Drhání - makramé

Máte rádi ruční práce a hledáte techniku, kterou jste zatím nevyzkoušeli? V tom případě můžete začít vyrábět pomocí techniky drhání nebo také makramé. Technika je známá už dlouhou dobu a začíná se vracet její obliba.

Drhání (macramé, makramé) je stará textilní technika. České slovo drhat znamená vázat uzlíky. Samotné slovo makramé vzniklo podle arabského typu koberců s třásněmi. Pomocí této techniky si můžete vyrobit různé dekorativní prvky, kabelky, svetříky, vestičky. Fantazii se zde meze nekladou. Historie této techniky sahá až do 13. století a to především do arabských zemí. Tato stará technika vázání uzlíků se v minulosti používala především z účelových důvodů, látka se netřepila. Do Evropy se technika dostává v 14. a 15. století. Makramé si získává velkou oblibu u námořníků, kteří si vázáním uzlíků krátili dlouhý čas na moři.

Materiály potřebné na makramé

Makramé poskytuje velké možnosti v tvorbě. Neexistuje zde pouze jeden materiál k výrobě. Za základní materiály k výrobě makramé se považují kvalitní příze a šňůry. Využít můžete také provazy z** juty, bavlny, hedvábí, konopí, voskové šňůrky nebo kůži**. Používat můžete také bavlnu nebo vlnu. V současnosti právě děti používají k výrobě uzlíků bužírky. Ty jsou k dostání ve spoustě veselých barvách. A tak s vašimi dětmi můžete nalézt společný koníček a trávit spoustu příjemného času při tvorbě makramé. Během výroby makramé můžete také používat korálky, dřívka, semínka atd.

Co můžete vyrobit

Pomocí této techniky uzlíkování můžete vytvořit jak předměty dekorační, tak věci praktické. Tato technika vám dává volný prostor k výrobě šperků nebo módních doplňků. A můžete si být jisti, že nepotkáte nikoho s takto originálním doplňkem. U nás je makramé známe např. jako síťovky, závěsné systémy na květináče a nástěnné dekorace. Pomocí této techniky však můžete vyrobit náramky, kabelky, tašky, peněženky, pásky, závěsy, šperky, vestičky atd. Záleží jen vás.

Co budete k drhání potřebovat

K této výtvarné technice si obstarejte několik základních pomůcek. K drhání budete potřebovat podložku, která může být vyrobena z libovolného materiálu. Materiál by ale měl udržet špendlíky. Materiál by měl být dostatečně silný. Použít můžete např. molitan, polystyrenovou desku, korkovou desku nebo kus starého koberce. Dále budete potřebovat špendlíky. Nejlepší je vybírat špendlíky s velkou hlavičkou, s kterými se pak bude snadněji pracovat. Základní pomůckou jsou samozřejmě vlákna. Tady máte velké možnosti ve výběru. Rozhodnout se můžete pro příze, šňůry, provazy z juty, bavlny, hedvábí nebo konopí. Vlákna mohou být silonová, bavlněná příze nebo vlna. Nejlepší je použít vlákna s hladkým povrchem, která zajistí dobrou rozlišitelnost tvarů a struktur uzlů. Nakonec budete k výrobě makramé také potřebovat nůžky. Když už máte všechny potřebné pomůcky, stačí začít dělat uzlíky. V knihkupectvích naleznete mnoho publikací zabývajících se touto technikou. Také na internetu naleznete návody k výrobě makramé. Chce to šikovnost, trpělivost a fantazii.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20626 (skvela-zabava.cz#9939)


Přidat komentář