Overaly - jak je nosit

Overal neboli kombinéza. Kdysi oděv výhradně pro pracovní účely. A také oděv, který byl pro svou praktičnost senzací pro armádu - neboť právě overaly aneb kombinézy byly IN hlavně v oblacích. A dnes? Overaly jsou módním hitem.

Historie overalů

Podobně jako například dnes tolik oblíbené džínové kalhoty, tak i overal patří mezi ten druh oblečení, které bylo původně vyrobeno výhradně pro účely pracovní. Proto je historie overalů poměrně dlouhá. Navíc je spojovaná právě s prací, ale v žádném případě ne s módním světem.

Pojmenování oděvu - název overal - pochází z anglického slova overall, což je kombinéza. Stručně lze overal popsat takto - jednodílné oblečení, spojené  kabátovou a kalhotovou části v pase v jeden díl, většinou střižené už vcelku. Uzavíratelný je nejčastěji zipem, který prochází středem předního dílu, může být zdoben i kapucí.

Například v Americe byly overaly specifickým pracovním oděvem. A to hlavně oděvem farmářů, konstruktérů, továrníků a pracovníků na stavbách, i na železničních dráhách. V případě již zmiňované armády, tady overaly patřily k výstroji letců, později také vesmírných pilotů. Oblíbený byl nejen pro svou** jednoduchost** (jeden kus látky, do kterého se rychle a lehce navléknete a jdete), ale i pro ochranu před zimou i sluncem. Navíc i materiál, ze kterých se tyto pracovní oděvy šily, byl odolný. Tak vydržel nejen vlivy počasí, ale i občasné nehody. Barvy byly spíše tmavé, podle toho, pro jakou skupinu byly určeny. Obecně vzato, overaly jsou v historii spojeny pouze s mužským pohlavím. Vlastně se dá říct, že jejich obliba u žen vznikla poměrně nedávno.

Overal - jeden kus módního oblečení

V různých barevných variantách a vzorech se poprvé overaly začaly vyrábět V 60. letech 20. století, to se konečně staly oblíbené i u žen. Později, v druhé polovině 70. let, se staly jedním ze symbolů právě americké kultury. Největší popularitu získaly v Kalifornii. A tak se postupně začaly overaly šířit do dalších zemí, kde je přední módní návrháři vylepšily až k dnešní dokonalosti. Stejně tak, jak se měnily módní trendy, tak se podle nich měnily materiály, barvy a střihy tohoto stále oblíbenějšího oblečení. V polovině 90. let se staly například velice oblíbené overaly s krátkými nohavicemi, určené zejména pro jarní a letní teplé dny. Samozřejmě se také přizpůsobily, aby se daly nosit i v chladnějších měsících roku. V zimě se staly oblíbeným sportovním oblečením pro vyznavače zimních sportů, bez rozdílu věku i pohlaví. A i dodnes je ještě mnoho takových, co by overal na lyže nevyměnili za nic na světě.

Overal na sto ženských způsobů

Dnešní módní trendy nabízí ženám velice rozmanité outfity s kombinézou. Proto milovnicím nových  módních trendů nestojí v cestě nic k tomu, aby tyto možnosti objevovaly v široké a pestré škále - od typu overalu mužského střihu, až po střih velice rafinovaný a čistě ženský a sexy střih. Módní návrháři na celém světě dokážou uspokojit téměř každou ženu, u které patří overal mezi oblíbené oblečení. Ženy si tak mohou vybrat overaly téměř na každou příležitost. Střihy mohou být extravagantní, dlouhé, krátké, úzké nebo široké. Mohou si vybrat od elegance sportovní až po večerní společenské modely. Oblíbený je opět styl safari v tónech neutrálních, se širokým páskem, ozdobnými zipy nebo knoflíky. Hodně oblíbený u mladých dívek je také styl s vojenskými prvky. Různorodost lze nalézt i v délce nohavic - overaly jako šortky, nebo sedmiosminové délky, dlouhé a velmi úzké "cigarety" s ohrnutou manžetou, ale i široké až zvonové. Stejně tak lze vybrat i modely, které mají horní díl bez rukávů, či amazonský střih na jedno rameno, rukávy dlouhé či minirukávky. Výběr opravdu velmi široký, pestrý a rozmanitý - a na všechny možné příležitosti.

Samozřejmě nemohu zapomenout ani na overaly, určené spíše na chvíle plné erotiky. Na internetu lze nalézt mnoho obchodů, které nabízejí krásné a sexy spodní prádlo pro ženy, kde kromě podprsenek, kalhotek, korzetů a dalších doplňků, naleznete i krajkové sexy overaly. O tom, že právě tyto jsou v oblibě i u mužů, netřeba pochybovat.

Stylové miminko

Přesně tak. Overal, dříve výhradně mužská záležitost, se stala důležitou součástí módního ženského světa, ale nezůstala pouze v něm. Díky návrhářům, se stala totiž oblíbenou součástí i těch nejmenších. I když - spíše jejich maminek, babiček, tetiček a dalších žen v jejich blízkém okolí. Overaly prostě patří již také do maličkých šatníčků dětí. A od jejich narození.

Také zde je velice široká nabídka druhů overalů, i zde můžete pořídit krásné oblečení. Pro kluky i pro holčičky, od nejmenších velikostí, různých střihů a pestrých barev, materiálů -  a samozřejmě na každé roční období. Pro oblékání našich nejmenších je overal součástí nabídky většiny kamenných obchodů s dětským oblečením, stejně tak jako obchodů, butiků či e-shopů na internetu. Overaly jsou prostě** módním hitem** opravdu pro všechny.

Overal opravdu pro každého

Současnost je evidentně** overalům** nakloněna. Snad možná ani nikdy nenastane doba, kdy overaly a kombinézy nadobro zmizí z našich šatníků. Koneckonců -  s módou je to vždy takové. Neustále se vrací módní trendy, více či méně pozměněné.

Nakonec bych ještě ráda doplnila - overaly nejsou pouze módním hitem ve světě lidí. Overal můžete pořídit i svým domácím mazlíčkům. Ano, i psi nebo kočky mají dnes své obchody, kde jim kromě výživy a potřeb k jejich chovu, můžete pořídit slušivý a módní overal, ať jen tak na parádu nebo jako ochranu před zimou či sluncem. Overaly jsou dnes IN i pro velká psí plemena, nejen pro ta maličká a věčně rozklepaná. Overaly prostě určitě patří mezi nejznámější, neslavnější a snad i nejstálejší módní součástí našich šatníků, i šatníků našich domácích mazlíčků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20595 (skvela-zabava.cz#9975)


Přidat komentář