Jaký papír se hodí pro origami?

Už jste někdy slyšeli slovo origami? Možná už okolo vás někdy prolétlo, ale víte, co znamená? Origami je japonské slovo, jehož význam je „skládat papír“. Pojďme si toto nejen japonské umění představit blíže.

Origami je umění skládání papíru, které se rozvíjelo v Japonsku i jiných východoasijských oblastech. Skládání papíru jako umění vzniklo v 9. století našeho letopočtu. Původním účelem skládaných papírových výtvorů bylo ozdobit dárek. Tento účel může mít papírová skládačka samozřejmě i dnes, avšak origami skládačky se v současnosti používají i jako ozdoba do bytu, jako symbol pro nějakou konkrétní emoci nebo vlastnost či přání nebo prostě jako hobby, které nás učí přesnosti a důslednosti, klidu a trpělivosti. Tyto vlastnosti jsou u origami totiž naprosto nezbytné pro to, aby byla skládanka dokonalá. Jinými slovy, pokud při skládání složitých origami útvarů nebudete přesní a trpěliví, na vašem výtvoru to bude znát – nebude vypadat pěkně. Origami je skvělá činnost třeba i pro důchodce, kteří si díky ní posilují paměť – postupy složitých skládanek je možno učit se nazpaměť, pak jde skládání mnohem rychleji – a také procvičují jemnou motoriku prstů.

Jaký papír se hodí pro origami?

Ze začátku si můžete origami zkoušet třeba i na novinovém papíru. Pokud vás však origami zaujme, je lepší pořídit si nějaký vhodnější papír. V Japonsku vyrábějí speciální papír čistě jen pro účely origami. Ten však hned shánět nemusíte, leda snad, že byste se chtěli origami věnovat opravdu naplno. Pro naše účely je však naprosto dostačující a zdá se, že z běžně dostupných papírů také nejlepší, kancelářský papír, který je označen jako typ s hmotností 80 gramů na metr čtvereční. Tento typ papíru se běžně prodává v papírnictví v bílé i barevné variantě. Pokud nechcete, aby vaše origami skládanky byly pouze jednobarevné, můžete si koupit papír bílý a pak ho různými technikami obarvit podle libosti a to před začátkem skládání nebo až poté, co bude skládanka hotová. Pokud byste přeci jen toužili po opravdovém origami papíru, pak i ten už u nás začíná být v některých papírnictvích nebo potřebách pro výtvarníky dostupný. Je to papír ve tvaru čtverce nejčastěji o rozměrech 15 krát 15 centimetrů a na rozdíl od klasického barevného papíru je obarven jen z jedné strany.

Jaké skládačky se v origami dělají?

Origami vzniklo ve východní Asii. Ten kdo zná východoasijské nauky a filozofie, jistě ví, že příroda v nich hraje velmi důležitou roli a že zvířata se objevují v mnoha tamních podobenstvích. Proto není divu, že origami nejčastěji zobrazuje** zvířata nebo rostliny.** Asi nejtypičtějším představitelem origami v Japonsku je jeřáb (pták, nikoliv strom). Pokud si chcete jeřába nebo nějaké jiné origami poskládat, na internetu návod na tento i jiné origami skládanky jistě naleznete i s obrazovým doprovodem, který je nezbytný. Popřípadě můžete návody nalézt i v knižních publikacích věnujících se tomuto tradičnímu umění východní Asie.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20642 (skvela-zabava.cz#10005)


Přidat komentář