Pánské peněženky - výběr a druhy

Peněženka slouží jako jedna z nejdůležitějších módních záležitostí mužů. Je to doplněk, bez kterého se neobejdeme. Vždyť kam bychom schovali naše vydělané penízky, naše doklady či platební a různé jiné karty?

Také muži by v dnešní moderní době měli dbát na vzhled, na své doplňky, kterým rozhodně peněženka vévodí. Mnoho z nich bohužel i dnes má peníze různě po kapsách, kdy může dojít lehce k jejich ztrátě, či k nechtěnému vyprání. Také se stává, že nejeden muž platí svou útratou z peněženky, která pamatuje rok minulého století, je špinavá, otrhaná. Rozhodně tím hází špatný stín na svou** image.**

Dnešní výběr pánských peněženek je četný. Od obyčejných šrajtoflí, které se nosí v zadní kapse kalhot zvané dolarovka, až po luxusní peněženky, které jsou ozdobou každého muže.  Pánské peněženky se dělí podle praktičnosti, materiálu, vkusu. Z hlediska praktičnosti jde o peněženky, které slouží k nošení výlučně peněz papírových, ale jsou i peněženky, kde se dá uschovat velká suma peněz, včetně drobných mincí, ale také všechny potřebné karty a dokumenty, jako je občanský či řidičský průkaz. Některé pánské peněženky mají také místečko s folií, kde lze schovat fotografii dětí, přítelkyně, manželky, ale i čtyřlístek pro štěstí.

Pro zajímavost uvádíme příklad ze Švédska, kde dle tvrzení psychologů, peněženka, která má v obsahu fotku malého dítěte, se k majiteli vrací častěji. Místní univerzita dělala výzkum, kde do peněženek dali fotografie dětí, rodiny, domácího mazlíčka a staršího páru. Také umístili do obsahu peněženky informace o dárcovství krve či o různém charitativním skutku majitele. Při 240 ukradených či záměrně ztracených peněženek se právě nejvíce vrátili ty peněženky, které obsahovali fotografii malého dítěte, ve druhém případě peněženky s fotkou pejska či kočičky.

Statistika nákupu peněženek uvádí, že průměrná česká žena si novou peněženku koupí jednou za 3,5 roku. Muži jsou na tom o poznání hůř, tedy mění svou peněženku jednou za 5 let. A přitom jde o věc, kterou používáme denně mnohokrát, ale málo z nás jí věnuje patřičnou pozornost. Zatímco o mobily se pečlivě staráme, obměňujeme je, peněženkám takovou péči nevěnujeme. Mnohdy ani nevíme, kde jsme jí položili. Peněženky jsou vyrobené z materiálu, který by si zasloužil také nějakou tu péči, jako je umytí a vyprání peněženky, či ošetření speciálními krémy a oleji na čištění kožených věcí.

Každý z nás preferuje jiný druh peněženky, někomu vyhovuje menší peněženka na suchý zip, někteří upřednostňují bytelnější kožené peněženky. Pro chvíle oddechu a sportu zase vyhledáváme peněženky sportovního typu. Na trhu jsou také pánské peněženky, které velmi často nemají kapsičku na drobné mince. Tyto peněženky jsou určené pro zákazníky, kteří k zaplacení využívají převážně platbu platební či kreditní kartou.

Druhy materiálu peněženek

Druhy jsou:

Látkové peněženky

Jde o nejlevnější investici při nákupu nové peněženky. Jsou vyrobeny z pevnějších látek, rifloviny. Prodávajíc se v různých barvách a tvarech. Tyto peněženky je možné očistit mokrým hadříkem, ale mohou se i jemně vyprat v mýdlové vodě. Však se také lehce ušpiní ne jen od bankovek a mincí, ale i venkovní strana od častého používání.

Kožené peněženky

Klasikou mezi pánskými peněženkami je kožená peněženka. Peněženky, vyrobené z různorodých kůží, mají delší životnost, jsou odolnější než látkové peněženky, snadněji se se udržují v originálním stavu.  Kůže se barví, můžeme získat peněženku všelijakých odstínů. Produkují se v rozmanitý barvách a odstínech, ale mezi našimi muži převládají odstíny hnědé a černé peněženky.

