Oblečení-online

Moderní svět poskytuje lidem stále více a více komfortu. Od různých katalogů, přes které se objednávalo oblečení na dobírku, se dnes rozmáhá především nakupování oblečení na Internetu. Právě tímto fenoménem se zaobírá tento článek.

Kde nakupovat

V zásadě se dá nakupování jakéhokoliv zboží online rozdělit na dvě velké kategorie – nakupování v e-shopech a** nakupování prostřednictvím kontaktu dvou lidí po Internetu**. Určitý mezistupeň mezi těmito dvěma oblastmi pak představují aukční servery. Každá z těchto velkých kategorií, které je dále možné dělit, má svá vlastní specifika.

E-shopy

E-shopy jsou internetové stránky, jejichž prostřednictvím společnost prodává nové zboží za komerčními účely. Ceny jsou tedy obvykle o něco málo vyšší než ve zbylých dvou kategoriích, ale to je především proto, že se jedná o zboží nové. V zbylých dvou případech se obvykle prodává zboží minimálně rozbalené. Výhodou e-shopů je obvykle širší nabídka zboží a také o poznání větší jistota poctivosti a bezpečnosti transakce. Nakupování na e-shopech tedy představuje asi nejbezpečnější způsob nakupování na Internetu. Dá se také počítat s o něco nižší cenou než v kamenných obchodech.

Eshop TopSilonky.cz

Navštivte eshop TopSilonky.cz a vyberte si nejlepší dámské punčochy.

Vlastní komunikace

Na různých diskusních fórech se mohou** dvě osoby domluvit na prodeji daného kusu oblečení a jeho ceně.** To znamená, že je možné pořídit oblečení o něco levněji a také je tímto způsobem možno získat oblečení použité. S tím je ale spojeno riziko. Není jisté, zda opravdu druhá strana poskytne slíbené oblečení a zda je opravdu v takové stavu, jak je popisováno. Také řešení otázek platby se v těchto případech komplikuje – o tom více níže.

Aukční servery

Aukční servery jsou kombinací aspektů dvou předchozích skupin. Soukromé osoby zde nabízí své zboží a zpravidla umožňují o něj usilovat v dražbě, nebo ho rovnou odkoupit za stanovenou cenu (která je logicky konečnou cenou dražby – ceny tedy u těchto dražeb nemohou vyskočit do neomezených výšek). Bezpečnost transakce je vyšší, protože se do určité míry a za určitých okolností (které se liší server od serveru) za ní zaručuje** aukční server.** Navíc jsou také v podmínkách aukčního serveru kladeny vyšší požadavky na prezentaci zboží a tím pádem lze u oblečení najít fotografie ve vysokém rozlišení z obou stran oděvu a případně i fotografie štítků a podobně. Navíc je zde možné si přečíst zkušenosti dalších lidí, kteří s daným prodávajícím provedli transakci a tím pádem vědět, do čeho jdete.

Placení

Placení je velkou kapitolou nákupů po internetu. Způsob jeho realizace se liší podle toho, kde nakupujete. Na e-shopech je typicky vyžadováno placení předem. Některé e-shopy umožňují také zaslání na dobírku, ale obchodů, které jsou ochotny odesílat své zboží bez jakékoliv záruky, ubývá. Zvláště u zahraničních e-shopů nelze s touto možností příliš počítat. Platí se tedy předem přes kreditní kartu nebo prostřednictvím internetových platebních systémů (zřídíte si účet u daného poskytovatele a na ten si pošlete peníze).** Placení po Internetu** je ve většině případů bezpečné a vaše údaje by neměly být nijak zneužity. Nedoporučuji ale využívat této možnosti když jste připojeni na veřejnou síť (například v internetové kavárně, na hotelu apod.). V případě prodeje po dohodě na Internetu nebo koupi přes aukční server je obvykle způsobem platby dobírka nebo osobní předání a platba na místě. Výhodou osobního setkání je fakt, že je vám objednané oblečení předáno přímo do ruky a můžete ho před očima prodávajícího zkontrolovat.

