Lázeňská střediska v Česku

Dnešní česká lázeňská centra nejsou zdaleka určena jen pro klasické pacienty, ale jsou pro každého, kdo si chce odpočinout a nabrat nových sil. České lázně dnes nabízejí mimo jiné bohaté relaxační a wellness služby, které uspokojí i náročného klienta.

Historie Českých lázní

Česká republika má mimořádné podmínky pro lázeňství, protože se zde nalézají opravdu bohaté přírodní léčivé zdroje. Jedná se zejména o přírodní minerální vody, zřídelní plyny, peloidy a v neposlední řadě ozdravné klima. Vzhledem k těmto skutečnostem se v České republice nachází nespočet lázní a lázeňských středisek, z nichž některé mají mnohasetletou tradici. Samotné využívání léčivých přírodních zdrojů patří bezesporu mezi nejstarší léčebné prostředky. K masivnímu rozvoji českého lázeňství došlo především v období od 18. století až po století 20. Díky kvalitním službám a dobrým léčebným výsledkům se staly České lázně známé a oblíbené i pro zahraniční klientelu. Mezi nejznámější lázně u nás patří bezesporu Karlovy Vary, dále Mariánské lázně, Jánské lázně, Luhačovice, Poděbrady, Karlova Studánka, a mnoho jiných. Stejně známé jsou i názvy léčivých vod, například Vincentka, Aloiska, apod.

Lázeňství

Lázeňská léčba využívá především přírodních prostředků, což je velice šetrné k lidskému organismu, oproti klasické medicíně. Lázně jsou využívány především k zotavení po těžkém onemocnění, operaci či úrazu. Prokazatelné výsledky jsou díky lázeňské léčbě i u chronických onemocnění, jako je astma, apod., kdy dochází ke stabilizaci stavu pacienta. Lázeňská léčba často navazuje na určitou nemocniční nebo odbornou ambulantní léčbu. Dnes existují léčebné lázně jak státní tak i soukromé, avšak všechny musí být registrovanými zdravotnickými zařízeními. Takové léčebné lázeňské zařízení musí splňovat nespočet podmínek, které jsou definovány v lázeňském zákoně č. 164/2001 Sb. a v zákoně č. 160/1992 Sb. o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních.

Lázeňská léčba

Lázeňství se snaží léčit pacienta jako celek, nezaměřuje se tak pouze na jednotlivé nemoci nebo orgány. Touto léčbou je možné díky přírodním, neškodným prostředkům navrátit zpět vychýlené řídící systémy organismu zpět do funkčního stavu a bylo tak schopné se samo zotavovat a léčit. Lázeňství používá komplexní léčbu, která se aplikuje jak zevně tak i vnitřně. Jedná se zejména o různé koupele, zábaly, pitné terapie, výplachy, masáže, inhalace nebo se využívá klimatických podmínek lázeňského komplexu, jako je tomu například v Karlově studánce v Jeseníkách. V lázních se kromě uvedených terapií a procedur hojně využívá léčebné rehabilitace, např. ve vodním prostředí, dále fyzioterapie, ergoterapie, reflexní terapie, klimatoterapie, psychologie, logopedie, a mnoho jiných léčebných postupů. Jelikož je lázeňská léčba považována za součást potřebné zdravotní péče, je z větší části hrazena zdravotní pojišťovnou.

Co se v lázních léčí

V českých lázeňských centrech se většinou dokončuje léčebný proces, jedná se zejména o pooperační stavy pohybového aparátu, zažívacího ústrojí, onemocnění oběhového ústrojí a srdce. V klimatických lázních se stabilizují a léčí například chronické nemoci dýchacího ústrojí. Mezi lázeňské pacienty patří také diabetici nebo onkologičtí pacienti, kteří se zde zotavují po drastické onkologické léčbě.  Pobyt v lázních pomáhá také lidem s onemocněním močových cest a ledvin, s kožním onemocněním nebo v neposlední řadě s nervovým onemocněním.

Relaxace a wellnes pobyty v lázních

Dnešní lázeňská centra však nejsou zdaleka otevřená jen klasickým pacientům, naopak se do těchto míst hojně jezdí za relaxací a odpočinkem. Lázeňské společnosti nabízejí klientům, samozřejmě za peníze, léčební, relaxační a wellness pobyty s bohatým programem. Jednotlivé zařízení nabízejí klientům různé výhodné balíčky, ve formě prodloužených víkendů, apod. Dnešní lázeňská centra, jako jsou nejznámější Karlovy Vary, Mariánské lázně, Luhačovice, Karlova studánka, Jánské lázně, a mnoho jiných, nabízejí mnohem víc než jen léčebné procedury. Lázeňská města jsou dnes často kulturními centry, kde se pořádají různé akce, koncerty, vernisáže, apod. České lázně se většinou nacházejí v krásném prostředí a jejich okolí je tak protkáno turistickými a cyklistickými stezkami a je možné během pobytu navštívit různé pamětihodnosti nebo přírodní zajímavosti. Takový pobyt v lázních Vám zcela jistě zregeneruje celé tělo jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20562 (skvela-zabava.cz#10093)


Přidat komentář