Nejčastěji se kožené peněženky vyrábějí z vepřovice, ale dnes už na trhu najdeme různé speciality, jako je peněženka z pštrosí kůže, krokodýlí kůže. Kožená peněženka z různých exotických kůží představuje luxusnější zboží. Běžná kožená peněženka z vepřovice, která není žádným luxusem stojí běžně okolo 500-1000 Kč. Luxusnější peněženka z pštrosí kůže, kterou můžete koupit ve specializovaných prodejnách, ale i přímo ve pštrosích farmách, Vás přijde na investice v řádu 2000-3000 Kč. Pokud si ale potrpíte na značkových věcech, nakupte peněženku z kolekcí známých firem (Prada, Dior, Gucci), takové peněženky Vás ovšem vyjdou na desetitisíce. Mezi nejluxusnější peněženky dnešní doby patří peněženky vyrobené z krokodýlí kůže, které se do naší země dováží. Dovoz musí podléhat povolení ministerstva životního prostředí a je pod dohledem české inspekce životního prostředí. Cena těchto peněženek se pohybuje v řádu od 10.000 Kč až po 60.000,- Kč.

A pokud máte peněženku z kůže, je potřeba o ní řádně pečovat. Můžete ji rovněž otřít vlhkým hadrem anebo speciálním přípravkem na čištění kožených věcí, který koupíte v každé drogerii či v obchodě s koženými oděvy.

Peněženka jako dárek

Víte o tom, že Vás manžel či přítel mají již starou oprýskanou peněženku? Anebo Váš kolega v práci slaví narozeniny a vy nevíte jaký dárek koupit? Peněženka je výborný tip také jako vánoční dárek. Udělá každému chlapovi radost. Nákupem nové peněženky rozhodně nic nezkazíte, ještě když do ní přidáte třeba nějakou tu bankovku pro radost, stačí pro štěstí třeba 1 dolar či 1 euro, vtipné a mnohdy štědré je koupit los. Jakou radost udělá při výhře, si jistě dovedete představit.

Obsah pánské peněženky

Pánská peněženka střední velikosti vyrobena z přírodní kůže má přehledné vnitřní členění, díky kterému máme přehledně uložené ne jen bankovky a mince, ale také osobní doklady – řidičský průkaz, občanský průkaz, a platební a různé slevové karty či vizitky. Tyto peněženky jsou kvalitně zpracované, a okraje peněženky jsou prošité, aby nedocházelo k třepení kůže. Uzavírání mincí bývá obvykle na patentku, anebo u peněženek v lepší kvalitě je mincovník uzavíratelný zipem.  Peněženka obsahuje jednu až dvě přihrádky na bankovky, a část, která je rozdělena na mnoho přihrádek pro karty a vizitky, a přihrádek pro doklady. Častou součástí je i místečko s folií pro uschování fotografie.

Dokladovka

Jde o produkt, který slouží k uschování osobních dokladů. Mnoho z nás nosí své osobní doklady odděleně od peněženky, a to z důvodu možné ztráty  či krádeže peněženky. Dokladovka bývá vyrobená obdobně jako peněženky z různých materiálů, různých kvalit. Existuje také varianta cestovní dokladovky, která se pověsí kolem krku a schová se pod tričko či svetr, tím máme své doklady a peníze stále bezpečně po ruce.

Ledvinka

Tento typ úschovy peněz a osobních dokladů je výborný na cesty. Na trhu nalezneme ledvinky na zavěšení na krk, ledvinky přes rameno a ledvinky na pas. Většinou jsou rozdělené na dvě a více přihrádek, pro přehlednější rozdělení dokladů. Zapínají se na zip, častým doplňkem je přihrádka na mobilní telefon. Vyrobené jsou také z pevnějších látek, rifloviny, koženkové nebo kožené. Mnohdy tvoří dokonalý módní doplněk.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20574 (skvela-zabava.cz#9866)


Přidat komentář