Ubrousková technika

Přemýšlíte jakým neotřelým a současně ze srdce připravovaným dárkem překvapit Vaše blízké a přátele? Pak můžete vyzkoušet ubrouskovou techniku. Ostatně i Vy sami si můžete touto dekorativní metodou vyzdobit domov.

Čas vánoční a s ním spojené pořizování dárků se blíží. Pokud jste příznivcem „davového šílenství“, kterému holdují každoročně ti, kteří nechávají nákup dárků na poslední chvíli, pak co jiného Vám popřát než „dobrou zábavu“ a „úspěšný úlovek“. Jsou mezi námi však i tací, kteří chtějí vánoční období prožít v klidu, a to například vychutnáváním efektního osvětlení výloh, ulic, stromů apod., místo stresování a běhání z obchodu do obchodu. Tito jedinci nakupují dárky v průběhu roku, nebo s příchodem podzimu. Navíc jim také vybude nějaký ten čas, a to na případnou výrobu vlastně vyrobených dárků. Někteří malují, jiní drátkují, další vyrábí hrnečky aj. Chcete-li i Vy vyzkoušet některou z ručních technik, která je efektní a nenáročná na čas a tvorbu, pak Vám přinášíme tip na ubrouskovou techniku, neboli decoupage.

Potřebný materiál pro ubrouskovou techniku

Co vše budete potřebovat, když se rozhodnete pro vyzkoušení ubrouskové techniky? Tak především to jsou ubrousky. Vybírejte si takové, které zdobí rozličné motivy, vzory, jako jsou například květiny, postavičky, zvířátka. Zavítáte-li do specializovaného obchodu, ať už kamenného nebo některého z e-shopů, pak si v něm můžete zakoupit celou řadu ubrousků. Výhodou u těchto obchodů je to, že nemusíte kupovat celý balíček ubrousku, který nejspíš stejně nevyužijete. Budete si moci zakoupit v sadě dva, tři ubrousky.

Vedle ubrousků pak budete ještě potřebovat speciální lepidlo, barvy, práskací laky, glitry, strukturovací pasty, tupovací houbičky a štětečky. Vedle těchto základních potřeb si můžete také pořídit přímo dekorativní předměty, jako jsou rámečky, truhličky, krabičky apod., které pak stačí jen ozdobit ubrouskovou technikou.

Předměty, které je možné ozdobit ubrouskovou technikou

Jakmile začnete s ubrouskovou technikou, připravte se na to, že jí naprosto propadnete. Ubrouskovou technikou, jako takovou, je možné ozdobit celou řadu předmětů, co do materiálu, záměru použití. Ozdobit tak můžete předměty ze dřeva, kovu, skla, keramiky, korku. Setkat se například můžete s ozdobenými rámečky, krabičkami, truhličkami, svícínky, stojánky na tužky, stojánky na ubrousky, skříňkami, podnosy, tácy aj.

Čím déle se budete věnovat ubrouskové technice, tím sami přijdete na šíři možností, která tato technika nabízí.

Ubrousková technika krok za krokem

Vezměte si** předmět**, který jste si vybrali pro dekorování a ubrousky, které použijete. Z ubrousků vystřihněte motivy a rozvrhněte si, jak je umístíte. Ubrousek je tvořen několika vrstvami. Z odstřihnutých motivů oddělte všechny spodní části. Měla by Vám zbýt jen vrchní, slaboučká vrstva z ubrousku. Tu budete přikládat na předmět.

Nyní natřete předmět světlým odstínem akrylové barvy. Místo, kde bude příslušný motiv, natřete poté ve slabé vrstvě lepidlem, přiložte obrázek a velmi jemně ho uhlaďte, a to směrem ze středu ven. Cílem je, abyste zamezili vzniku jakýchkoli záhybů, či bublinek. Nalepený motiv pak natřete tím samým lepidlem. Buďte však opatrní, abyste obrázek nepotrhali. Po dokonalém zaschnutí můžete ještě přetřít předmět lakem. Použijete-li tzv. práskací lak, docílíte efektního vzhledu, jakoby starodávného.

ubrouskovou technikou se dají vykouzlit naprosto originální dekorativní předměty a dárky. Milovníkům bylinek a květin, tak můžete například vyrobit jedinečné květináčky. Sběratele rozličných předmětů, můžete podarovat dřevěnou krabičkou s motivy jejich zálib. Ti, kdo rádi relaxují v teplém svitu svíček, potěšíte dřevěnými či kovovými svícínky laděnými například do ročních období aj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20622 (skvela-zabava.cz#9930)


Přidat komentář