Silvestr 2011 tradičně i netradičně

Mnozí z nás si berou mezi Vánoci a Novým rokem dovolenou. Silvestr je jejím ukončením, proto máme možnost příchod Nového roku důstojně oslavit. Jedni jej tráví doma, druzí vyrážejí do společnosti za zábavou.

Nový rok

Začátek nového roku je pro nás významným dnem. Jeho předvečer mnozí z nás tráví různými oslavami. Protože pojem zábava si každý může představit jinak, podívejme se, jaké jsou možnosti na příjemné strávení Silvestra.

Silvestrovské programy v restauracích

Jednou z variant silvestrovské zábavy je uvítání nového roku ve společnosti. Tady můžeme volit z podniků se zvláštním silvestrovským programem nebo bez něj. V prvním případě je za záhodno si obstarat vstupenky s předstihem, protože hlavně ty do lepších míst bývají rychle vyprodány. Restaurace a kluby pořádají v tento den kabaretní a hudební programy. S těmi se můžeme seznámit na internetu, v městských zpravodajích nebo na plakátech. Podobně jako náplň silvestrovské zábavy se různí i ceny za tento sváteční večer. Ty většinou zahrnují i přípitek a skromnější či honosnější občerstvení. Výjimkou nebývají ani** neomezené konzumace jídel a nápojů**.

Restaurace na Silvestra

Pokud se dobře bavíme i bez organizované zábavy a přesto nechceme zůstat na Silvestra doma, můžeme vyrazit do některé restaurace bez programu. Mějme však na paměti, že některá restaurační zařízení, neorganizující silvestrovskou zábavu, bývají poslední den roku večer zavřená. Mnohde bývá také možnost pronajmout si salónek a tak oslavit Silvestra pouze ve společnosti nám blízkých osob.

Oslavy Nového roku v centrech měst

Na mnoha místech jsou připraveny oslavy přímo na veřejných prostranstvích většinou v centrech měst. Ty se někde omezují jen na silvestrovský ohňostroj, jinde se může jednat o celovečerní komponovaný program různých druhů zábavy.

Silvestr u známých

Na silvestrovské oslavy mnozí vyrazí ke známým či si pozvou své kamarády. Takový komornější Silvestr je dobrou příležitostí pro popovídání si s blízkými osobami, zvláště pokud nám na ně během roku nezbývá mnoho času.

Televizní silvestrovská zábava

Pokud zůstaneme doma s rodinou, můžeme využít také televizní zábavu. Vždyť silvestrovské pořady mají své kouzlo a tolik zajímavých scének, písniček a vyprávění v takovém rozsahu stěží jindy najdeme v programové nabídce českých televizí během celého roku.

Silvestr na horách

Silvestr je vhodnou dobou pro zimní dovolenou. Vyrazit na hory poslední den roku má rozhodně své kouzlo. O tom dobře ví cestovní kanceláře, které nabízejí pobyty v České republice i v zahraničí. Pokud příliš neholdujeme organizované turistice, stačí si vybrat z nabídky hotelů nebo penziónů. A odcestovat individuálně.

Silvestr u moře

Mnozí z nás raději** vyráží v zimě za teplem**. Ve většině mimoevropských turistických center jsou Vánoce a Silvestr hlavní turistickou sezónou. K výběru máme severoafrická letoviska, ve kterých můžeme pobyt u moře skloubit s poznáváním památek. Zima je vhodnějším obdobím zejména pro fakultativní zájezdy, protože v létě pro vysoké teploty je cestování v této oblasti dost nepříjemné. Oblíbená oblast jihovýchodní Asie má právě na přelomu roku nejvhodnější klimatické podmínky pro cestování. Pokud Vánoce jsou vnímány jako křesťanské svátky a v oblastech s populací jiného vyznání se neslaví vůbec nebo jen omezeně, tak Nový rok je slaven po celém světě i když mnohdy v různých termínech.

Netradiční Silvestry

Poslední den roku lze strávit i netradičně. Natrefit lze na silvestrovské promítání filmů, turistické pochody nebo hodování na kozí farmě. Tam si můžete netradičně na Nový rok připít čerstvým kozím mlékem a ochutnat pestrou nabídku sýrů. Setkat se můžeme i se silvestrovským letem horkovzdušným balónem nebo novoročním plaváním.

