Domácí výroba bižuterie

Máte tu zkušenost, že když jste zašli fyzicky nebo virtuálně do prodejny s bižuterií, nenašli jste kousek, který jste hledali? Měli jste jasnou představu, a přestože byla nabídka více než bohatá, tak jste opustili obchod s nepořízenou?

Co jste udělali? Pátrali dál v jiných obchodech, či ustoupili ze svého původního plánu? Nepřemýšleli jste však o tom, že byste si mohli vyrobit sami svůj vlastní šperk?

A kdo ví, pokud by Vás to chytlo a byli jste šikovní, bez ohledu na to, zda jste muž, či žena, tak byste i mohli rozjet vlastní obchod s domácí výrobou šperků na míru. Co Vy na to? Vyrobte si šperk, ať už prsten, náramek, přívěsek, brož, řetízek, sponu na pásek pro radost Vaší či druhých.

Promyšlený návrh šperku

Než se jakýkoli řemeslník pustí do svého díla, potřebuje plán či projekt, podle kterého by se ve své činnosti řídil. Ne jinak by tomu mělo být u výroby šperků, bižuterie. Ať už ta bude probíhat doma „na koleni“, nebo ve šperkařské firmě.

Máte minimálně dvě možnosti. Návrh budoucího vzhledu šperku, co do tvaru, barevnosti a celkového stylu, si můžete přenést na papír. Druhou možností je vzít si veškerý materiál, který budete potřebovat pro výrobu konkrétního šperku a návrh šperku si sestavit přímo před očima tak, jak bude vypadat. Jediný rozdíl bude v tom, že šperk nebude nijak spojen, jedná se jen o nástin, který pak postupně přenesete do reality, respektive možného použití.

Než se pustíte do domácí výroby bižuterie

I když se v lecjaké domácnosti mohou najít rozličné korálky, bavlnky apod., tak nejspíš tento materiál nebude dostačovat pro kompletní výrobu domácí bižuterie. Takže, v prvé řadě je zapotřebí se vybavit potřebným materiálem. Je možné ho zakoupit ve specializovaných prodejnách, ať už kamenných či na internetu.

To, co však ovlivní samotnou kvalitu a vzhled šperku, je nejen vybraný materiál, ale také použitá kombinace barev, Vaše šikovnost, pečlivost a trpělivost a v neposlední řadě také vybraná technika výroby šperku.

Techniky, kterými je možné si vyrobit šperk

Tak, jako je možné pro výrobu šperků vybírat opravdu z bohaté nabídky materiálu, tak to samé platí pro techniky. K oblíbeným technikám patří například navlékání korálků, perel, kamínků na lanka, uzlíčkování, ketlování, šití z korálků (peyot steh).

Navlékání na lanka

Jedna z velmi oblíbených technik je** navlékání na lanka**. Pro tuto techniku budete potřebovat ocelová lanka, která jsou pro navlékání přímo určená. Pro efektní zakončení samotného náhrdelníku, řetízku, ale tak pro oddělení jednotlivých kamínků, perliček aj., aby po lanku neklouzaly, využijete tzv. zamačkávacím rokajlem. Pak již jen budete potřebovat, kromě zmíněných ozdobných kamínků, korálků, perliček, také vhodné zapínání.

Ketlování neboli motané očko

Pro ketlování budete potřebovat Vámi vybraný drát, ploché a kulaté kleště. Drát ohnete za pomoci plochých kleští do pravého úhlu. Tam, kde vznikne ohyb, pak vezměte kulaté kleště a zatočte jimi. Tímto způsobem dojde u drátu ke stočení do tzv. očka. Budete točit tak dlouho, dokud konec drátu bude ještě svírat původní pravý úhel. Očko pak stiskněte plochými kleštěmi. Konec drátu následně vezměte kulatými kleštěmi a tento drát pomalu točte kolem původního drátu. Po třech vzniklých otočkách již jen zbývá uštípnout přebytečný konec drátu.

Kdo říká, že koníček musí být nutně sport. To, že by snad došlo v tzv. domácí tvořivé práci, k jejímu ústupu, rozhodně není nutné řešit. Jen si vezměte, v kolika internetových obchodech, či portálech najdete vlastní rukodělnou tvorbu. A jak velká je po ní poptávka. Šikovnost a pečlivost se stále cení, a tak není divu, že domácí výrobky, a nemusí to být jen bižuterie, má plno příznivců a potenciálních zájemců.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20636 (skvela-zabava.cz#9968)


Přidat komentář