Encaustic - malování horkým voskem

Slyšeli jste někdy o výtvarné technice jménem encaustic či encaustika? Většina z vás asi ne. Je ale velmi pravděpodobné, že ze svých dětských let znáte malování voskovými pastelkami – voskovkami. V případě encaustiky se voskovky dají použít také.

Encaustika je** výtvarná technika**, při níž se maluje na papír roztopeným, ba přímo horkým voskem. Ti, kdo encaustiku znají a oblíbili si jí, používají materiál a vybavení vyrobené speciálně pro malování horkým voskem. Pokud si encaustiku chcete vyzkoušet, avšak nechcete utrácet peníze za něco, o čem zatím nevíte, zda vás to bude bavit, představíme vám zjednodušenou formu encaustiky, pro kterou žádné speciální přístroje ani vybavení nepotřebujete.

Zjednodušená encaustika bez speciálního vybavení

Pro zjednodušenou formu encaustiky budeme potřebovat křídový papír (ten papír, který bývá u knih označován jako luxusní – obvykle bývá používán při výrobě encyklopedií, zatímco beletrie se tiskne na obyčejný papír). Pokud máme doma starý nástěnný kalendář, který bývá obvykle také vyrobený z křídového papíru, můžeme zadní nepotištěné strany kalendáře použít na naše „začátečnické pokusy“. Dále budeme potřebovat nenapařovací žehličku a klasické voskové pastelky – „voskovky“. Nezapomeňme ani na hodně papírových ubrousků na utíraní žehličky od vosku. Žehličku si rozehřejeme na nejslabší stupeň. U některých žehliček jsou stupně označeny druhem materiálu – v tom případě si žehličku rozehřejeme na „plastové oblečení“ vyrobené z materiálů jako je polyester. Na rozehřátou plochu naneseme** voskovku**, ta se začne roztékat. Ideální je, pokud se rozteče do pomalu tekoucí „olejovité“ formy. Pokud teče rychle – jako voda – pak už je voskovka roztopená moc a bude se s ní špatně pracovat. Pokud se vám naopak voskovka roztéká pomalu, můžete si žehličku dát i na dvojku – časem zjistíte, jak moc a jak rychle vaše žehlička voskovky roztápí.

Když už je voskovka na žehličce rozpuštěná na ideální „olejovitou“ konzistenci, přejedeme žehličkou přímo po papíru. Vždy, když vosk ze žehličky přeneseme na papír a budeme chtít použít jinou barvu, setřeme předchozí barvu z žehličky opatrně papírovým ubrouskem. Pozor na popálení žehličkou! Můžeme zkoušet různé úhly plochy žehličky vůči ploše papíru. Malovat můžeme i hranou žehličky. Také můžeme zkoušet různé směry tahu žehličkou – rovně, vlnitě, do oblouku, do spirály, točit žehličkou na místě dokola atp. Sytost barvy záleží i na teplotě horkého vosku. Když už jedna vrstva na papíře zaschne, což se děje poměrně rychle, můžeme ji klidně překrýt další vrstvou. Pro vyčištění žehličky přejeďte přes teplou plochu žehličky obyčejnou svíčkou a setřete ubrouskem. Váš první výtvor bude převážně experimentálního rázu – budete zkoušet, co všechno lze na papíře s pomocí voskovek a žehličky vytvořit a zda vás tato technika vůbec zaujme.

Speciální vybavení pro encaustiku

Pokud vás malování horkým voskem začalo bavit a chtěli byste se posunout někam dál, pak bude nutné koupit si speciální vybavení určené pro tuto výtvarnou techniku. Speciální výbavu pro malování horkým voskem snadno seženete v kamenných prodejnách pro výtvarníky nebo v internetových obchodech.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20634 (skvela-zabava.cz#9966)


Přidat komentář