Silvestrovská tabule

Silvestr je spolu s Vánocemi období, které je spojeno s větší konzumací potravin. Silvestrovská tabule většinou obsahuje různé lahůdky, které jsou však lehčího charakteru. Sváteční tabuli nám tvoří různé chlebíčky, jednohubky, obložené mísy. Milovníci sladkého můžou tyto pokrmy ještě doplnit o cukroví nebo zákusky. Poslední den roku je rovněž proslulý zvýšenou konzumací alkoholu. Tradiční šampaňské se mísí s jinými druhy vín i tvrdým alkoholem. Neměli bychom však zapomenout ani na nealkoholické nápoje.

Nový rok

Jestliže Silvestr je dnem plný veselí a různých oslav, pak Nový rok je čas rodinných setkání. Většinou kolem poledne navštěvujeme příbuzné s novoročními přáními. V souladu s příslovím „Jak na Nový rok, tak po celý rok“ se snažíme, aby tento den byl plný pohody.

Oslavy Nového roku jinde v Evropě

Nový rok se ale neslaví všude ve světě ve stejnou dobu. Ve východních ortodoxních církvích dochází k jeho posunu na 14. leden díky používání Juliánského kalendáře. Ten je například v Rusku církevním svátkem a nazýván Starým novým rokem, kdežto oslavy podle gregoriánského kalendáře jsou spíše civilní záležitosti spojenou s předáváním dárků. To to do jisté míry ovlivnilo více než šest desetiletí komunistické vlády v zemi. Ortodoxní církve v Bulharsku a Rumunsku přesunuli Nový rok z 14. na 1. ledna.

Oslavy Nového roku mimo Evropu

Lunární nový rok se slaví v** Číně** a je označován za svátek jara. Ten připadá na nov prvního lunárního měsíce. Ta může být v časovém rozmezí od 21. ledna do 21. února. Oslavy čínského Nového roku trvají 15 dní a jsou zakončeny Svátkem lampiónů.  Každý rok je připisován jednomu z 12 zvířat. Během těchto oslav si lidé předávají dárky v červených obálkách. Podobná tradice je i ve Vietnamu a zemích s početnou čínskou diasporou jako jsou například Singapur a Malajsie. Nový rok (persky Nowruz – „nový den“) v Íránu, Afghánistánu a střední Asii připadá na den jarní rovnodennosti – 21. březen. Jeho oslavy mají kořeny ve středověkém Íránu, v zoroastriánských tradicích. Protože Perská říše zahrnovala velkou část střední Asie, setkáváme se s oslavami Nového roku v této době také mimo dnešní Írán. Židé mají své novoroční oslavy Rosh Hashanah na podzim. Jejich datum se odvíjí od hebrejského kalendáře, podle kterého připadají na první dna dny sedmého měsíce Tishrai. Muslimský nový rok je rovněž pohyblivým svátkem. Protože muslimský kalendář má oproti gregoriánskému o 11 dní méně, jeho začátek je o tuto dobu každým rokem posunut a tak začíná dříve.

Historie novoročních oslav

Ani však v západních civilizacích nebyl příchod Nového roku spojen s datem 1. ledna. Původně se totiž Nový rok slavil 15. března. Až teprve roku 45 před naším letopočtem Julius Caesar zavedl juliánský kalendář s 1. lednem jako začátkem nového roku. Toto datum bylo později přeneseno do dnes námi používaného gregoriánského kalendáře roku 1582 papežem Řehořem XIII.

Závěr

Ať už vnímáme Nový rok jakkoliv, určitě to nebude pro nás všední den, ale záležitost více či méně sváteční. Pro věřící je to polovina Vánoc, které slaví od Štědrého dne do Tří králů. Pro ostatní je to časový předěl, doba hodnocení uplynulého období a předsevzetí do budoucna. Většina z nás se snaží dívat do budoucna s optimismem a očekáváním. Mějme naději, že nový rok 2012 bude pro nás a naše blízké lepším než ten právě končící a přinese nám jen hezké dny a zároveň nám splní všechna naše přání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20557 (skvela-zabava.cz#10080)


Přidat komentář