchat. Potpourri tak hned nabude na intenzitě a oživení.

Volba vonných ingrediencí dle nálady

Vůně ovlivňují naše rozpoložení. Nejen proto si dáváme záležet při výběru deodorantu, toaletní vody, parfému. Vůní, jako takovou, jsme také ovlivněni při nákupu mycích, čisticích a pracích prostředků. Díky vůni se můžeme cítit uvolněně, nebo plni energie, pozitivně naladěni, koncentrovaní aj. Potpourri se však může nejen postarat o naši náladu, ale i lepší zdraví. A to v případě, použijete-li některý z éterických olejíčků.

Vydejte se na sběr potpourri

Která doba je nejlepší pro sběr první, tj. květinové ingredience? Léto je tím nejlepším obdobím. Zatímco v létě můžete pěstovat a sbírat jednotlivá kvítka a lístečky do Vašeho potpourri. V podzimním a zimním období se můžete věnovat jeho mícháním.

Sušení květů a lístků potpourri

Při sušení květů a lístků je třeba pamatovat na sušení ingrediencí ve stínu a současně teplém místě. Jen tak bude v co nejvyšší míře zachována barva okvětních lístků. Vlastníte-li sušičku, pak ji můžete využít pro rychlé a dokonalé usušení kousků ovoce, plodů, květů aj.

Vyrobte si pestrobarevné potpourri

Upřednostňujete barevnost? Pak nemusíte mít pouze jednobarevné potpourri. Na svěží, pestrobarevné potpourri můžete použít okvětní lístky růží různých odstínů, okvětní lístky žlutavého měsíčku lékařského, kůru pomeranče, kůru citronu, kousky jablek, usušené lístky borůvky aj.

Potpourri provoněné čerstvým kořením

Chcete-li si provonět byt, dům o vánočním čase, pak se pro tento čas hodí potpourri plné koření. K sobě se hodí například koření hřebíček, badyán, nové koření, muškátový oříšek. Ke koření pak ještě můžete přidat usušená kolečka pomeranče i s kůrou, šištičky modřínu, okvětní lístky růží.

Potpourri pro klidný spánek

Potpourri si také můžete dát do ložnice. V tom případě je dobré volit takové ingredience, které uvolňují, usnadňují usínání. Zvolit tak můžete květy levandule, verbenu, meduňku, plátky růží, mech. Pro zvýšení účinků, můžete směs potpourri zakápnout éterickým olejíčkem, jako je levandule, meduňka.

Přímořské potpourri

Můžete si také namíchat potpourri, které Vám bude připomínat, jak Vám bylo dobře o dovolené u moře. Pro takové potpourri se hodí kůry dřevin, kousky lýk, mušle, oblázky. Potpourri vypadá efektně, je-li jednobarevné, laděné do bíla, nebo také dvoubarevné, laděné do bílé a hnědé barvy.

Než se budete těšit z vůně potpourri

Namíchané potpourri můžete dát na dekorativní mísu a ihned se těšit z její vůně a barevnosti. Chcete-li však, aby došlo ke spojení vůní jednotlivých ingrediencí, pak je dobré namíchané potpourri dát do vzduchotěsné nádoby, protřást a nechat pár týdnů odležet. Tímto způsobem se vůně se plně rozvine.

Zabalení hotového potpourri

Jakmile je potpourri rozležené, můžete začíst s dárkovým balením potpourri. Použít můžete celofánový sáček, vlastnoručně vyrobenou krabičku z vlnitého papíru aj, lýkový provázek přírodní, nebo obarvený. Sáček, nebo krabičku naplňte směsí potpourri a zavažte lýkovým provázkem. Pečete-li rádi perníčky, můžete být styloví a dozdobit sáček, nebo krabičku upečeným perníčkem. Místo celofánového sáčku a krabičky, můžete také použít slaměnou misku, kterou pak ještě zabalíte do celofánového sáčku.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20656 (skvela-zabava.cz#10116)


Přidat komentář