Krkonošské hory

Když se řekne Krkonoše, pak se asi většině z nás vybaví nejvyšší hora nejen Krkonoš, ale i celé České republiky, Sněžka. Krkonoše, to však není jen Sněžka, ale i spousta dalších horských vrcholů, přírodních i jiných zajímavostí.

Protože většina z nás jezdí do hor právě za horami, začněme naše dnešní povídání právě tou nejvyšší krkonošskou horouSněžkou. A jak že je ta nejvyšší hora vlastně vysoká?

Sněžka

Vrchol Sněžky, nejvyšší hory České republiky, dosahuje** 1602 metrů nad mořem**. Pokud se chcete vydat na Sněžku, nezapomeňte se dobře obléci. Možná si říkáte, už jsem byl v Alpách a taková malá hora jako Sněžka mně přece nemůže ničím překvapit. Jenže** Krkonoše** se rozkládají na severu naší země a na vrcholu Sněžky tak panuje podobné počasí, jaké mají v mnohem jižněji situovaných Alpách přibližně ve výšce okolo 2400 metrů. Je to dobře pozorovatelné i na vzhledu hory – vrchol Sněžky pokrývají pouze kameny, zatímco svahy Alp jsou ve výšce 1600 metrů porostlé hustým vysokým lesem.

Na** Sněžku** se obvykle vychází z Pece pod Sněžkou, odkud vede nejkratší trasa z české strany hor. Trasa z Pece pod Sněžkou je ovšem kvůli nebezpeční lavin v zimní sezóně uzavřená. Podobně dlouhá trasa vede i z Horní Malé Úpy a o něco delší trasa pak začíná ve Špindlerově Mlýně. Pokud byste se chtěli na vrchol vydat z Polska, pak je ideálním výchozím bodem městečko Karpacz.

Další krkonošské hory

Svou výškou Sněžka ostatní hory v Krkonoších zastiňuje, ty jsou následkem toho mnohem méně známé. To však neznamená, že nestojí za to se na ně podívat. Další hory v Krkonoších jsou například Luční hora, Studniční hora, Vysoké Kolo, Violík, Malý Šišák, Kotel, Krkonoš, Růžová hora, Lysá hora, Stoh, Černá hora, Čertova hora, Kozí hřbety, Světlá hora, Přední Žalý atd. Protože jsou Krkonoše národním parkem, měli bychom si výlet naplánovat tak, abychom na území parku nescházeli z turistické značky. To je totiž v národním parku zakázáno. Například na Luční a Studniční horu turistická značka nevede a proto se tam oficiálně ani nesmí chodit.

Obří důl

Když se na Sněžku vydáme z Pece pod Sněžkou, půjdeme Obřím dolem, což je jediné ledovcové údolí v Česku. V zimě je zde ovšem vstup zakázán kvůli nebezpečí padání lavin.

Mapa republiky

Toto místo se nachází na jižním svahu Studniční hory, po kterém vede turistická značka. Vlivem větrů se na tomto místě v zimě nahromadí až několik metrů vysoká vrstva sněhu, která zde často vydrží až do začátku léta. Jak sníh postupně odtává, vytváří na louce často tvar, který se nápadně podobá tvaru naší země, proto se místu říká Mapa republiky.

Vodopády

V Krkonoších se nachází řada** vysokých vodopádů**. Mezi nejvyšší patří** Pančavský a Úpský vodopád**, ale i ostatní rozhodně stojí za to. Další přístupné vodopády jsou Labský vodopád, Mumlavské vodopády a na polské straně hor vodopád Kamieńczyka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20543 (skvela-zabava.cz#9971)


Přidat komentář