Jak upéci perníkovou chaloupku?

Mezi nejtypičtější cukroví českých Vánoc patří tradiční medové perníčky s bílým zdobením. Z perníčků se dají vykrajovat nejrůznější tvary, takže se zde může uplatnit i vaše umělecké cítění.

Z perníčků se dají také stavět i různé stavby – třeba** kostelíky, betlémy nebo vesnické chaloupky**. Před započetím stavby si nejdříve musíme upéct stavební materiál –** perníčky**. Pokud byste si to chtěli vyzkoušet, poradíme vám, jak na to.

Co budeme potřebovat na perníčky?

Na těsto na tradiční medové perníčky budeme potřebovat 500 gramů hladké mouky + 150 gramů hladké mouky na druhý den + mouku na posypání válu, dále 250 gramů moučkového cukru, 100 gramů neztuhlého medu, 50 gramů másla, 100 mililitrů mléka, 4 žloutky, 2 kávové lžičky jedlé sody, 2 kávové lžičky perníkového koření, 1 vejce, 1 lžička kakaa.

Na zdobení perníčků, které budeme provádět až třetí den po upečení, budeme potřebovat 1 vaječný bílek, 140 až 180 gramů moučkového cukru – podle velikosti bílku, 4 kapky octa, sáčky na cukrářské zdobení (lze zakoupit v drogerii).

Jak se dělají perníčky?

Máslo dáme do mléka a začneme pomalu zahřívat, aby se máslo rozpustilo. Pak přidáme do mísy k mléku a máslu žloutky, cukr a med. Vše vyšleháme v hladkou hmotu. Následně do mísy přidáme 500 gramů hladké mouky, koření, sodu a kakao a zaděláme si na těsto. Vzniklé těsto zabalíme do igelitového sáčku nebo do potravinářské fólie. Necháme 24 hodin odležet v kuchyni.

Pokračování v přípravě perníčků

Další den těsto vyndáme ze sáčku a přidáme k němu zbylých 150 gramů hladké mouky. Těsto hněteme tak dlouho, až mouku do těsta zcela zapracujeme. Nyní by těsto mělo být vláčné jako dětská plastelína. Moukou jemně posypeme vál a těsto válečkem vyválíme tak, aby bylo všude stejně tlusté. Ideální tloušťka je mezi 3 až 5 milimetry – záleží na velikosti dílů, které budeme vykrajovat. Nyní z těsta začneme vykrajovat tvary. Budeme potřebovat ostrý nůž. Vykrojíme dva díly, ze kterých složíme sedlovou střechu (každý 11 x 14 cm), dvě štítové zdi (ty budou složené ze štítů střechy a zdi, která je pod nimi, budou to tedy jakoby čtverce s trojúhelníkem nahoře – trojúhelník bude rovnoramenný o délce stěn 10 cm a spodní část bude čtverec o délce stěn také 10 cm – opět potřebujeme dvě štítové zdi) a dva boční díly (každý 10 x 13 cm). V jedné ze štítových nebo bočních zdí si vykrojíme dveře a ve dalších zdech zase malá okénka.

Podložka pod perníkovou chaloupku

Můžeme si vyrobit i podložku pod chaloupku, která by měla mít rozměry okolo 20 x 20 cm. Kdo chce, může si udělat i čtyři malé obdélníčky na komín – dva z nich by měly být stejně dlouhé a na jednom konci zkosené v úhlu asi 45 stupňů, další pak bude kratší poslední zase delší. Dále si můžeme připravit různé malé** postavičky nebo stromečky na ozdobení okolí chaloupky**. Perníčky budeme péct v troubě vyhřáté na 195 stupňů 5 až 15 minut, podle toho, jak jsou perníčky velké a jak je těsto tlusté – menší můžeme vyndat dříve, aby se nespálily. Po upečení necháme perníčky vychladnout a studené je potřeme rozšlehaným vejcem. Následně necháme perníčkům 48 hodin, aby se odležely a nasály trochu vlhkosti.

Jak z perníčků uděláme chaloupku?

Třetí den po upečení perníčků si připravíme bílé zdobení, které nám v případě staveb z perníčků poslouží také jako spojovací materiál jednotlivých dílů. Vaječný bílek překapeme přes jemné sítko, přidáme cukr a 4 kapky octa a vyšleháme ne zcela tuhý sníh, spíše polotekutý. Sníh pak přelijeme do zdobícího sáčku. Nejdříve si nazdobíme všechny díly chaloupky a necháme ztuhnout. Teprve pak začneme stavět. Jako spojovací materiál použijeme právě bílé zdobení. Nejdříve na perníkovou podložku postavíme stěny a necháme ztuhnout. Pak na ně položíme** sedlovou střechu** a zase jí necháme čas na přilepení, poté přidáme i komín. Kdo chce mít zdobení barevné, přibarví si** sníh potravinářským barvivem**.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20650 (skvela-zabava.cz#10073)


Přidat komentář