Iris folding

Víte, co je to iris folding? Pokud víte, jak vypadá závěrka ve foťáku, pak si možná dokážete něco konkrétnějšího představit. Iris folding je výtvarná technika, pomocí níž se vyrábějí obrázky podobné právě závěrce z fotoaparátu.

S pomocí techniky iris folding se dají vyrobit** papírové (ne malované) obrázky s různými motivy**. Tyto obrázky se často používají do ručně dělaných přáníček. Jeden z nejjednodušších motivů vhodných pro začátečníky je tvar vejce. Proto si dnes vyzkoušíme udělat technikou iris folding vajíčko i my.

Co budeme potřebovat pro výrobu vajíčka?

Speciální šablonu vajíčka, která je volně ke stažení na anglických internetových stránkách věnujících se této výtvarné technice, dále budeme potřebovat nůžky, čtvrtku tvrdého papíru, ve které vystřihneme otvor přesně podle tvaru a velikosti vajíčkové šablony, pět papírů pěti různých barev – je možné použít klasické jednobarevné papíry z papírnictví ale třeba i papíry na vánoční dárky. Popřípadě si můžeme barevné papíry sami namalovat.

Postup:

Vytiskneme si speciální** šablonu** pro tvar vajíčko (neboli „oval). Vezmeme 4 papíry různých barev (pátý si prozatím necháme bokem) a z každého papíru si vystřihneme 7 proužků širokých 2 centimetry a dlouhých 8 centimetrů. Všechny proužky si pečlivě podélně přehneme na půl, takže nyní budou stále dlouhé 8 centimetrů ale široké jen 1 centimetr. Pro usnadnění práce si můžeme každý proužek tužkou na jeho konci označit číslem. K první barvě přiřadíme čísla 1, 5, 9, 13, 17, 21, 25. Ke druhé barvě přiřadíme čísla 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26. Ke třetí barvě přiřadíme čísla 3, 7, 11, 15, 19, 23, 27 a konečně ke čtvrté barvě přiřadíme čísla 4, 8, 12, 16, 20, 24 a 28. Když se podíváme na šablonu, kterou jsme si předtím vytiskli, pak uvidíme na šabloně tatáž čísla, která jsme si napsali na konečky barevných proužků. Tyto čísla nám budou nápomocná při pozdější práci.

Čtvrtku s vystřiženým otvorem si položíme na vytištěnou šablonu tak, abychom ve vystřiženém otvoru viděli úplně celou šablonu a na okrajích si lepící páskou čtvrtku přilepíme k šabloně. Díky tomu se nám čtvrtka a šablona nebudou hýbat a bude se nám snadno pracovat. Vezmeme proužek číslo 1 a přiložíme ho tak, aby zakryl celé pole číslo 1. Složená strana proužku by měla směřovat ke středu šablony a otevírající se strana proužku ven. Konečky proužku buď lepidlem nebo lepící páskou přilepíme ke čtvrtce. Pozor! Nikdy proužky nelepíme k šabloně ale jen ke čtvrtce. Stejně tak postupujeme se všemi ostatními proužky. Až budeme mít všechny proužky přilepené, zbude nám uprostřed malý kosočtverec. Nyní vezmeme poslední pátý papír a vystřihneme si z něj kousek, který bude o něco větší, než kosočtverec v šabloně. Vystřižený kousek přilepíme na zbylé prázdné místo, takže nyní jsou již všechna místa v šabloně zakryta barevnými papírky. Čtvrtku odlepíme od šablony a otočíme ji – nyní poprvé uvidíme náš hotový výtvor. Obrázek můžete využít do velikonočního přáníčka nebo si jím na Velikonoce vyzdobit svůj pokoj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20633 (skvela-zabava.cz#9965)


Přidat komentář