Co je krakelování?

Krakelování je výtvarná technika, při níž se věcem dodává popraskaný, jakoby starý vzhled. Krakelovat se dají různé věci, například květináče, dřevěné truhly, lahve – obecně věci s rovným nebo mírně zaobleným povrchem a ze dřeva, skla nebo pálené hlíny.

My si vyzkoušíme** krakelovat** jednoduchý** dřevěný rámeček**. Pokud si** techniku krakelování** zkoušíte napoprvé, vyberte si pro práci raději rámeček, kterého vám nebude líto, kdyby se práce nepovedla. Přeci jen ne vše se povede hned napoprvé.

Co budeme na krakelování potřebovat?

Dřevěný rámeček, který by měl být vyroben z hladkých rovných lišt (bez prostorového zdobení) a samozřejmě by měl být nenatřený ani nelakovaný,** krakelovací lak**, podkladovou akrylovou barvu - tmavší, vrchní akrylovou barvu - světlejší, velký plochý štětec, menší štětec na případné dodělávky na rámečku, kelímek na vodu na oplachování štětců, lak na závěrečné přelakování (lak na decoupage).

Postup krakelování

Dřevěný rámeček natřeme** podkladovou akrylovou barvou**. Mezi podkladovou a vrchní barvou by měl být výrazný kontrastní rozdíl, aby byly praskliny dobře viditelné. Až nátěr zcela uschne, nalakujeme rámeček krakelovacím lakem. Čím silnější vrstvu krakelovacího laku použijete, tím výraznější budou praskliny. Pokud chceme mít praskliny jen na některých částech rámečku, naneseme** krakelovací lak** právě na ony části rámečku, které chceme mít popraskané. Krakelovací lak nanášíme rovnoměrně a pouze v jednom směru (tzn. že tahy štětcem děláme například pouze doprava). Nyní necháme lak uschnout, což může v závislosti na síle vrstvy laku trvat i několik hodin. Někteří výrobci na svých lacích doporučují natřít lak vrchní akrylovou barvou ještě před úplným zaschnutím laku, jíní doporučují pokračovat v práci teprve po úplném zaschnutí laku. Stejně tak se v tomto bodu liší i návody výtvarníků. Zda je tedy lepší zvolit postup s pouze částečným nebo s úplným zaschnutím laku tak záleží na každém z vás. Můžete si vyzkoušet oba postupy a pak se rozhodnout, který výtvor se vám více líbí. Schnutí laku se nepokoušejte urychlit fénem nebo topením, protože by se na v něm mohly vytvořit bublinky.

Když je krakelovací lak suchý, natřeme rámeček** vrchní akrylovou barvou**. Barva se nám bude lépe nanášet širokým plochým štětcem. Ideální je, když bud štětec tak široký, jako rámeček. Užším štětcem jde natírat také, jen to bude trochu déle trvat. Velice důležité je nanášet barvu opět pouze v jednom směru a další, neméně důležitá věc je to, že každé místo na rámečku můžeme natřít pouze jednou. Praskliny se začínají tvořit poměrně rychle. Kdybychom jedno místo přejeli štětcem dvakrát nebo vícekrát, praskliny bychom si zamalovali a ty by tak vůbec nebyly vidět. Na již jednou natřené místo se nevracejte ani v případě, že jste měli na štětci málo barvy a že vám tak přes vrchní nátěr prosvítá hodně podkladové barvy – tento nedostatek se dá opravit později. Pokud tedy chcete opravovat vrchní barvou nedostatečně natřená místa, použijte k tomu co nejtenčí štěteček. Opět však dávejte pozor na to, aby jste si nezatřeli prasklinky. Když je vrchní barva suchá, rám přelakujte lakem na decoupage. Když lak uschne, dílo je hotovo. Nyní stačí vybrat vhodný obrázek nebo fotografii.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20632 (skvela-zabava.cz#9964)


Přidat komentář