Saka a blejzry

Blejzr i sako se staly stálicemi v dámském šatníku zcela oprávněně. My vysvětlíme proč, jak se dají nosit, které barvy a materiály upřednostnit a pohlédneme i do minulosti. Čtěte dále.

Sako

Základní prvek elegantní módy, vhodný pro všechny příležitosti, přesně takové je sako. Výborně vypadá do kanceláře, na společenské příležitosti a stejně tak dobře doplní ležérní styl. Pro významnější události zvolte raději sako v klasickém střihu z kvalitního materiálu. V módě všedních dní v poslední době sklízí největší úspěchy různě vypasovaná sáčka a především** sako ve vojenském stylu**. Má spousty variant a možnosti využití. A ač se to nezdá, jde kombinovat s džínsy stejně dobře jako s holčičími sukýnkami.

Blejzr

Spousta lidí je zamění se sakem, není divu. Avšak všechny** módy** znalé ženy vědí, že to jsou** jednořadá saka delšího střihu**. Kromě toho se vyznačují přišitými kapsami, z čehož kapsa náprsní může mít přišitý i klubový odznáček. Velmi dominantním prvkem jsou na blejzru také knoflíky, které jsou často metalické (ve zlaté nebo stříbrné barvě), dokonce i se zdobením v podobě vyražených reliéfů. Protože blejzr působí mnohem ležérněji než sako, má všestrannější použití a lze kombinovat s různými kousky oblečení, s elegantními halenkami stejně jako veselými tričky v pestrých barvách. Koneckonců i samotný blejzr může být barevný, čím výraznější jeho barva bude, tím lépe a více trendy bude váš outfit působit. Jednoznačným vítězem v barvách je námořnická modř, takže rozhodně nic nezkazíte lookem námořnice. Odvážnější nic nezkazí ani vzorem kára nebo pruhy. Kromě podobných extravagancí je tu i něco pro všechny ženy, které radši vypadají víc žensky: blejzr s kaskádou. Ty, které nerady vystavují na obdiv svoje křivky, můžou zvolit tzv. oversized blejzr, které vypadají jako by o číslo větší.

Historie blejzru

Samotný vznik blejzru si zaslouží vlastní kapitolku. Zcela původně se jeho střih vyvinul na základě různých školních institucí a spolků. Existuje ovšem také historka z dávnější historie, z 19. století, kdy na lodi Blazer zřídil kapitán své posádce stejnokroje v podobě tmavě modrých sak se zlatými knoflíky. Jiná verze příběhu se zase vypráví ve Francii. Tam se proslýchá, že slovo blejzr vzniklo z francouzského slova blason, v překladu erbovní štít. To by potvrzovalo výskyt klubových odznaků i erbů na mnoha blejzrech po celém světě. Poslední možnou variantou, jak údajně blejzr ke svému názvu přišel, byl jistý závod ve veslování. Na něm se studenti z cambridgské univerzity představili v sacích nachové barvy, a protože blaze v angličtině znamená plamen, bylo jasno.

Materiály

U blejzru se, co se volby materiálu týče, moc meze nekladou. Saka bývají nejčastěji z vlny a jejich směsí, výjimečně z bavlny (kvůli mačkavosti materiálu) a mohou být i z různých umělých materiálů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20612 (skvela-zabava.cz#10051)


Přidat komentář