Patchwork

Jestliže si chcete zútulnit Váš interiér nějakou dekou či barevným polštářem, zkuste si přečíst o technice patchwork. Touto technikou šití dokážete vykouzlit opravdu krásný, originální, barevný a pestrý přehoz, deku, přikrývku nebo polštář.

Co je patchwork

Patchwork v překladu z angličtiny v podstatě znamená „vyrobeno ze záplat“, protože patch je záplata a work práce. Jedná se tedy o zvláštní techniku sešívání látek, z malých různě barevných kousků. Tyto kousky látky se sešívají tak, aby v konečném výsledku vytvořily větší geometrické vzory. Z počátku se patchwork vytvářel pouze ručně, nyní se k výrobě používají speciální šicí stroje. Kořeny této techniky sešívání látek můžeme naleznout u žen amerických osadníků, které tímto způsobem zhodnotili jakékoliv zbytky látek. Dnes se tato technika stala opět velmi populární, přičemž se k výrobě používá většinou bavlněná látka. Spousta žen má výrobu patchworku jako svůj koníček. Technika patchwork se používá zejména při výrobě dek, přehozů, polštářů, může být použit i při výrobě bund, kabátů, batohů, různých dekorací, atd. Tato technika je čím dál populárnější zejména v Spojených státech a Japonsku, ale také v České republice.

patchworková deka

Patchwork a jak začít

Jste-li milovníky ručních prací a chcete-li začít s technikou** patchworku**, doporučujeme obrátit se na paní Zuzanu Horákovou a její Šitíčko u Zuzky. Na jejích webových stránkách http://www.sitickouzuzky.cz/ naleznete veškeré potřeby** pro patchwork, výplně, obrovské rozmezí metráží látek i galantere. Nabízí také šicí stoje, knihy a podobný sortiment**. Osobně můžete navštívit a posedět přímo v prodejně na Dukelské 17 v Bílovci, 74301.

Pro více informací kontaktujte paní Zuzanu Horákovou:

Telefoní kontakt: 737464262

E-mail: zuzana.horakova@richtar.cz

Webová adresa: http://www.sitickouzuzky.cz/

Technika výroby patchworku

V současné době naleznete na pultech knihkupectví nespočet knih, které se technice patchworku podrobně věnují, zde uvádíme jen stručný nástin. Před započetím výroby patchworku je velmi důležitý správný výběr látek, který by měl korespondovat s Vaši představou o budoucím díle. Budete také potřebovat jednobarevné látky stejné gramáže, které vzory v konečném výsledku sjednotí. Není špatné navštívit prodejnu s látkami, kde prodávají i zlevněné zbytky či Second hand, kde můžete naleznout velice zajímavé a originální vzory látek. V každém případě je při výběru nutné dbát na kvalitu látek. Nachystané látky je dobré dát do pračky s minimem prášku asi na teplotu 60, tím se látky rovnoměrně srazí a po sešití do sebe nebudou zapouštět barvy, poté je vyžehlete. Jestliže máte představu o budoucím vzoru, je potřebné si vytvořit šablonu, zvláště pokud je vzor složitější. Dle šablon si na látku obkreslíte vzory, které vystříháte ostrými nůžkami. Dále jsou potřeba špendlíky, kterými nastříhané motivy spojíte, pro spojení s dalšími vrstvami jsou vhodné špendlíky spínací, které lze nahradit nastehováním. Samotné šití se neobejde bez barevných bavlněných nití, ty mohou být neutrální nebo v barvě látky. Pokud budete šít patchwork ručně, je zapotřebí mít dostatek času a trpělivosti, záleží na velikosti díla. Jako pomůcku při šití, pro udržení směru stehů a jejich rozestupů, můžete použít lepicí pásku, která Vás při prošívání povede.

látky

Šití

Při samotném šití dbáme na to, aby byly jednotlivé díly přesně spojeny pomocí špendlíků, a aby ležely přesně při sobě. Při šití se používá jednoduchý přední steh, lze šít i pomocí stroje středně dlouhými stehy. Asi 2 cm před rohem se stehuje drobným stehem, v rohu se otočí a dále pokračuje k protějšímu rohu, jehla se opět otočí a vrátí 2 cm zpět. Jakmile se sešije centrální čtverec, přidají se k němu dva boční čtverce, z čehož vznikne centrální pruh. Obdobně se sestaví horní a dolní pruh, čímž vznikne velký čtverec. Jakmile je tohle hotovo, vše sežehlíme. Na sežehlené dílo položíme vatelin, s přesahem asi 1 cm a podložíme podkladovou látkou. Všechny tři vrstvy se prostehují dlouhými stehy, od středu v asi 5 cm rozestupech jak vodorovně tak i svisle. Stehování lze nahradit spínacími špendlíky. Jakmile je tohle hotovo, všechny vrstvy se opět prošijí předním stehem, třeba kontrastní nití.

Jak je zde již uvedeno, je to velmi stručný nástin techniky patchworku. Patchwork Vám dává v podstatě neomezenou fantazii vzorů a barev, které zatraktivní Váš interiér, ať již jako zajímavý polštář nebo jako přehoz přes sedačku.

patchwork a křeslo

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20627 (skvela-zabava.cz#9943)


Přidat komentář