Jak vyrobit adventní věnec?

Ani jsme se nenadali a máme tady opět advent. Před začátkem adventu si mnoho lidí vyrábí nebo kupuje adventní věnce. Pokud si chcete svůj adventní věnec také vyrobit sami, poradíme vám, jak na to.

Před tím, než si samotný věnec vyrobíme, bychom si měli povědět, co je to advent a proč se vlastně** adventní věnce** vyrábějí.

Co je to advent a proč jej slavíme?

Advent je křesťanský zvyk, avšak stále častěji ho slaví i nevěřící lidé, podobně, jako se tomu stalo s Vánoci, které rovněž slavíme všichni. Podstatou adventu ovšem není mít pouze adventní věnec a čtyři neděle před vánocemi na něm pálit svíčky.** Význam adventu a adventního věnce** je mnohem hlubší. Adventní věnec je především symbol příchodu. Latinské slovo „adventus“ znamená příchod, v češtině se ale vžila zkrácená verze, tedy advent. A kdo má vlastně přijít? Jedná se o příchod spasitele světa – Ježíše Krista. Mnoho lidí na to zapomíná, ale Vánoce slavíme především proto, že se narodil právě spasitel světa, Ježíš Kristus. Tím, že každoročně slavíme advent, si připomínáme starozákonní proroctví, ve kterých bylo narození Ježíše Krista prorokováno velmi dlouho dopředu. V době adventu si připomínáme nejen tato starozákonní proroctví, ale především oživujeme touhu po příchodu Ježíše jako svého spasitele do svého vlastního života.

Proč vyrábíme adventní věnec?

Věnec byl odnepaměti symbolem vítězství, úcty, důstojnosti a radosti. Vzpomeňte na věnce určené závodníkům (symbol výhry a radosti), kteří je dostávají za vítězství v různých závodech, nebo také na smuteční věnce (zde symbol úcty k zemřelým). Adventní věnec vyrábíme jako symbol vítězství Ježíše Krista, který se již narodil jako spasitel světa, spasitel všech lidí, kteří ho jako spasitele přijali, čímž zvítězil nad satanem. Čím jsme blíže k narození Ježíše (Vánocům), tím více hoří na věnci svící a tím více světla svíce vydávají – svíce na adventním věnci jsou tak symbolem přicházejícího světla, resp. Ježíše Krista, který nám přinesl spasení a světlo do našich srdcí a životů.

Jak vyrobit adventní věnec?

Na výrobu adventního věnce budeme potřebovat chvojí, ideálně takové, které po uschnutí neopadává, například jedle, tuje, tis atp, dále pak slaměný nebo polystyrénový korpus, kovový vázací drátek nebo režný provázek, čtyři svíčky, pomůcky k upevnění svíček na věnec – použít můžeme hřebíky nebo speciální držáčky na svíčky. Dále budeme ještě potřebovat ozdoby, třeba vlašské nebo lískové oříšky, šišky, větvičky s plody šípku, sušená jablka či pomeranče atp. Korpusy a držáčky na svíčky se většinou dají koupit v zahradnictvích nebo květinářstvích. Kromě materiálu nám přijdou vhod i zahradnické nůžky na stříhaní chvojí a kdo chce, může si při upevňování ozdob na věnec pomoci tavící pistolí. Kdo bude používat na vázání chvojí drátek, bude potřebovat i štípací kleště.

Výroba adventního věnce je poměrně jednoduchá. Nejdříve si korpus s vrchní strany obalíme chvojím a budeme ho postupně přivazovat – všechny větvičky by měly mířit stejným směrem, ideálně po směru hodinových ručiček. Jakmile máme korpus obalený, máme největší kus práce za sebou. Nyní rovnoměrně rozmístíme a připevníme svíčky a různé ozdoby a vše je hotovo. Svíčky na věnci pálíme postupně a začínáme čtyři neděle před Vánoci. První neděli (tedy 4 týdny před Vánoci) svítíme jednou svíčkou, druhou neděli před Vánoci dvěmi svíčkami naráz atd. Nezapomínejme však na duchovní význam adventu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20646 (skvela-zabava.cz#10063)


Přidat komentář