Mramorování

Asi víte, jak vypadá mramor. Mramor je druh horniny, která se po mechanické úpravě obroušením a vyleštěním používá jako estetický stavební prvek. Víte ale, co je to mramorování?

Mramorování je druh výtvarné techniky, při níž se povrchu nejrůznějších předmětů dodává vzhled připomínající právě mramor. Od mramoru tak tato výtvarná technika získala své jméno. A na jaké předměty lze** mramorování** aplikovat?

Co všechno lze mramorovat?

Mramorovat se dají výrobky ze skla (sklenice, lahve, vázičky, hrnky), ze dřeva (rámečky na fotky nebo obrazy, nebo jen dřevěná destička, kterou si pověsíme na zeď jako netradiční leč originální formu obrázku), z hedvábí (hedvábné oblečení – lépe menší kusy, například kravaty, motýlci, kapesníky), z hlíny (hliněný květináč, cihla, hliněné nádobky), z polyesteru (oblečení z polyesteru – opět menší kusy, další výrobky z polyesteru – obal na mobil, pouzdro na brýle, penál do školy), z umělé hmoty (cédéčka, plastové obaly na brýle, plastový kryt na mobilní telefon). Dále se dá mramorovat** papír, kov, svíčky, plexisklo, vaječné skořápky** (vyfouknutá vajíčka) a styropor (druh polystyrenu).

Důležité je, že mramorovací barvy nejsou krycí, takže na mramorování jsou nejvhodnější výrobky bíle barvy nebo čiré (průhledné). Popřípadě můžete barevné výrobky natřít bílou barvou. Pokud budete mramorovat barevné věci, barva bude spod mramorovací vrstvy prosvítat a výsledný efekt pravděpodobně nebude příliš pěkný.

Mramorované výrobky by měly mít rovný nebo zaoblený povrch. Díky tomu bude výsledný mramorovací efekt na povrchu výrobku vypadat tak, jak jste si přáli. Mramorovat můžete i výrobky složitých tvarů, ale výsledek pravděpodobně nebude odpovídat vašim představám. Na druhou stranu to, že u složitějších tvarů nemůžete výslednou podobu ovlivnit tak snadno, jako u povrchů rovných či zaoblených, přináší do mramorování jakýsi adrenalin – nikdy nevíte, co vám vznikne.

Co budeme na mramorování potřebovat?

Speciální mramorovací barvy, nádobku z plastu nebo hrnec, který by měl být tak akorát velký jako předmět, který chceme mramorovat. Protože mramorovací barvy ulpívají téměř na všem, tedy i na nádobě, kterou použijete, vyberete si nádobu, u které vám nebude vadit, že se zabarví. Anebo si ještě lépe schovávejte plastové nádobky z různých potravin, například z jogurtů, z masa, ze sušenek atp. Dále budeme potřebovat dřevěné špejle, vodu a vybraný předmět.

Postup mramorování

Do nádobky nalijeme vodu. Před použitím barvu důkladně protřepeme. Pozor! Mramorovací barvy obsahují ředidlo, proto dbejte na větrání a děti nenechávejte s mramorovacími barvami o samotě. Na vodní hladinu nakapeme mramorovací barvy, které budeme chtít použít. Můžeme například nakapat jednu barvu, čímž vznikne plné kolečko, pak vzít jinou barvu a kápnout do kolečka kapku, díky čemuž vznikne jakoby oko. Očko můžeme nechat tak, nebo přes něj přejedeme špejlí, čímž ho trochu roztáhneme do délky. Přejet špejlí můžeme i ve více směrech. Barvy se na vodní hladině nesmíchají. Je třeba postupovat rychle, protože barvy rychle zasychají a pak už by je nešlo špejlí nijak přetvořit. Poté do barvy plovoucí na vodní hladině ponoříme mramorovaný předmět, nebo v případě, že se jedná o něco lehkého (kravata), pak předmět na hladinu jen položíme. Stačí, aby se předmět barvy jen dotknul a pak ho zase vytáhneme. Barva ulpěla na předmětu, na kterém musí nyní pořádně zaschnout, což může trvat podle druhu materiálu hodinu až několik dní – nejpomaleji schne barva na nesavých materiálech, například na svíčce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20635 (skvela-zabava.cz#9967)


Přidat komentář