Specifika kupování oblečení

Asi základní otázka každé osoby, která si kupuje oblečení je, zda bude správná velikost. Toto není z Internetu logicky možné posoudit. Velikosti jsou u nabízeného oblečení vždy uváděny, ale všichni víme, jak se to s velikostmi má – mají informativní hodnotu, ale negarantují, že nám oblečení opravdu padne. Toto je možné řešit několika způsoby. Asi první možností je zkusit oblečení najít v nějakém obchodě nedaleko od vašeho bydliště, tam si ho vyzkoušet a poté si zvolenou velikost objednat po Internetu. Tím ale poněkud odpadá výhoda nakupování Internetu – váš větší komfort. Proto je zde ještě jedna možnost – odhadnout správnou velikost a koupit ji. Každý správní e-shop by totiž měl nabízet možnost zboží do určité lhůty vrátit. Při nákupu po Internetu máte lhůtu 14 dní (od dodání, nikoliv od objednání!) na vrácení zboží bez udání důvodu. Toto však neplatí ve všech zemích a je proto dobré si vždy na Internetových stránkách prodejce zjistit co nejvíce informací, které se vám poté mohou hodit. Za použití uvedeného mechanismu je možné zboží také reklamovat, pokud není ve stavu, který by odpovídal popsanému.

Dalším specifikem** nákupu oblečení po Internetu** je pak otázka jeho vzhledu. Obrázky na různých internetových stránkách nemusí vždy vypovídat dostatečně o vzhledu daného kusu oblečení. Je proto rozhodně dobrým nápadem si prohlédnout daný kus oděvu na co nejvíce stránkách a porovnat. Samozřejmě je opět možností i prohlédnutí na vlastní oči v kamenném obchodě.

Oblečení, o které se v případě nákupu po Internetu jedná,** není vždy jen nové**. V případě soukromého prodeje nebo internetových aukcí je možné se za dobré peníze dostat i k oblečení použitému. Toto použití lze pak rozdělit na použití krátkodobé (např. šaty na jeden večer) a na použití dlouhodobé. Nákup oblečení používaného dlouhodobě není příliš dobrým nápadem a je rozhodně správné se zeptat, v jakém stavu použité oblečení je a jak dlouho bylo přibližně nošeno. Jinak můžete skončit s roztahaným přepraným trikem, prodávaným za cenu podobnou novému. Nakonec je také možnost dostat se k oblečení nepoužitému, ale rozbalenému a například jednou vyzkoušenému (podobné krátkodobému použití). Tady se jedná zejména o nevhodné narozeninové nebo vánoční dárky a dále pak samozřejmě o oblečení, které prodejci nepasovalo. Jeho stav je však takřka identický se stavem nového kusu a proto se může jednat o velmi dobrou koupi.

Shrnutí

Nakupování oblečení po Internetu tedy má své nevýhody jako například nemožnost oblečení vyzkoušet, které ale vyrovnává svými výhodami, které představuje především možnost vyhnout se obvykle narvaným obchodním centrům, něco ušetřit na ceně a popřípadě i možnost koupit použité oblečení, nebo oblečení rozbalené ale nepoužité. Navíc celou transakci (kromě osobního předání) můžete provádět z tepla domova, což je taktéž zpříjemněním. V ostatních aspektech je nákup po online stejný jako nákup v kamenném obchodě. Rozvahu a opatrnost musí člověk zachovávat v obou případech. Najít kvalitní e-shop nebo aukční server jistě není problém – stačí chvíli hledat na Internetu a vypadnou vám desítky, možná stovky, výsledků. Nezbývá tedy nic jiného, než najít svůj oblíbený internetový obchod s oblečením a začít nakupovat, tak jako to dnes již dělají desítky tisíc lidí v celé ČR.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20572 (skvela-zabava.cz#9840)


Přidat komentář