Šperky z fimo hmoty

Originalita vždy upoutá. Nápaditostí se může honosit šperk. Buď to může být zajímavě řešený klenot z vzácného kovu a blyštivých kamenů, anebo barevnější forma. Tu si můžete udělat z fima.

Pravda, že k vzácným příležitostem, jako je svatba, oslava nebo narození potomka, se spíše dává klenot z kovu nejlépe s diamantem, ovšem jsou možnosti, kdy si žena vezme něco umělečtěji zpracovaného. Tím je šperk, který má barevnější dezén, různé motivy a i větší rozměry. Pokud si takový chcete vyrobit sami, není nic jednoduššího než sáhnout po hmotě zvané** fimo**.

Co je fimo?

Tento materiál připomíná plastelínu. Lze jej tvarovat do různých objektů, které si pak můžete dát na prsten či jako přívěšek, můžete z něj mít korále či jiné obměny. Nabízí ve škále velkého množství barev a to i těch, které mají blyštivé částečky. Cena se pohybuje kolem 80 korun. A jak se s fimem manipuluje?

Jak se pracuje s fimem?

Jak jsme již zmínili, tak fimo je materiál, který je tvárný jako plastelína. Zpočátku vám nastíníme práci, poté vám dáme tipy na postup. Z fima se vymodeluje příslušný tvar, který potřebujete. Stejně jako plastelína potřebuje teplo, i fimo by se mělo zpočátku opracovat v rukách, aby bylo tvárnější. V této souvislosti je dobré mít skutečně čisté ruce a pracovat i na očištěné podložce. Každá cizí částečka nebo chlup jsou pak ve šperku vidět. Jakmile máte tvar hotový, tak fimo buď dáte do trouby anebo je vaříte (cca půl hodiny). Tím hmota ztvrdne a vy máte neměnný šperk. Na závěr se používá speciální lak na fimo, který dá výrobku lesk.

Šperky z fima

Můžete vyrábět buď podle postupů, které jsou tzv. univerzální anebo se spolehnout na vlastní zručnost. Jako první se nabízí třeba vytvoření korálků ve tvaru kytic. To se udělá tak, že se vezme kousek fima jedné barvy a obalí se plátem fima další barvy, takže ve výsledku to vypadá jako cukrovinka pendrek s jinou náplní než povrchem. Když si uděláte více těchto pásků, tak pak vezmete jeden a na něj postupně lepíte další pásky. Tím pádem se vám v řezu udělá mozaika. Ze vzniklého výrobku krájíte menší kolečka, která pak rovněž zapečete a olakujete a vzniknou vám květinové korále. Dalším prvkem pak jsou samostatné výrobky. Mohou to být květiny, do kterých nasázíte i štras, můžete je pomalovat třeba barvou a vše zalakovat. Ve vlastní tvořivosti se vám už meze nekladou.

Fimo je velmi moderní materiál a také hojně užívaný. Můžete se držet tradičních postupů nebo propustit uzdu své fantazii. Jedná se o velmi jednoduchou manipulaci, která bude vyhovovat i méně zručným osobám, a přesto budou moci mít originální šperk, který si i sami vyhotovili. Zkuste to také, třeba v tom najdete zálibu a můžete obdarovávat své známé nebo se tím třeba i živit, pokud se to bude líbit více lidem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20629 (skvela-zabava.cz#9948)


Přidat komentář