Malba na hedvábí

Malované hedvábí, pokud se to umí, tak vyvolává obdiv. Jen si vybavte šaty Blanky Matragi, ta také maluje na hedvábí. Jak ovládat tuto techniku, abyste měli tak dokonalé výrobky?

Malba na hedvábí je velmi oblíbenou hobby činností. Ne každému se ale daří ovládat tuto činnost. Možná jste viděli nespočet hedvábných variací, na kterých bylo vidět, že je to malba na hedvábí, že se třeba i chtějí přiblížit výtvorům výše zmíněné návrhářky, ale není to ono. Zde se musí nejen umět pracovat s hedvábím a malbou, ale také mít určitý cit. Pokud chcete mít skutečně kvalitní výrobek, tak nelze na něm udělat kaňku a pak říci, že to je vlastně schválně. Spousta lidí, když zejména začínají, tak mají problém s tzv. mapami, což je ohraničení prostoru, ve kterém malujete. Jak malovat a vyhnout se třeba i těmto potížím, si ukážeme.

Typy hedvábí

Předně si vysvětlíme, na co se maluje. Hedvábí je samo o sobě přírodní materiál, ovšem můžete ho nalézt v různých podobách a kvalitách. Samozřejmě, že třeba šaty z kolekce tzv. vysoké krejčoviny neboli Haute Couture jsou z opravdu kvalitního hedvábí, které se nemačká. Pro účely spíše hobby techniky a nenáročnosti se využívá hedvábí, které seženete volně ve výtvarných potřebách. Zde se nejvíce kupují šátky a šály, které jsou typu Pongé. Tento druh hedvábí pak můžete ale nalézt i v metráži. Jedná se o tenkou formu, kdy transparentnější je už jenom Chiffon. Silnější je pak Crep de Chine, které už můžete využít i třeba na tvoru pásečků a podobně. Dalším stupínkem je pak Twill. Opravdu silný materiál je Habotai, ze kterého už můžete ušít i halenku nebo kalhoty. Nejhrubší je Bourette.

Z hedvábí máte pak kromě předpřipravených šál a šátků i pouzdra na brýle, šňůrky, taštičky či jiné drobnosti.

Barvy na hedvábí

Kolorované prvky na hedvábí rovněž seženete ve** výtvarných potřebách**. Pro začátek je dobré koupit sadu, kde máte vše, co potřebujete. Kromě barev se využívají i kontury tzv. gutty, které ohraničují jednotlivé barevné přechody na hedvábí. Ty jsou různých barev nebo i bezbarvé, pokud nechcete narušit zbarvení povrchu.

Jak malovat na hedvábí

Technik jak malovat na hedvábí je hodně, my začneme od základu a také od problémů, které některé začátečníky tíží.

Předně jako první je dobré si udělat návrh. Pokud budete chtít pestrý šátek, tak je zapotřebí vědět, jaké barvy kde budete mít. Až budete mít hedvábí vypnuté na rámu, tak pak můžete začít kreslit. Nechcete-li dopředu barevný podklad, tak si jednotlivé motivy nejprve vykreslete guttou (např. květiny, zvířata apod.). Následně nebo kdykoli, kdy budete malovat nejnosnější barevnou část, je dobré si hedvábí předem navlhčit. Tím pádem předejdete oněm mapám, protože barva se více rozplývá. Pokud už máte nabarvený povrch a budete chtít nanést jinou barvu, tak hedvábí zažehlete, jinak se vám opět vytvoří mapy. Nakonec alespoň pod dobu tří, nejlépe však pěti minut zažehlete celý povrch hedvábí. A máte krásný šátek, halenu či cokoli jiného, co bude každý obdivovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20624 (skvela-zabava.cz#9937)


Přidat komentář