Batikování

Máte doma bílé tričko nebo jiný kousek ze šatníku, který už nenosíte, protože se vám nelíbí? Každé oblečení se časem vytahá. Barevné oblečení ztrácí barvy a bílé, kterému ztráta barev nehrozí, časem zase šedne.

Pokud se i vaše oblíbené bílé oblečení zabarvilo do našedivělých tónů, je nutné je kvůli tomu vyhazovat? Neexistuje nějaký způsob, jak by se dalo oblečení zase obnovit? Svým způsobem existuje. Původně bílé oblečení už sice nebude bílé, zato získáte originální kousek, který na nikom jiném neuvidíte. Představíme vám metodu úpravy starého bílého oblečení, která v Česku zažila svůj boom v 90. letech. V současnosti se na ní jaksi pozapomnělo. Metoda se jmenuje „batikování“.

Co je to batikování?

Batikování je metoda úpravy oblečení, díky níž si můžete své staré bílé tričko nebo jinou část oblečení obarvit nejrůznějšími barvami. Výsledek se nedá dopředu přesně odhadnout a každý vyrobený kus je díky tomu originál. Na druhou stranu ten, kdo se batikování již nějakou dobu věnuje a získal tak určité zkušenosti, dokáže batikovat tak, aby výsledek odpovídal co nejvíce jeho představám.

Co potřebujeme, když chceme batikovat?

Pokud si batikování chcete vyzkoušet, vyberte si raději starší oblečení. Výsledek se vám totiž nemusí pokaždé povést tak, aby se vám líbil. Pokud staré bílé oblečení nemáte a přesto chcete batikování vyzkoušet, zkuste si koupit nějaké bílé oblečení z prodejen levného textilu. Bílá trička bývají občas k mání i za 50 Korun. Batikovat se dají i jiné věci, třeba bílé kalhoty, sukně atd. Batikovat můžete i oblečení jiných barev, než je bílá. Výhodu bílé je však to, že můžete použít jakoukoliv barvu. Zatímco když si pro batikování vyberte barevné oblečení, můžete použít jen ty barvy, které jsou tmavší, než je barva oblečení. Dále budeme samozřejmě potřebovat barvy. Barvy na batikování si můžete zakoupit buď v drogerii, nebo můžete navštívit i výtvarné potřeby, kde budou mít pravděpodobně i širší výběr a budou vám schopni lépe poradit. A nakonec si připravte obvazy nebo obinadla, popřípadě provázky, velký hrnec, vařečku nebo klacík na míchání a zdroj tepla – sporák nebo klidně venkovní oheň.

Jaké materiály se dají batikovat?

To, že potřebujeme oblečení, už víme. Jenže z jakého materiálu má to oblečení být? Na barvách na batikování by mělo být uvedeno, na jaký materiál je barva použitelná. V zásadě platí, že batikovat se dají všechny přírodní látky kromě vlny, čili batikovat můžeme bavlnu, viskózu, len a hedvábí, Pokud máme tkaniny smíšené, neměl by podíl umělého materiálu na složení látky překročit 50 %.

Postup batikování

Pokud nechceme, aby se celé oblečení obarvilo do jedné stejnoměrné barvy, ale chceme vytvořit různé vzory, pak musíme vzít kupříkladu tričko, malou část trička zmuchlat a v tom místě ho obvázat obinadlem. V tom místě se k látce barva nedostane a místo tak zůstane bílé. To samé můžeme udělat na více místech trička. V hrnci si zahřejeme vodu a s barvou dále nakládáme tak, jak je napsáno** v návodu či na obalu barvy**. Tričko vložíme do hrnce a necháme ho barvit opět tak dlouho, jak to určuje návod na barvě. Až uplyne čas barvení a vychladne horká voda, tričko vyndáme, uvolníme obinadla a můžeme si prohlédnout náš výtvor.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20625 (skvela-zabava.cz#9938)


Přidat komentář