Potřeby k drátkování

Existuje mnoho způsobů, jak trávit svůj volný čas. Ať již se jedná o všelijaké koníčky, záliby či jiné činnosti, které nám pomáhají relaxovat a přinášejí nám potěšení. Jednou z takových činností je i drátkování.

Ruční práce - drátkování

Vedle technik ručních prací jako je háčkování, pletení, šití apod., je drátkování jeden z oblíbených způsobů, jak si lehce a jednoduše vyrobit nejrůznější dekorace, ozdoby či jiné maličkosti. Drátkování je vlastně technika, při které se kolem určitého předmětu oplétá drátek různými způsoby. Jinou možností je splétání jednotlivých drátků a vytvoření například náramku či náušnic. Pokud máte trochu volného času, zručné ruce a chuť zkusit něco nového, můžete vyzkoušet dle následujícího návodu zhotovit dáreček pro své blízké, či ozdobnou dekoraci, která vždy potěší. Nemějte obavy, drátkování není nijak náročné. Navíc, nepotřebujete žádné zvláštní nářadí, materiál, prostory ani žádné jiné pomůcky a už vůbec vám nezruinuje peněženku. Výhodou drátkování je, že je to činnost, kterou může vykonávat v podstatě kdokoliv. Stačí jen nějaký ten nápad, trošku šikovnosti a trpělivosti a můžete se pustit s chutí do práce.

Potřeby k drátkování

Vše co budete potřebovat, jsou kleště a dále drátky různé délky a tloušťky. Kleště pro tuto práci se doporučují spíše kulaté a bez zoubků, které mohou nechat na některých typech drátků nechtěné otisky. Drátků je také mnoho druhů. Tzv. zubařský drát je vhodný například pro náušnice a přívěsky. Existují měkké a tvrdé drátky, které však nejsou vhodné pro techniky drhání a proplétání. Nejvhodnější je tloušťka 0,3 až 0,7 mm. Pro drátkování se nejčastěji používají měděné, pro svou měkkost a snadnost při manipulaci. Mají také různé barevné kombinace. Potom již záleží, jaký šperk, či předmět budete vyrábět. Jako doplněk můžete použít téměř cokoliv. Kousek kamínku, perlu, korálky, mušličku, vše záleží jen na vaší tvořivosti a představivosti. Často dekorovaným předmětem je láhev, kterou chcete darovat. Drátkování přidá darované láhvi (například vína) nápaditost a neobvyklý vzhled. Dále se mohou oplétat velikonoční vejce, což je činnost náročná, ale výsledek stojí za to. Vyžaduje to obrovskou trpělivost a je to taková zkouška zručnosti.

Technika drátkování

Techniky oplétání jsou různé a záleží na velikosti předmětu, který tvoříme, nebo oplétáme. Nejčastěji se postupuje tak, že si nastříháme drátky potřebné délky (dle předmětu) a poté je navzájem pomocí oček proplétáme. Nejjednodušší technikou jsou tzv. šupiny. Je to v podstatě obdoba šité krajky. Ustřihněte si drátek dlouhý zhruba sto až sto padesát centimetrů. Stočte jej do kruhu a konce zahněte. Kratší konce ozdobně stočte, nebo je můžete vykroutit. Drát potom vsuňte shora do kruhu a zpět se vrátíte očkem, které jste právě vytvořili. Že se vám to povedlo, poznáte tak, že se vám podařilo vytvořit smyčku kolem vodícího drátu. Tímto způsobem uděláte oka po celém obvodu kruhu. Při práci postupujte zleva doprava. Pokud hodláte oplétat kamínky a vajíčka, bude pro vás jednodušší dělat první řady v ruce. V dalších řadách drát vsunujte pod obloučky předchozí řady, nebo pod malé smyčky. Tím se vám podaří vytvořit různé vzory. Obvyklým způsobem, jak napojit drát, je stočením obou drátů nebo zdvojením smyčky. Nakonec zbývá volné konce drátů zapravit - ozdobně je stočit. Oplétání kamínků ukončíte tak, že naberete oka poslední řady na drát a stáhnete. Tím vytvoříte očko na zavěšení. Drát zajistíte obtočením, aby nepovolil a nerozplétal, a zbylý drát vykroutíte. Tímto způsobem lze ukončit i opletení lahve, kdy práci nasměrujete do dna a tam ji ukončíte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20638 (skvela-zabava.cz#9976)


Přidat komentář